🇺🇿🇷🇺Joriy yilning 8-iyul kuni Oʻzbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Rossiya Federatsiyasiga tashrifi doirasida Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmini oshirish boʻyicha ishchi guruhining birinchi yigʻilishida ishtirok etdi.
🟠Ishchi guruh yig‘ilishida tegishli vazirlik, idoralar, tarmoq birlashmalari rahbarlari ishtirokida ikki davlat o‘rtasidagi savdo aloqalarini kengaytirish chora-tadbirlariga oid keng ko‘lamli masalalar ko‘rib chiqildi.
🟠O‘zbekiston-Rossiya munosabatlari jadal rivojlanayotgani alohida ta’kidlanadi. O‘zaro savdo aylanmasi barqaror o‘sishi qayd etildi. Uning hajmi so‘nggi 7 yilda 2,5 barobar va joriy yil boshidan buyon 30 foizga oshdi.
🟠Tomonlar ikki davlat rahbarlari tomonidan 2030 yilgacha o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 30 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha belgilab berilgan maqsadga erishish uchun amaliy chora-tadbirlarni atroflicha ko‘rib chiqdilar.
🟠Tashrif dasturiga muvofiq Laziz Kudratov shu kunning o‘zida Butunrossiya tashqi savdo akademiyasiga (BTSA) tashrif buyurdi. Rektor Vittoriya Idrisova ta’lim muassasasida talabalarni sifatli tayyorlash uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishtirdi. ISSV va BTSA o‘rtasidagi hamkorlik dasturlarini amalga oshirish, xususan, Toshkent shahrida Akademiyaning filialini ochish hamda tashqi iqtisodiy faoliyat sohasida mutaxassislarni tayyorlash va malakasini oshirish dasturlarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.

🇺🇿🇷🇺8 июля этого года в рамках визита в Российскую Федерацию министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов принял участие в первом заседании Рабочей группы по увеличению товарооборота между Узбекистаном и Россией.
🟠На заседании при участии руководителей профильных министерств, ведомств, отраслевых объединений был рассмотрен широкий спектр вопросов, касающихся мер по расширению торговых отношений между двумя странами.
🟠Подчеркнут динамичный характер развития узбекско-российских отношений.
Отмечен стабильный рост товарооборота, показатели которого увеличились в 2,5 раза за последние 7 лет и на 30% с начала этого года.
🟠Стороны детально рассмотрели практические меры для достижения, обозначенного Главами двух государств целевого ориентира – объёма взаимной торговли в $30 млрд к 2030 году.
🟠В этот же день в соответствии с деловой программой визита Лазиз Кудратов посетил Всероссийскую Академию внешней торговли, где ректор Виттория Идрисова представила созданные условия для качественного обучения студентов. Были обсуждены детали реализации программ о сотрудничестве между МИПТ и ВАВТ по открытию филиала Академии в г. Ташкенте, а также реализации программ по обучению и повышению квалификации специалистов в области внешнеэкономической деятельности.