2022-yilda O‘zbekistonda ishlab chiqarish sanoati korxonalari tomonidan 39 trillion so‘m soliq to‘langan. Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Soliq qo‘mitasi matbuot xizmatiga tayanib, Spot xabar bermoqda.
Jami ishlab chiqarish sanoatida 72 348 ta yuridik shaxs faoliyat yuritadi. Ulardan 20 ta eng yirik soliq toʻlovchilar soliq tushumlarining yarmidan sal kamrogʻini taʼminladilar – ularning ulushi 17,5 trillion soʻmni tashkil etadi (NKMK va AGMKdan tashqari).
Ushbu 20 ta korxona tomonidan toʻlangan soliqlar ularning tovar aylanmasining 1/6 qismini – 101,3 trillion soʻmni tashkil etadi.
“O‘zbekneftgaz” ishlab chiqarish sohasida eng yirik soliq to‘lovchi bo‘ldi – 4,32 trillion so‘m. Undan keyingi o‘rinlarda UzBAT – 2,19 trillion so‘m, shuningdek, UzAuto Motors – 2,05 trillion so‘m.
Yirik sanoat korxonalariga 2,6 trillion so‘m soliq imtiyozlari berildi. Bu mablag‘ning katta qismi ikki kompaniya – Uz-Kor Gas Chemical (1,1 trln. so‘m) va UzAuto Motors (702,9 mlrd. so‘m) ga to‘g‘ri keldi.
Quyidagi jadvalda 20 ta yetakchi ishlab chiqarish soliq to‘lovchilarining har birining umumiy aylanmasi, ular to‘lagan soliqlar va imtiyozlar miqdori ko‘rsatilgan.
Yo’q. | Kompaniya | aylanmasi | Soliq to’lovlari | Imtiyozlar |
1 | O’zbekneftgaz | 11 942 | 4 321 | 68.5 |
2 | UzBAT | 4039 | 2196.3 | 138.8 |
3 | UzAuto Motors | 33 068,3 | 2052.1 | 702.9 |
4 | Buxoro neftni qayta ishlash zavodi | 8 094,4 | 1 244 | 24 |
5 | Shurtan gaz kimyo majmuasi | 3331.3 | 1069,3 | 3.8 |
6 | Uz-Kor Gas Chemical | 8 228 | 989,9 | 1103,7 |
7 | O’zmetkombinat | 7983.3 | 968,7 | 74.5 |
8 | Navoiyazot | 5 063,8 | 942,8 | 244.5 |
9 | Toshkent Tobacco | 584,5 | 425,9 | 1 |
10 | Farg’onaazot | 1840 | 410.1 | 61.5 |
11 | “Toshkentvino” kombinati | 989,5 | 379 | 27.5 |
12 | Farg’ona neftni qayta ishlash zavodi | 2146.3 | 375,5 | 3.5 |
13 | Maxam Chirchiq | 2226.4 | 321,8 | 78.2 |
14 | Ammofos-Maksam | 1716,5 | 290.2 | 19.1 |
15 | O‘rtachirchiq GES kaskadi | 972,5 | 274.6 | 31.3 |
16 | Shohrud | 479,7 | 259.4 | 2.3 |
17 | Tolimarjon IES | 2114.6 | 249.5 | 0.4 |
18 | Qizilqumsement | 1645.4 | 233.8 | 19.2 |
19 | “O‘zbekkumir” | 1232.3 | 229.3 | 33.9 |
20 | Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan | 3 629 | 217.9 | 0,5 |
Soliq tushumlarining 5,3 trillion so‘mi QQS, 5,3 trillion so‘mi daromad solig‘i, 3,4 trillion so‘mi aksiz solig‘i, 1,9 trillion so‘mi yer qa’ridan foydalanganlik solig‘i, 834,9 milliard so‘mi jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i, 451,4 milliard so‘mi mol-mulk solig‘i ulushiga to‘g‘ri keladi. so’m – 315,5 mlrd.so’m, suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq – 106,1 mlrd.

Представлен топ-20 налогоплательщиков Узбекистана в сфере производства в 2022 году
Налоговый комитет представил 20 крупнейших налогоплательщиков в производственной сфере Узбекистана за 2022 год. Они уплатили налоги на 39 трлн сумов и получили льготы на 2,6 трлн сумов (большая часть пришлась на две компании).
В 2022 году предприятия производственной сферы Узбекистана уплатили налогов на 39 трлн сумов. Об этом сообщает Spot со ссылкой на пресс-службу Налогового комитета при Министерстве экономики и финансов.
Всего в отрасли производства насчитывается 72 348 юридических лиц. Из них 20 крупнейших налогоплательщиков обеспечили чуть менее половины налоговых поступлений — на них приходится 17,5 трлн сумов (за исключением НГМК и АГМК).
Уплаченные этими 20 предприятиями налоги составляют 1/6 часть от их товарооборота — 101,3 трлн сумов.
Крупнейшим налогоплательщиком в сфере производства стал «Узбекнефтегаз» — 4,32 трлн сумов. За ним следуют UzBAT — 2,19 трлн сумов, а также UzAuto Motors — 2,05 трлн сумов.
Крупнейшие промышленные компании получили 2,6 трлн сумов налоговых льгот. Большая часть этой суммы пришлась на две компании — Uz-Kor Gas Chemical (1,1 трлн сумов) и UzAuto Motors (702,9 млрд сумов).
В таблице ниже указаны общий оборот каждого из 20 крупнейших налогоплательщиков в производственной сфере, уплаченные им налоги и размер льгот.
Компания Оборот Налоговые платежи Льготы
1 Узбекнефтегаз 11 942 4 321 68,5
2 UzBAT 4 039 2 196,3 138,8
3 UzAuto Motors 33 068,3 2 052,1 702,9
4 Бухарский НПЗ 8 094,4 1 244 24
5 Шуртанский ГХК 3 331,3 1 069,3 3,8
6 Uz-Kor Gas Chemical 8 228 989,9 1 103,7
7 Узметкомбинат 7 983,3 968,7 74,5
8 Навоиазот 5 063,8 942,8 244,5
9 Tashkent Tobacco 584,5 425,9 1
10 Ферганаазот 1 840 410,1 61,5
11 Комбинат Ташкентвино 989,5 379 27,5
12 Ферганский НПЗ 2 146,3 375,5 3,5
13 Maxam Chirchiq 2 226,4 321,8 78,2
14 Ammofos-Maxam 1 716,5 290,2 19,1
15 Уртачирчикский каскад ГЭС 972,5 274,6 31,3
16 Shohrud 479,7 259,4 2,3
17 Талимарджанская ТЭС 2 114,6 249,5 0,4
18 Кызылкумцемент 1 645,4 233,8 19,2
19 Узбекуголь 1 232,3 229,3 33,9
20 Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan 3 629 217,9 0,5
Из налоговых поступлений на НДС приходится 5,3 трлн сумов, налог на прибыль — 5,3 трлн сумов, акцизный налог — 3,4 трлн сумов, налог за пользование недрами — 1,9 трлн сумов, НДФЛ — 834,9 млрд сумов, налог на имущество — 451,4 млрд сумов, земельный налог — 315,5 млрд сумов, налог за пользование водными ресурсами — 106,1 млрд сумов.