“Masdar” kompaniyasi O‘zbekistonni strategik bozor deb hisoblaydi va bunga bir qancha asosli sabablar bor
Birlashagan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasi Moliyaviy masalar bo‘yicha direktori Nail Xannigan O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, kompaniya loyihalari va ularning istiqbollari haqida intervyu berdi.
“Masdar” kompaniyasi O‘zbekistonni strategik bozor sifatida ko‘radi. O‘zbekistonga e’tibor qaratganimizning sababi, Davlat rahbari 2030 yilgacha 25 foizdan ortiq energiyani qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan olish uchun aniq strategiya va kuchli ambitsiyaga ega.
Shu bilan birga, sohadagi mustahkam normativ-huquqiy baza — xorijiy investorlarning mamlakatingizga ishonchini kuchaytirmoqda.
Uchinchi sabab, loyihalarning Xalqaro moliya institutlari, jumladan Xalqaro moliya korporatsiyasi, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Islom taraqqiyot banki tomonidan qo‘llab-quvvatlanishidir.
Hozirda O‘zbekistonda 5 ta loyihani amalga oshiryapmiz. Kelajakda tenderlarda faol ishtirok etib, yanada ko‘proq hamkorlikdagi loyihalarni amalga oshirmoqchimiz. Shu bilan birga, 5 ta mavjud loyihalarni kengaytirmoqchimiz.
“Nur Navoiy”* — O‘zbekistondagi ilk loyihamiz bo‘lgan. Qayta tiklanuvchi energiya sohasida O‘zbekistonda birinchilardan ekanimizdan faxrlanamiz.
Hamkorligimiz uzoq muddatli bo‘lishini istaymiz, bir yil yoki ikki yil emas. Kamida 25-30 yillik rejalarimiz bor.
“Nur Navoiy” loyihasi orqali O‘zbekiston bozoriga kirdik. Hamkorlik o‘rnatdik va u taraqqiy etib boryapti.
Bu yerda umumiy quvvati qariyb 1500 MVt bo‘lgan 5 ta loyihani amalga oshiryapmiz. Lekin O‘zbekiston o‘z oldiga kattaroq marralarni qo‘ygan. Shu sababli qisqa emas, uzoq muddatli loyihalarni birgalikda amalga oshirmoqchimiz.
Buning uchun davlat tomonidan barcha imkoniyatlar yaratilgan. Bu esa, biz kabi investorlar uchun O‘zbekistonning investitsiyaviy jozibadorligini yanada oshiradi. O‘zbekiston bilan uzoq yillik hamkorlikning tarafdorimiz”.

Компания «Masdar» рассматривает Узбекистан как стратегический рынок и на это есть ряд весомых причин
Наил Ханниган, директор по финансовым вопросам компании «Masdar» ОАЭ, дал оценку текущей работе по развитию возобновляемых источников энергии в Узбекистане, проектах компании и их перспективах.
— Первая из них заключается в том, что у Главы государства есть четкая стратегия и большие амбиции по получению более 25% энергии из возобновляемых источников до 2030 году.
В то же время, сильная правовая база в этой области укрепляет доверие иностранных инвесторов к вашей стране.
Большим плюсом является поддержка проектов страны в сфере ВИЭ международными финансовыми институтами, в том числе Международной финансовой корпорацией, Европейским банком реконструкции и развития, Исламским банком развития.
В настоящее время мы реализуем пять проектов в Узбекистане. В будущем хотим активно участвовать в тендерах и реализовывать больше совместных проектов. В то же время есть планы по расширению уже начатых совместных проектов.
Мы вошли на рынок страны через проект «Нур Навои» и гордимся тем, что являемся одними из первых в Узбекистане в области возобновляемых источников энергии.
Уверены в долгосрочности нашего сотрудничества и хотим отметить, что уже сегодня у нас есть планы партнерства как минимум на 25-30 лет.
Это закономерно, потому что сейчас мы реализуем здесь пять проектов общей мощностью около 1500 МВт. А с учетом того, что Узбекистан поставил перед собой большие и амбициозные цели по развитию ВИЭ, нам предстоит много совместной работы.
Тем более, что государство создает для этого все необходимые возможности и благоприятные условия, что постоянно повышает инвестиционную привлекательность страны для таких инвесторов, как мы. А потому, мы нацелены на долгосрочное сотрудничество с Узбекистаном, — отметил Наил Ханниган.