Дунёдаги қайси машҳур брендлар Ўзбекистон бозорини танлаган
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда бир қатор дунёга машҳур компаниялар ўз фаолиятини бошлади. Қайси брендлар ва қайси соҳаларда ишлаётгани ёки бозорга киришни режалаштираётгани ҳақида ўқинг.
Алоқа ва интернет
Фақатгина 2020 йилда 20 та Интернет-компаниялар ҚҚС бўйича солиқ тўловчилар сифатида расмий равишда рўйхатдан ўтказилди, жумладан: : Netflix, Google Commerce, Google Ireland, Google Voice, Apple Distribution International, Samsung Electronics, Сleverbridge, Xsolla, Activision Blizzard International.
2021 йилнинг икки ойида уларга яна учта қўшилди: Vaskiani Ventures Limited (Кипр), Google Cloud EMEA Limited (Ирландия) и Spotify AB (Швеция). Яқин кунларда Тошкентда Apple офисининг очилиши кутилмоқда.
Россиянинг » ЮэСэМ Телеком » ва «Мегафон» ўзбекистонлик ҳамкорлар билан биргаликда «Digital Holding» алоқа хизматлари соҳасида қўшма корхона ташкил этади. Ўзбекистон Давлат активларини бошқариш агентлиги Қўшма корхона мулкига Ucell устав капиталининг 100% улушини ўтказади. Россия томони Дигитал Ҳолдинг-га, шунингдек USM филиаллари – CRPT Turon ва ICS Holding Uzbekistan -га 100 миллион доллар сармоя киритади.
Ўтган йилнинг Май ойида Россиянинг Selectel компанияси Ўзбекистон бозорига кириб, уч йил давомида бир миллион Ақш долларигача сармоя киритишни режалаштирган.
Хорижий мутахассисларнинг фикрига кўра, Ўзбекистоннинг афзалликлари – арзон ишчи кучи, таълим, шунингдек меҳнатга йўналтирилган тафаккур, амалий интизомнинг мавжудлигидир.
Кийим ва пояфзал брендалри
Ўтган йилнинг кузида Nike World Headquarters билан келишувга эришилгани маълум бўлди. Дунёдаги энг йирик спорт кийимлари ишлаб чиқарувчиси Nike, Converse ва Jordan брендларига эгалик қилади. Ўзбекистонда Aндижон вилоятидаги SinoInternational корхона базасида йилига 3 миллион жуфт поябзал ишлаб чиқариш режалаштирилган.
ADIDAS GROUP билан Ўзбекистонда ADIDAS брендининг пояфзалларини ишлаб чиқариш бўйича олиб борилган музокаралар натижаларига кўра, «Ўзчармсаноат» уюшмаси Германия спорт гиганти билан шартнома тузди. Aндижон вилоятида, «SinoInternational» МЧЖ ҚК заводида, дунёга машҳур бренд остида 3 миллион жуфт кроссовкани ауцорсингга топшириш режалаштирилган
Massimo Dutti, Zara, Pull & Bear, Bershka ва бошқа савдо маркалари билан савдо қилувчи Испаниянинг INDITEX компанияси ҳам ўз тармоғига юқори сифатли тикувчилик, трикотаж ва терри маҳсулотларини етказиб бериш бўйича ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди.
Автомобил бозори
Volkswagen Group  Volkswagen Caddy сотувини бошлади, 2020 йилнинг кузида эса Škoda Kodiaq сотуви Ўзбекистонда бошланди. Бундан ташқари, Хитойнинг «Ҳавал» автомобил маркаси (йўлтанламас ва кроссоверлар) сотуви йўлга қўйилди.
Чакана савдо ва меҳмонхона бизнеси
Majid Al Futtaim (БАА) Carrefour бренди франшизаси доирасида Тошкентда биринчи супермаркетни очди ва ўз тармоғини кенгайтиришни режалаштирмоқда.
Hilton Tashkent City Ўзбекистондаги америка меҳмонхоналар тармоғининг биринчи меҳмонхонасига айланди.

Which world famous brands have chosen the Uzbek market – an overview
In recent years, a number of world famous companies have started their activities in Uzbekistan. Read about which brands and in which areas are already working or planning to enter the market in the review.
The sphere of communications and the Internet
In 2020 alone, 20 Internet companies were officially registered as VAT taxpayers, including: Netflix, Google Commerce, Google Ireland, Google Voice, Apple Distribution International, Samsung Electronics, Cleverbridge, Xsolla, Activision Blizzard In two months of 2021, three more joined them: Vaskiani Ventures Limited (Cyprus), Google Cloud EMEA Limited (Ireland) and Spotify AB (Sweden). An Apple office is expected to open in Tashkent in the near future.
Russian “USM Telecom” (USM Telecom) and MegaFon together with partners from Uzbekistan are creating a joint venture in the field of communication services Digital Holding. The Agency for State Assets Management of Uzbekistan transfers to the JV a share in the amount of 100% of the authorized capital of Ucell. The Russian side is investing $ 100 million in Digital Holding, as well as USM subsidiaries CRPT Turon and ICS Holding Uzbekistan.
In May last year, the Russian company Selectel (cloud technologies) entered the Uzbek market, planning to invest up to one million US dollars over three years.According to foreign experts, the advantages of Uzbekistan are the availability of cheap labor, education, as well as a mentality focused on labor, practical discipline
Clothing and footwear brands
Last fall, it became known that an agreement had been reached with Nike World Headquarters. The world’s largest sportswear manufacturer owns the Nike, Converse and Jordan brands. In Uzbekistan, it is planned to manufacture 3 million pairs of shoes per year on the basis of the Sino International enterprise in the Andijan region. Production will be outsourced.
With ADIDAS GROUP, following the results of negotiations on the release of footwear of the ADIDAS brand in Uzbekistan, the Uzcharmsanoat Association of Leather and Footwear and Fur and Fur Enterprises has entered into an agreement with the German sports giant. In the Andijan region, at the Sino International JV LLC plant, it is planned to outsource 3 million pairs of sneakers under a world famous brand.The Spanish INDITEX, a retailer with the brands Massimo Dutti, Zara, Pull & Bear, Bershka, and others, also expressed its readiness to cooperate in supplying high-quality garment, knitwear and terry products from Uzbekistan to its networks.
Car market
Volkswagen Group began sales of the Volkswagen Caddy, and in the fall of 2020, sales of Škoda Kodiaq started in Uzbekistan. In addition, the start of sales of the Chinese automobile brand Haval (SUVs and crossovers) took place.
Retail & Hospitality
Majid Al Futtaim (UAE) has opened the first supermarket in Tashkent under the Carrefour brand franchise and plans to expand its network.