Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartiblari to’g’risida
Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari sohasidagi munosabatlarni tartibga solish, shuningdek, litsenziya talab qilinadigan faoliyat turlari ro‘yxati O‘zbekiston Respublikasining 701-sonli “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartiblari to‘g‘risida”gi Qonunida keltirilgan. 2021-yil 14-iyuldagi (keyingi o‘rinlarda Qonun deb yuritiladi)
Qonunga muvofiq, litsenziyalash va litsenziyalash tartib-taomillari faoliyatning ayrim turlarini amalga oshirish atrof-muhitga, fuqarolarning hayoti va sog‘lig‘iga zarar yetkazilishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan hollarda joriy etiladi; fuqarolarning huquqlari, qonuniy manfaatlari va jamoat xavfsizligiga zarar etkazish.
Litsenziya amalga oshirilishi fuqarolarning huquq va qonuniy manfaatlariga, sog‘lig‘iga, jamoat xavfsizligiga zarar yetkazilishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan, tartibga solish litsenziyalashdan boshqa usullar bilan amalga oshirib bo‘lmaydigan faoliyatning ayrim turlari bilan shug‘ullanishi shart. Shu bilan birga, bugungi kunda faoliyatning 49 turi (198 ta kichik turga bo‘lingan) litsenziyalanishi kerak bo‘lib, litsenziyalovchi organlar tomonidan 30 ta davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, jumladan, viloyatlar va tumanlar hokimliklari ham belgilangan.
Ruxsat beruvchi hujjat vakolatli organ tomonidan ruxsatnoma, ruxsatnoma, ruxsatnoma talablari va shartlariga majburiy rioya qilingan holda faoliyatning muayyan turlarini amalga oshirish huquqini beruvchi xulosa shaklida beriladi. Ruxsat berish tartib-taomillari sohasida 50 ta vakolatli organ tomonidan 120 turdagi ruxsatnoma hujjatlari beriladi;
Xabar berish tartibi – bildirishnoma yuborish, shuningdek xabar beruvchining faoliyatini to‘xtatib turish, qayta tiklash, tugatish va xabar berish tartibida faoliyatni amalga oshirishni taqiqlash bilan bog‘liq chora-tadbirlar majmui;
Litsenziyalar yoki ruxsatnomalar berish uchun ariza beruvchilarning arizalari, shuningdek ularga ilova qilingan hujjatlar vakolatli organlar tomonidan maxsus elektron tizim (license.gov.uz), Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali) (www.my.gov.uz) yoki Davlat xizmatlari markazi orqali shaxsiy murojaat orqali qabul qilinishi mumkin.
Litsenziyalovchi organ litsenziya talabgorining uning talablari va shartlariga muvofiqligini tekshiradi. Elektron raqamli imzodan foydalangan holda litsenziya va davlat boji to‘langanligi to‘g‘risidagi bildirishnomani Davlat xizmatlari markaziga (shaxsiy murojaat qilgan taqdirda) yoki SPID orqali (elektron shaklda berilgan arizada) yuboradi. Litsenziya berishni rad etish to‘g‘risida qaror qabul qilingan taqdirda, rad etish sabablari va ularni bartaraf etish muddati ko‘rsatilgan holda bildirishnoma yuboriladi.
Davlat xizmatlari markazi litsenziatga bank hisobvarag‘ining rekvizitlari va davlat bojini to‘lash muddati to‘g‘risida ma’lumot beradi hamda davlat boji to‘langanidan keyin litsenziya beradi.
Litsenziya yoki ruxsat beruvchi xususiyatga ega hujjat berish yoki uni berishni rad etish yigirma ish kunidan oshmasligi kerak.
