MIFT: O‘zbekiston va Turkiya foydali qazilmalarni qidirish sohasida yangi loyihalarni amalga oshirishni rejalashtirmoqda
O‘zbekiston investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Turkiya foydali qazilmalarini tadqiq yetish va tadqiq yetish boshqarmasi Bosh direktori o‘rinbosari Nail Yildirim va loyiha menejeri Mustafo Tokoglu bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
MIFT ma’lumotlariga ko‘ra, Turkiyaning Mineral tadqiqotlar va razvedka boshqarmasi (MTA) 1935 yilda geologik tadqiqot tashkiloti sifatida tashkil yetilgan. Bosh ofis Anqarada joylashgan. Tashkilotning asosiy faoliyati geologik qidiruv xizmatlarini ko‘rsatishdir. MTA O‘zbekistonda 2018 yildan buyon faoliyat yuritib kelmoqda.
Uchrashuv davomida MTA vakillari O‘zbekistonda xorijiy investorlarning qulay faoliyati uchun yaratilgan sharoitlarni yuqori baholadilar va yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok yetishga tayyor yekanliklarini bildirdilar.
Foydali qazilmalarni qidirish sohasida yangi loyihalarni amalga oshirishni hisobga olgan holda investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi. Hamkorlikdagi ishlarni faollashtirish, tajriba va texnologiyalar almashish, ikki mamlakat mutaxassislarining malakasini oshirish imkoniyatlari mavjudligi qayd yetildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikning muhokama qilingan yo‘nalishlarini amalga oshirish doirasida sheriklikni rivojlantirish formati va chora-tadbirlari to‘g‘risida kelishib oldilar.

МИВТ: Узбекистан и Турция планируют реализовать новые проекты в области разведки полезных ископаемых
В Министерстве инвестиций и внешней торговли Узбекистана (МИВТ) состоялась встреча с заместителем генерального директора Директората исследований и разведки полезных ископаемых Турции Наилем Йилдырымом и руководителем проекта Мустафой Токоглу.
По информации МИВТ, Директорат исследований и разведки полезных ископаемых (MTA) Турции основан в 1935 году как геологическая научно-исследовательская организация. Головной офис находится в Анкаре. Основным направлением деятельности организации является оказание услуг по проведению геологоразведочных работ. В Узбекистане MTA работает с 2018 года.
В ходе встречи представители MTA высоко оценили созданные в Узбекистане условия для комфортной деятельности зарубежных инвесторов и выразили готовность принять активное участие в реализации новых совместных проектов.
Были обсуждены перспективы наращивания инвестиционного сотрудничества, имея в виду реализацию новых проектов в области разведки полезных ископаемых. Отмечено наличие возможностей для активизации совместной работы, обмена опытом и технологиями, повышения квалификации специалистов обеих стран.
В завершение встречи стороны согласовали формат и меры по развитию дальнейшего партнёрства в рамках реализации обсужденных направлений сотрудничества.