Toshkentda O‘zbekiston-Sloveniya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Joriy yilning 8-fevral kuni Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi tomonidan Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi ko‘magida Toshkent shahrida O‘zbekiston-Sloveniya biznes-forumi tashkil etildi. Tadbirda ikki mamlakatning muhim vazirlik va idoralari rahbarlari hamda 70 dan ortiq ishbilarmon doiralar vakillari ishtirok etdi.
Ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xodjayev va Sloveniya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – tashqi ishlar vaziri Tanya Fayon so‘zga chiqdi.
Sloveniya delegatsiyasi mamlakatimizda bo‘lgani davomida tadbirkorlar o‘rtasida samarali muloqot maydoniga aylangan O‘zbekiston-Sloveniya biznes-forumida ishtirok etdi.
Ma’ruzachilar O‘zbekiston va Sloveniyaning ko‘plab tarmoqlari salohiyatini ochib berdilar. Bundan tashqari, ikki tomon vakillari elektrotexnika, farmatsevtika va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida aloqalarni chuqurlashtirish bo‘yicha takliflarni muhokama qildilar. Forum doirasida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari oʻrtasida ham uchrashuvlar boʻlib oʻtdi, ularda qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish va oʻzaro manfaatli savdo shartnomalarini tuzish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Forum doirasida har ikki davlat bosh vazirlarining oʻrinbosarlari Oʻzbekiston Respublikasi bilan Sloveniya Respublikasi oʻrtasida savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish toʻgʻrisidagi Bitimni imzoladilar.

В Ташкенте состоялся Узбекско-Словенский бизнес- форум.
8 февраля текущего года Агентством по привлечению иностранных инвестиций при поддержке Министерства инвестиций, индустрии и торговли, в городе Ташкент был организован Узбекско-Словенский бизнес-форум. В мероприятии приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств и более 70 представителей деловых кругов двух стран.
В ходе церемонии открытия выступили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев и заместитель Премьер-министра – министр иностранных дел Республики Словения Таня Файон.
За время пребывания в нашей стране словенская делегация приняла участие в работе Узбекско-Словенского бизнес-форума, который стал эффективной площадкой для диалога предпринимателей.
Спикеры раскрыли потенциал многих отраслей Узбекистана и Словении. Кроме того, представители обеих сторон обсудили предложения по углублению отношений в электротехнической, фармацевтической и других отраслях экономики. В рамках форума также состоялись встречи представителей бизнес-сообщества двух стран, в ходе которых стороны обсудили возможности реализации совместных инвестиционных проектов и заключения взаимовыгодных торговых соглашений.
В рамках форума вице-премьеры обеих стран подписали Соглашение о развитии сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах между Республикой Узбекистан и Республикой Словения.