Sanoat o‘sishi uchun qo‘shimcha moliyaviy resurslar beriladi – prezident
Sanoat o‘sishi uchun yangi imkoniyatlar va qo‘shimcha moliyaviy resurslar beriladi. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida sanoatda ishlab chiqarish hajmining o‘sish sur’atlarini ta’minlash, mavjud imkoniyatlar va yangi zaxiralarni safarbar etish chora-tadbirlari yuzasidan o‘tkazilayotgan videoselektor yig‘ilishida aytildi.
Ta’kidlanishicha, birinchidan, bank normativlari qayta ko‘rib chiqilib, tijorat banklarida korxonalarga kredit ajratish uchun qo‘shimcha 55 trillion so‘m resurslar ta’minlanadi. Bu – o‘rtacha bitta tumanda 20 million dollarlik investitsiyaga qo‘shimcha resurs, degani.
“Eng avvalo, tijorat banklari bilan birga hokimlarni bu pullarni ishlatishga o‘rgatish kerak. Ko‘p tuman hokimlari tayyor mablag‘ni ishlatishni hali bilmaydi”, – dedi prezident.
Shu munosabat bilan har bir tuman bo‘yicha qo‘shimcha loyihalar va ularning “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish, avval ishga tushgan 807 ta loyiha hamda past quvvatda ishlayotgan 271 ta korxonani aylanma mablag‘ bilan ta’minlashga topshiriq berildi.
Shuningdek, yig‘ilishda aytilishicha, 2023 yilda sanoat zonalari va yirik investitsiya loyihalari infratuzilmasi uchun 1,7 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Shuningdek, “G‘ijduvon” va “Qo‘qon” erkin iqtisodiy zonalari hududi kengaytiriladi. Qoraqalpog‘iston va Qashqadaryoda “Urgut” erkin iqtisodiy zonasining filiallari tashkil etiladi.
Mutasaddilarga:
– 1 iyulga qadar sanoat zonalariga ajratilgan mablag‘lar hisobiga infratuzilma masalasini hal etish;
– yil yakuniga qadar sanoat zonalarida 1 ming 264 ta loyihani ishga tushirib, qo‘shimcha 3 trillion so‘mlik sanoat mahsuloti ishlab chiqarishni ta’minlash topshirildi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga hokimlar o‘rinbosarlari bilan birga:
– bir oy muddatda 60 ta tumandagi sanoat loyihalariga investitsiya jalb qilish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni tasdiqlab, ijrosini boshlash;
– yil yakuniga qadar har bir tuman bo‘yicha kamida 5 tadan sanoat loyihasini ishga tushirib, ular toifasini yaxshilash topshirildi.

Инвестиции, промзоны, льготы: президент дал поручения по развитию промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев провел видеоселекторное совещание по развитию промышленности в регионах республики.
В ходе совещания представители ответственных ведомств обсудили с главой государства результаты работы за прошедший год.
В частности, в 2022 году в республике открылось 19 новых свободных экономических зон, более 400 малых промышленных зон. Республика вложила $3 млрд в то, чтобы превратить в «драйверы» промышленности такие отрасли, как текстиль, химическое производство, строительные материалы, производство кожаных изделий, фармацевтика, электротехника.
В результате за последние пять лет количество промышленных предприятий удвоилось до 100 тысяч, а объем производства увеличился в 1,4 раза. Активно развивалась промышленность в регионах страны.
Глава государства поручил использовать потенциал областей в «профильных» отраслях промышленности. В частности, в Каракалпакстане, Джизакской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Ферганской и Хорезмской областях можно увеличить объемы обработки хлопка. Намангане, Самарканде и Навои еще не достаточно используется потенциал регионов в производстве продуктов питания, кожгалантереи и мебели.
В своем послании к Олий Мажлису в декабре президент поставил перед хокимами задачу привлечь в каждый район по $50 млн инвестиций.
«Это означает, что в каждом районе появится не менее 5 тысяч дополнительных рабочих мест и 20 млрд сумов налоговых поступлений», — сказал глава государства.
Для промышленного роста власти ищут новые возможности и дополнительные финансовые ресурсы. К примеру, на кредитование предприятий коммерческим банкам выделят 55 трлн сумов, а хокимов областей обучат эффективному использованию имеющихся средств.
Президент поручил разработать дополнительные проекты и их «дорожную карту» по каждому району, обеспечить оборотными средствами 807 уже начатых проектов и 271 предприятие, работающее с малой мощностью.
Кроме того, для развития инфраструктуры промышленных зон и крупные инвестиционные проекты выделят 1,7 трлн сумов. Территории свободных экономических зон (СЭЗ) «Гиджувон» и «Коканд» расширят, а СЭЗ «Ургут» откроет филиалы в Каракалпакстане и Кашкадарье.
С 2023 года 27 видов налоговых льгот, субсидий и преференций получат 60 районов четвертой и пятой категорий, экономическое развитие которых отстает.
Сегодня Президент подписал специальное постановление. По его словам, в 2023 году на проекты в текстильной промышленности выделят дополнительно $300 млн. Также на три года продлят таможенные льготы на более чем 200 видов ввозимого сырья для кожевенно-обувной промышленности.