🟠Istiqbolli yo‘nalishlar sifatida o‘zaro savdo tarkibidagi tovarlar ro‘yhatini kengaytirish, ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirish, tadbirkorlar o‘rtasidagi o‘zaro aloqalarni faollashtirish, ikki davlat ishbilarmon doiralari ishtirokidagi qo‘shma tadbirlar va tashriflar sonini ko‘paytirish masalalari tilga olindi.
🟠Ikki tomonlama savdoni kengaytirish hamda mintaqa mamlakatlariga mahsulot yetkazib berish hajmini oshirish maqsadida davlat chegara punktlarining 24 soatlik ish rejimiga o‘tkazish, savdo uylarini tashkil qilish, yirik transport va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish kabi chora-tadbirlar ko‘rilayotganligi alohida ta’kidlandi.
🟠Tadbir doirasida delegatsiyalar zargarlik, toʻqimachilik, oziq-ovqat, elektrotexnika, togʻ-kon sanoati, transport va logistika sohalarida faoliyat yuritayotgan 75 ta yirik Afgʻoniston kompaniyalari mahsulotlari namoyish etilgan “Made in Afghanistan” sanoat mahsulotlari koʻrgazmasiga tashrif buyurishdi.
🟠Ko‘rgazma doirasida “B2B” va “G2B” muzokaralari tashkil etildi, unda tadbirkorlar yangi foydali aloqalar o‘rnatdilar hamda qo‘shma loyihalar va savdo shartnomalarining texnik jihatlarini muhokama qilishdi.
🟠Forum yakunlari bo‘yicha kimyo sanoati va qishloq xo‘jaligi sohasida qator savdo shartnomalari hamda logistika markazini tashkil etish bo‘yicha kelishuvlar imzolandi.
✍️ Afg‘oniston O‘zbekiston uchun beshinchi yirik eksport bozori hisoblanadi. Oxirgi besh yilda ikki davlat oʻrtasidagi oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi qariyb bir yarim barobar oshib, 2023-yilda 866 million dollarga yetdi. Bugungi kunda mamlakatimizda afg‘on sarmoyasi ishtirokidagi 550 ta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Ularning 443 tasi 100 foiz afg‘on kapitali ishtirokida. Oziq-ovqat sanoati, qurilish materiallari ishlab chiqarish, qishloq xo‘jaligi, turizm, to‘qimachilik kabi sohalarda qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.

🇺🇿 3 июля этого года в г. Ташкент прошел Узбекско-Афганский бизнес-форум. В его работе приняли участие министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов, министр промышленности и торговли Афганистана Нуриддин Азизий, а также руководители профильных министерств и ведомств, отраслевых объединений и более 1000 представителей деловых кругов двух стран.
🟠Перспективными направлениями названы расширение номенклатуры взаимной торговли, наращивание сотрудничества между производителями и экспортёрами, активизация взаимных контактов между предпринимателями, увеличение количества совместных мероприятий и визитов с участием деловых кругов двух стран.
🟠Подчёркнуты меры по дальнейшему развитию взаимной торговли, такие как запуск круглосуточного режима перехода государственной границы, создание торговых домов, реализация крупных транспортных и инфраструктурных проектов, что послужит стимулом для наращивания поставок продукции в страны региона.
🟠В рамках мероприятия делегации посетили выставку промышленной продукции “Made in Afghanistan”, на которой представлена продукция 75 крупных афганских компаний, осуществляющих деятельность в ювелирной, текстильной, продовольственной, электротехнической, горнодобывающей отраслях, транспорте и логистике.
🟠Прямо на полях выставки организованы “B2B” и “G2B” переговоры, на которых предприниматели смогли завязать новые полезные знакомства, обсудить технические детали совместных проектов и торговых поставок.
🟠По итогам форума подписан ряд торговых соглашений в сферах химической промышленности и сельского хозяйства, а также соглашение по созданию логистического центра.
✍️ Афганистан является пятым по величине экспортным рынком для Узбекистана. За последние пять лет объем взаимной торговли между двумя странами увеличился почти в полтора раза, достигнув $866 млн в 2023 году. Сегодня в нашей стране действуют 550 предприятий с участием афганских инвестиций.