Toshkentda O‘zbekiston-Sloveniya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Joriy yilning 8-fevral kuni Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi tomonidan Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi ko‘magida Toshkent shahrida O‘zbekiston-Sloveniya biznes-forumi tashkil etildi. Tadbirda ikki mamlakatning muhim vazirlik va idoralari rahbarlari hamda 70 dan ortiq ishbilarmon doiralar vakillari ishtirok etdi.
Ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xodjayev va Sloveniya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – tashqi ishlar vaziri Tanya Fayon so‘zga chiqdi.
Sloveniya delegatsiyasi mamlakatimizda bo‘lgani davomida tadbirkorlar o‘rtasida samarali muloqot maydoniga aylangan O‘zbekiston-Sloveniya biznes-forumida ishtirok etdi.
Ma’ruzachilar O‘zbekiston va Sloveniyaning ko‘plab tarmoqlari salohiyatini ochib berdilar. Bundan tashqari, ikki tomon vakillari elektrotexnika, farmatsevtika va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida aloqalarni chuqurlashtirish bo‘yicha takliflarni muhokama qildilar. Forum doirasida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari oʻrtasida ham uchrashuvlar boʻlib oʻtdi, ularda qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish va oʻzaro manfaatli savdo shartnomalarini tuzish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Forum doirasida har ikki davlat bosh vazirlarining oʻrinbosarlari Oʻzbekiston Respublikasi bilan Sloveniya Respublikasi oʻrtasida savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish toʻgʻrisidagi Bitimni imzoladilar.

An Uzbekistan-Slovenia Business Forum took place in Tashkent.
On February 8 this year, UzIPA, with the support of the Ministry of Investments, Industry and Trade, organized the Uzbekistan-Slovenia Business Forum in Tashkent. Participants varied from heads of key ministries and departments and more than 100 representatives of the business community of the two countries.
During the opening ceremony, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev and Deputy Prime Minister – Minister of Foreign Affairs of the Republic of Slovenia Taney Fayon made speeches.
During their stay in our country, the Slovenian delegation took part in the work of the Uzbek-Slovenian Business Forum, which became an effective platform for the dialogue of entrepreneurs.
The speakers revealed the potential of many industries in Uzbekistan and Slovenia. Furthermore, representatives of both sides discussed proposals to deepen relations in the economy’s electrical, pharmaceutical and other sectors. The forum also hosted meetings between representatives of the business community of the two countries, during which the parties discussed the possibilities of implementing joint investment projects and concluding mutually beneficial trade agreements.
Within the forum framework, Deputy Prime ministers from both countries signed an agreement on developing cooperation in trade, economic and investment spheres between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Slovenia.