Litsenziya yoki ruxsat beruvchi xususiyatga ega hujjat olish uchun ariza berganda talabgor quyidagi ma’lumotlarni ko‘rsatadi:
Jismoniy shaxslar uchun
Yuridik shaxslar uchun
familiyasi, ismi va otasining ismi, jismoniy shaxsning shaxsini tasdiqlovchi hujjatning rekvizitlari yoki jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqami (PINFL)
soliq to’lovchining identifikatsiya raqami (TIN)
litsenziya talabgori amalga oshirish niyatida bo’lgan litsenziyalanadigan faoliyat turi yoki litsenziyalash tartib-taomillaridan o’tishni talab qiluvchi faoliyat turi, shuningdek qonun hujjatlarida nazarda tutilgan hollarda ushbu faoliyatning kichik turi.
ariza beruvchining qonun hujjatlarida nazarda tutilgan litsenziyalash yoki ruxsat berish talablari va shartlarini bajarish qobiliyatini tasdiqlovchi boshqa ma’lumotlar.

О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах
Регулирование отношений в области лицензирования, разрешительных и уведомительных процедур, а также список видов деятельности, для которых требуется лицензия, содержится в Законе Республики Узбекистан № 701 «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» от 14 июля 2021 года (далее Закон)
Согласно Закону, лицензирование и разрешительные процедуры вводятся в случаях, если осуществление отдельных видов деятельности может повлечь за собой нанесение вреда окружающей среде, жизни и здоровью граждан; ущерба правам, законным интересам граждан и общественной безопасности.
Лицензия требуется для занятия определенными видами деятельности, осуществление которых может повлечь за собой нанесение ущерба правам и законным интересам, здоровью граждан, общественной безопасности, и регулирование которых не может осуществляться иными методами, кроме как лицензированием. Вместе с тем, в настоящее время лицензированию подлежат 49 вида деятельности (разделенных на 198 подвидов), по которым лицензирующими органами определены в целом 30 органов государственного и хозяйственного управления, включая областные и районные хокимияты.
Документ разрешительного характера выдаётся уполномоченным органом в форме разрешения, согласования, заключения, дающий право на осуществление определенной деятельности при обязательном соблюдении разрешительных требований и условий. 120 видов документов разрешительного характера выдаются 50 полномоченными органами в области разрешительных процедур;
Уведомительная процедура – комплекс мероприятий, связанных с процессом направления уведомления, а также приостановления, возобновления, прекращения деятельности уведомителя и введения запрета на осуществление деятельности в уведомительном порядке;
Заявления соискателей о выдаче лицензий или документов разрешительного характера, а также приложенные к ним документы могут приниматься компетентными органами посредством специальной электронной системы (license.gov.uz), через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ) (www.my.gov.uz) либо путем личного обращения через Центр государственных услуг.
Лицензирующий орган изучает соответствие соискателя лицензии её требованиям и условиям. При помощи электронной цифровой подписи отправляет лицензию и уведомление об уплате государственной пошлины в Центр государственных услуг (в случае личного обращения) или через ЕПИГУ (в случае подачи заявления в электронном виде). В случае принятия решения об отказе в выдаче лицензии, направляется уведомление с указанием причин отказа и срока для их устранения.
Центр государственных услуг информирует лицензиата о реквизитах банковского счета и сроке уплаты государственной пошлины и предоставляет лицензию при уплате государственной пошлины.
Выдачи лицензии или документа разрешительного характера либо отказа в его выдаче не должен превышать двадцати рабочих дней.
При обращении с заявлением о выдаче лицензии или документа разрешительного характера, соискателем указываются следующие сведения:
Для физических лиц
Для юридических лиц
фамилия, имя и отчество, данные документа, удостоверяющего личность физического лица, или персональный идентификационный номер физического лица (ПИНФЛ)
идентификационный номер налогоплательщика (ИНН)
вид лицензируемой деятельности или вид деятельности (действий), требующей прохождения разрешительных процедур, который соискатель намерен осуществлять, а также в случаях, предусмотренных законодательством, — подвид данной деятельности
другие сведения, подтверждающие возможность выполнения соискателем лицензионных или разрешительных требований и условий, предусмотренных законодательством.