O‘zbekistonning beshta aeroportida Tax Free tizimi joriy etildi
Toshkent, Samarqand, Buxoro, Farg‘ona va Urganch aeroportlarida chet el fuqarolari uchun O‘zbekistonda ayrim turdagi tovarlarni xarid qilishda to‘langan QQS summalarini qaytarishni nazarda tutuvchi Tax Free xizmati shoxobchalari ish boshladi.
2 yanvar kuni Toshkent, Samarqand, Buxoro, Farg‘ona va Urganch aeroportlarida Davlat soliq qo‘mitasi tomonidan tashkil etilgan hamda test rejimida ish boshlagan Tax Free xizmati shoxobchalarining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi, deya xabar bermoqda Uzbekistan airports matbuot xizmati.
Tax Free tizimi chet el fuqarolariga O‘zbekistonda chakana savdo bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlardan ayrim turdagi tovarlarni xarid qilishda to‘langan QQS summalarini qaytarishni nazarda tutadi. Keshbek to‘lanadigan tovarlar ro‘yxati Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 8 noyabrdagi qarorida belgilangan. Bu suvenirlar, yong‘oqlar, mevalar va quritilgan mevalar, charm va mo‘ynali mahsulotlar, gilamlar, tekstil mahsulotlari va boshqalar.
QQS to‘lovini qaytarish uchun Soliq mobil ilovasida ro‘yxatdan o‘tish va u orqali xaridlar uchun olingan cheklarni skanerlash lozim. Aeroportdan jo‘nab ketayotganda, yo‘lovchi reysga ro‘yxatdan o‘tishi, so‘ngra Tax Free xizmatiga borib, bortga chiqish taloni va tovarning o‘zini ko‘rsatishi kerak. Ro‘yxatdan o‘tgan tovarlarni qo‘l yukida tashish uchun qoldirish yoki ro‘yxatdan o‘tish joyiga qaytib, bagaj sifatida ro‘yxatdan o‘tkazish mumkin.
Tax Free xizmatidan foydalanish uchun sotib olingan tovarlarning umumiy summasi 1 mln so‘mdan yuqori bo‘lishi lozim. Bundan tashqari, mahsulot ochilmagan va ishlatilmagan bo‘lishi kerak. Soliq qo‘mitasi xodimlari tovarlarning barcha mezonlarga muvofiqligini tekshirgandan so‘ng, keshbekni rasmiylashtiradilar.
Turli toifadagi tovarlar uchun yo‘lovchi QQS summasining 90 foizigacha «keshbek» qaytarishi mumkin. Keshbek yo‘lovchining kartasiga rasmiylashtiriladi va ro‘yxatdan o‘tgan oydan keyingi oyning 25-kunidan keyin to‘lab beriladi.

В пяти аэропортах Узбекистана внедрена система Tax Free
В аэропортах Ташкента, Самарканда, Бухары, Ферганы и Ургенча начали работать стойки Tax Free, где иностранные граждане могут вернуть суммы НДС, уплаченные при приобретении определённых товаров в Узбекистане.
2 января в аэропортах Ташкента, Самарканда, Бухары, Ферганы и Ургенча состоялось открытие стоек Tax Free, установленных Государственным налоговым комитетом Узбекистана. Стойки начали работу в тестовом режиме, сообщает пресс-служба Uzbekistan Airports.
Система Tax Free подразумевает возврат иностранным гражданам сумм НДС, уплаченных ими при приобретении отдельных видов товаров у предпринимателей, осуществляющих розничную торговлю в Узбекистане. Список товаров, на которые распространяется кэшбек, был утверждён постановлением правительства от 8 ноября. Это сувенирная продукция, орехи, фрукты и сухофрукты, изделия из кожи и меха, ковры, текстиль и другое.
Чтобы получить возврат НДС, необходимо зарегистрироваться в мобильном приложении Soliq и отсканировать в нём чеки за совершённые покупки. При вылете в аэропорту пассажиру нужно пройти регистрацию на рейс, после чего обратиться на стойку Tax Free, предъявив посадочный талон и сам товар. Зарегистрированный товар можно оставить для провоза в ручной клади, либо вернуться на стойку регистрации и сдать в багаж.
Общая сумма покупки товаров, подпадающих под систему Tax Free, должна составлять не менее 1 млн сумов. Товар также не должен быть открыт и использован. Сотрудники ГНК, проверив соответствие товара критериям, оформляют кэшбек. На различные категории товаров пассажир может вернуть до 90% от суммы НДС. Кэшбек оформляется на карту пассажира и выплачивается после 25-го числа месяца, следующего за месяцем, в котором был зарегистрирован возврат.