Йўловчи транспортидан туризм соҳасига
Шу йил 16 сентябр Хорижий инвестицияларни жалб қилиш агентлигида «Мир Транспорт» МЧЖ бош директори Ленар Назипов ва директор ўринбосари Рустам Ҳамроев билан учрашув бўлиб ўтди.
Қозон компанияси «Мир Транспорт» МЧЖ 10 йил давомида шаҳар ичида ҳам, Россия Федерациясининг шаҳарларида ҳам йўловчиларга хизмат кўрсатиш билан шуғулланади. 2018 йил сентябр ойидан бошлаб Ўзбекистон, Россия ва Қозоғистон ўртасида автобус қатнови йўлга қўйилди
Компания вакиллари мамлакатнинг сайёҳлик саноатига инвестиция киритиш имкониятларини кўриб чиқиш учун Тошкентга ташриф буюриб, Ўзбекистон Россия Федерацияси фуқаролари учун энг машҳур сайёҳлик марказларидан бирига айланиб бораётганини таъкидладилар.
Жорий йил бошидан буён ишлаб чиқилган «Қозон – Тошкент – Қозон» йўналиши бўйича 2000 га яқин йўловчи, ҳам маҳаллий, ҳам чет эллик сайёҳлар қатнови амалга оширилди.
Компаниянинг туристик хизматлар йўналиши доирасини кенгайтириш фуқароларни маданий, тарихий ва диний диққатга сазовор жойлар, мамлакатнинг қулай табиий-иқлим шароити билан таништиришга имкон беради.
Профилга кўра, транспорт компаниясининг раҳбарлари Хитой Халқ Республикасидан микроавтобуслар ва автобусларни сотиб олиш ва уларни Ўзбекистон Республикаси орқали транзит ташишда фойдаланиш бўйича лойиҳани амалга оширишни режалаштирганликларини таъкидладилар.
Суҳбат давомида Ленар Назипов республиканинг туризм саноатига инвестиция киритиш лойиҳаси учун энг кам устав капитали сифатида 400 миллион сўм миқдорида маблағ ажратилганлигини таъкидлади.
Лойиҳани амалга ошириш масалаларини янада чуқурроқ ўрганиш учун Агентлик «Мир Транспорт» МЧЖ раҳбарларига туризм соҳасидаги хорижий инвесторларга тақдим этилаётган имтиёзлар ва преференциялар ҳамда Ўзбекистон банкларидан кредит олиш имкониятлари тўғрисида маълумот беришда ёрдам беради.
Учрашув якунида томонлар ишбилармонлик алоқаларини мустаҳкамлашга ҳар томонлама ёрдам беришга тайёр эканликларини таъкидлаб ўтишди.

От пассажирских перевозок к туристическому направлению
16 сентября т.г. в Агентстве по привлечению иностранных инвестиций состоялась встреча с генеральным директором компании ООО «Мир Транспорта»  Ленаром Назиповым и заместителем директора компании Рустамом Хамраевым.
Казанская компания ООО «Мир Транспорта» уже на протяжении 10 лет оказывает услуги  пассажирских перевозок как черте города, так и по городам Российской Федерации. С сентября 2018 года запущен автобусный рейс между Узбекистаном, Россией и Казахстаном.
Представители компании прибыли в Ташкент с целью рассмотреть возможность инвестирования в туристическую отрасль страны, отметив, что настоящее время Узбекистан становится одним из популярнейших туристических направлений для граждан Российской Федерации.
Только с начала текущего года, по разработанному маршруту «Казань – Ташкент – Казань» было перевезено около 2000 пассажиров как местных, так и иностранных туристов.
Расширение сферы деятельности компании в сторону туристических услуг позволило бы ближе познакомить граждан с культурно-историческими и религиозными достопримечательностями, благоприятными природно-климатическими условиями страны.
По профильному направлению, руководители транспортной компании отметили, что в планах реализовать проект по закупке микроавтобусов и автобусов из Китайской Народной Республики и использовать их в транзитных перевозках через Республику Узбекистан.
В ходе беседы, Ленар Назипов подчеркнул, что для проекта по инвестированию в туристическую отрасль республики, в качестве минимального уставного фонда была определена сумма в 400 млн. сумов.
Для дальнейшей проработки вопросов по реализации проекта, со стороны Агентства, руководителям компании ООО «Мир Транспорта» будет оказано содействие в предоставлении информации о предлагаемых льготах и преференциях для иностранных инвесторов в туристической сфере, и о возможности получения кредитного займа от банков Узбекистана.
В завершении встречи стороны выразили готовность к оказанию всестороннего содействия в укреплении деловых связей.