JICA иштирокида Навоий ИЭСда учинчи буғ-газ қурилмаси барпо этилади
Жорий йил 9 сентябр куни Вазирлар Маҳкамасининг Навоий иссиқлик электр станциясида Япония ҳалқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) иштирокида 650 МВт қувватли учинчи буғ-газ қурилмасини қуриш бўйича инвестиция лойиҳасини амалга оширишга қаратилган 549-сонли қарори қабул қилинди.
Замонавий энергия самарадор технологияларни жорий этиш йўли билан ишлаб чиқариш қувватларини янада ривожлантириш ва республика аҳолисини барқарор электр энергияси билан таъминлаш мақсадида Навоий иссиқлик электр станциясида 650 МВт қувватли учинчи буғ-газ қурилмасини қуриш бўйича инвестиция лойиҳасини амалга ошириш учун Япония ҳалқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) билан 10 йиллик имтиёзли давр билан 30 йил муддатга йиллик фоиз ставкалари – консалтинг хизматлари учун – 0,01% ва буғ-газ қурилмасини қуриш учун – 0,5%да 128 246 млн япон иенаси миқдорида қарз битими имзоланди.
Инвестициявий лойиҳа доирасида Президентнинг 2018 йил 16 июлдаги “Халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари иштирокидаги лойиҳаларни тайёрлаш ва амалга ошириш самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3857-сон қарорига мувофиқ солиқ ва божхона имтиёзлари ҳам тақдим қилинади.
Лойиҳани 5 йил (2020–2024 йиллар) муддатда амалга ошириш режалаштирилмоқда. Лойиҳанинг амалга оширилишини мувофиқлаштириш ва мониторинг қилиш «Иссиқлик электр станциялари» АЖ зиммасига юклатилган. «Навоий иссиқлик электр станцияси» АЖ лойиҳанинг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши, JICA ажратган қарзлардан мақсадли фойдаланиш, шунингдек уларни қайтариш учун масъул ташаббускор ҳисобланади. JICA қарз маблағларини ўзлаштириш лойиҳанинг техник иқтисодий асоси тасдиқлангандан сўнг бошланади.

With the participation of JICA, a third combined cycle plant will be built at Navoi TPP
On September 9 of this year, a Resolution of the Cabinet of Ministers of No. 549, aimed at the implementation of an investment project for the construction of a third combined cycle plant at the Navoi thermal power plant with a capacity of 650 MW with the participation of the Japan International Development Agency (JICA).
To ensure stable supply of production facilities and the population of the country with electricity through the introduction of modern energy-efficient technologies, an agreement was signed on the allocation of a loan for a period of 30 years with a 10-year grace period in the amount of 128,246 million Japanese yen at the following annual interest rates: for consulting services – 0.01% and for the construction of a combined cycle plant – 0.5%.
As part of the investment project, tax and customs incentives will also be provided in accordance with the President’s decree of July 16, 2018 No. PP-3857 “On measures to improve the efficiency of preparation and implementation of projects with the participation of international financial institutions and foreign government financial organizations.”
The project is planned to be implemented in a five-year period from 2020 to 2024. The implementation and monitoring of the project is entrusted to JSC “Issiklik Electr Stantsalari” The disbursement of JICA loan funds will begin after the approval of the project feasibility study.