🇺🇿🇫🇷Joriy yilning 3-4-iyun kunlari Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov boshchiligidagi O‘zbekiston rasmiy delegatsiyasi kengaytirilgan tadbirlar dasturi bilan Parijga tashrif buyurdi.
🟠Tashrif doirasida savdo-iqtisodiy hamkorlik boʻyicha Oʻzbekiston-Fransiya Hukumatlararo komissiyasining 10-yig‘ilishi hamda qoʻshma biznes-forum boʻlib oʻtdi. Unda ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining 80 dan ortiq vakillari ishtirok etdi.
🟠Tomonlar qurilish materiallari ishlab chiqarish, tog‘-kon sanoati, aviatsiya va mashinasozlik, yashil energetika, suv ta’minoti, transport infratuzilmasini kengaytirish va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikning bir qator yangi istiqbolli yo‘nalishlarini belgilab oldilar.
🟠Bundan tashqari, tashrif doirasida Fransiya Prezidentining kontinental Yevropa va Turkiya masalalari bo‘yicha maslahatchisi Bertran Bushvalter, eksport va savdo siyosati masalalari bo‘yicha maslahatchisi Viktor Vandevil, tashqi savdo delegat vaziri Frank Rister, shuningdek, Fransiyaning Saint-Gobain, Eramet, Schneider Electric, Renault, Voltalia, Eiffage, Airbus, Orano kabi yirik kompaniyalari rahbarlari bilan qator uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
🟠Savdo-iqtisodiy, sanoat va sarmoyaviy hamkorlik hajmini yanada oshirish, shuningdek, oʻzbekistonlik hamkasblar bilan qoʻshma loyihalarni amalga oshirishda yangi yirik fransuz kompaniyalarini jalb etishga tayyor ekanliklari bildirildi.

🇺🇿🇫🇷3-4 июня этого года официальная делегация Узбекистана во главе с министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым посетила г. Париж с расширенной повесткой мероприятий.
🟠В ходе визита сотоялось 10-е заседание узбекско-французской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, а также совместный бизнес-форум, в работе которого приняли участие свыше 80 представителей деловых кругов обоих государств.
🟠Стороны наметили ряд новых перспективных направлений взаимовыгодного партнёрства в таких сферах, как производство строительных материалов, добыча полезных ископаемых, авиа и автомобилестроение, «зелёная энергетика», водоснабжение, расширение транспортной инфраструктуры и других.
🟠Кроме того, на полях визита состоялся ряд встреч с советниками Президента Франции по вопросам континентальной Европы и Турции Бертран Бушвальтер, экспорта и торговой политики Виктуар Вандевилем, министром делегатом Франции Франком Ристером, а также главами таких крупных французских компаний, как Saint-Gobain, Eramet, Schneider Electric, Renault, Voltalia, Eiffage, Airbus, Orano и других.
🟠Выражена твёрдая приверженность к дальнейшему наращиванию объёмов торгово-экономического, промышленного и инвестиционного взаимодействия, а также вовлечению новых крупных компаний Франции в реализацию совместных проектов с узбекскими коллегами.