Amerikaning “Kimberly-Clark” korporatsiyasi bilan sarmoyaviy hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 3 fevral kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi huzuridagi Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi hamda Kimberly-Clark korporatsiyasi o‘rtasida kompaniya faoliyatini kelgusi besh yil ichida kengaytirishni istiqbolli amalga oshirish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzoladi.
Tadbirda agentlik tomonidan Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi direktori Ulugbek Kasimxodjayev, Kimberli-Klark tomonidan esa kompaniya bosh menejeri Sibel Demir ishtirok etdi.
Imzolangan hujjatda sog‘liqni saqlash va gigiyena sohasida investitsiya va ijtimoiy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha har bir tomonning aniq vazifalari belgilab berilgan. Ushbu hamkorlikning muvaffaqiyati O‘zbekistonning iqtisodiy yuksalishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi va yosh qizlarning ayollar salomatligi, onalik va bolalik g‘amxo‘rligi haqidagi bilimlarini oshiradi.
Ma’lumot uchun: Kimberli-Klark 1872 yilda AQShning Viskonsin shtati Nina shahrida Jon Kimberli va Charlz Klark tomonidan asos solingan. Korporatsiya sog’liqni saqlash, shaxsiy, kasbiy va sanoat gigienasi uchun mahsulotlar ishlab chiqarish bo’yicha yetakchilardan biri hisoblanadi. Kompaniyaning bosh qarorgohi Irvingda (Texas) joylashgan.

Обсуждено инвестиционное сотрудничество с американской корпорацией “Kimberly-Clark”
3 февраля текущего года в Агентстве по привлечению иностранных инвестиций при Министерстве инвестиций, промышленности и торговли состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании между «Кимберли-Кларк» о перспективной реализации расширения деятельности компании в ближайшие пять лет.
В мероприятии со стороны агентства принял участие директор Агентства по привлечению иностранных инвестиций Улугбек Касимходжаев, а со стороны «Кимберли-Кларк» – генеральный менеджер компании Сибель Демир.
Подписанный документ определяет конкретные задачи каждой стороны по реализации инвестиционных и социальных проектов в сфере здравоохранения и гигиены. Успех этого сотрудничества окажет позитивное влияние на экономический рост Узбекистана и повысит уровень осведомлённости молодых девушек о женском здоровье, материнстве и заботе о ребёнке.
Справочно: «Кимберли-Кларк» основана в 1872 году в городе Нина (Neenah), штат Висконсин, США, Джоном Кимберли (John Kimberly) и Чарльзом Кларком (Charles Clark). Корпорация являеться одним из лидеров по выпуску продукции для здравоохранения, личной, профессиональной и промышленной гигиены. Штаб-квартира компании расположена в городе Ирвинг (штат Техас).