Йўловчи транспортидан туризм соҳасига
Шу йил 16 сентябр Хорижий инвестицияларни жалб қилиш агентлигида «Мир Транспорт» МЧЖ бош директори Ленар Назипов ва директор ўринбосари Рустам Ҳамроев билан учрашув бўлиб ўтди.
Қозон компанияси «Мир Транспорт» МЧЖ 10 йил давомида шаҳар ичида ҳам, Россия Федерациясининг шаҳарларида ҳам йўловчиларга хизмат кўрсатиш билан шуғулланади. 2018 йил сентябр ойидан бошлаб Ўзбекистон, Россия ва Қозоғистон ўртасида автобус қатнови йўлга қўйилди
Компания вакиллари мамлакатнинг сайёҳлик саноатига инвестиция киритиш имкониятларини кўриб чиқиш учун Тошкентга ташриф буюриб, Ўзбекистон Россия Федерацияси фуқаролари учун энг машҳур сайёҳлик марказларидан бирига айланиб бораётганини таъкидладилар.
Жорий йил бошидан буён ишлаб чиқилган «Қозон – Тошкент – Қозон» йўналиши бўйича 2000 га яқин йўловчи, ҳам маҳаллий, ҳам чет эллик сайёҳлар қатнови амалга оширилди.
Компаниянинг туристик хизматлар йўналиши доирасини кенгайтириш фуқароларни маданий, тарихий ва диний диққатга сазовор жойлар, мамлакатнинг қулай табиий-иқлим шароити билан таништиришга имкон беради.
Профилга кўра, транспорт компаниясининг раҳбарлари Хитой Халқ Республикасидан микроавтобуслар ва автобусларни сотиб олиш ва уларни Ўзбекистон Республикаси орқали транзит ташишда фойдаланиш бўйича лойиҳани амалга оширишни режалаштирганликларини таъкидладилар.
Суҳбат давомида Ленар Назипов республиканинг туризм саноатига инвестиция киритиш лойиҳаси учун энг кам устав капитали сифатида 400 миллион сўм миқдорида маблағ ажратилганлигини таъкидлади.
Лойиҳани амалга ошириш масалаларини янада чуқурроқ ўрганиш учун Агентлик «Мир Транспорт» МЧЖ раҳбарларига туризм соҳасидаги хорижий инвесторларга тақдим этилаётган имтиёзлар ва преференциялар ҳамда Ўзбекистон банкларидан кредит олиш имкониятлари тўғрисида маълумот беришда ёрдам беради.
Учрашув якунида томонлар ишбилармонлик алоқаларини мустаҳкамлашга ҳар томонлама ёрдам беришга тайёр эканликларини таъкидлаб ўтишди.

From passenger transportation to tourist destinations
September 16 this year The Investment Promotion Agency held a meeting with the Director General of Mir Transport LLC, Lenar Nazipov, and the Deputy Director, Rustam Khamraev.
The Kazan company “Mir Transport” LLC has been providing passenger with transportation services both within the city and in the cities of the Russian Federation during 10 years. Since September 2018, a bus flight between Uzbekistan, Russia and Kazakhstan was launched.
Representatives of the company arrived in Tashkent in order to consider the possibility of investing in the country’s tourism industry, noting that Uzbekistan is currently becoming one of the most popular tourist destinations for citizens of the Russian Federation.
Just from beginning of this year, about 2,000 passengers, both local and foreign tourists, have been transported along the developed route “Kazan – Tashkent – Kazan”.
Expanding the scope of the company in the direction of tourism services would make it possible to familiarize citizens with the cultural, historical and religious sights, the favorable natural and climatic conditions of the country.
According to the profile, the leaders of the transport company noted that they plan to implement a project to purchase minibuses and buses from the People’s Republic of China and use them in transit traffic through the Republic of Uzbekistan.
During the conversation, Lenar Nazipov emphasized that for the project on investing in the tourism industry of the republic, an amount of 400 million soums was determined as the minimum authorized capital.
For further study of questions on the implementation of the project, the Agency will assist the managers of “Mir Transport” LLC in providing information on the proposed benefits and preferences for foreign investors in the tourism sector and on the possibility of obtaining a loan from banks in Uzbekistan.
At the end of the meeting, the parties expressed their readiness to provide comprehensive assistance in strengthening business ties.