Дунёдаги қайси машҳур брендлар Ўзбекистон бозорини танлаган
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда бир қатор дунёга машҳур компаниялар ўз фаолиятини бошлади. Қайси брендлар ва қайси соҳаларда ишлаётгани ёки бозорга киришни режалаштираётгани ҳақида ўқинг.
Алоқа ва интернет
Фақатгина 2020 йилда 20 та Интернет-компаниялар ҚҚС бўйича солиқ тўловчилар сифатида расмий равишда рўйхатдан ўтказилди, жумладан: : Netflix, Google Commerce, Google Ireland, Google Voice, Apple Distribution International, Samsung Electronics, Сleverbridge, Xsolla, Activision Blizzard International.
2021 йилнинг икки ойида уларга яна учта қўшилди: Vaskiani Ventures Limited (Кипр), Google Cloud EMEA Limited (Ирландия) и Spotify AB (Швеция). Яқин кунларда Тошкентда Apple офисининг очилиши кутилмоқда.
Россиянинг » ЮэСэМ Телеком » ва «Мегафон» ўзбекистонлик ҳамкорлар билан биргаликда «Digital Holding» алоқа хизматлари соҳасида қўшма корхона ташкил этади. Ўзбекистон Давлат активларини бошқариш агентлиги Қўшма корхона мулкига Ucell устав капиталининг 100% улушини ўтказади. Россия томони Дигитал Ҳолдинг-га, шунингдек USM филиаллари – CRPT Turon ва ICS Holding Uzbekistan -га 100 миллион доллар сармоя киритади.
Ўтган йилнинг Май ойида Россиянинг Selectel компанияси Ўзбекистон бозорига кириб, уч йил давомида бир миллион Ақш долларигача сармоя киритишни режалаштирган.
Хорижий мутахассисларнинг фикрига кўра, Ўзбекистоннинг афзалликлари – арзон ишчи кучи, таълим, шунингдек меҳнатга йўналтирилган тафаккур, амалий интизомнинг мавжудлигидир.
Кийим ва пояфзал брендалри
Ўтган йилнинг кузида Nike World Headquarters билан келишувга эришилгани маълум бўлди. Дунёдаги энг йирик спорт кийимлари ишлаб чиқарувчиси Nike, Converse ва Jordan брендларига эгалик қилади. Ўзбекистонда Aндижон вилоятидаги SinoInternational корхона базасида йилига 3 миллион жуфт поябзал ишлаб чиқариш режалаштирилган.
ADIDAS GROUP билан Ўзбекистонда ADIDAS брендининг пояфзалларини ишлаб чиқариш бўйича олиб борилган музокаралар натижаларига кўра, «Ўзчармсаноат» уюшмаси Германия спорт гиганти билан шартнома тузди. Aндижон вилоятида, «SinoInternational» МЧЖ ҚК заводида, дунёга машҳур бренд остида 3 миллион жуфт кроссовкани ауцорсингга топшириш режалаштирилган
Massimo Dutti, Zara, Pull & Bear, Bershka ва бошқа савдо маркалари билан савдо қилувчи Испаниянинг INDITEX компанияси ҳам ўз тармоғига юқори сифатли тикувчилик, трикотаж ва терри маҳсулотларини етказиб бериш бўйича ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди.
Автомобил бозори
Volkswagen Group  Volkswagen Caddy сотувини бошлади, 2020 йилнинг кузида эса Škoda Kodiaq сотуви Ўзбекистонда бошланди. Бундан ташқари, Хитойнинг «Ҳавал» автомобил маркаси (йўлтанламас ва кроссоверлар) сотуви йўлга қўйилди.
Чакана савдо ва меҳмонхона бизнеси
Majid Al Futtaim (БАА) Carrefour бренди франшизаси доирасида Тошкентда биринчи супермаркетни очди ва ўз тармоғини кенгайтиришни режалаштирмоқда.
Hilton Tashkent City Ўзбекистондаги америка меҳмонхоналар тармоғининг биринчи меҳмонхонасига айланди.

Какие всемирно известные бренды выбрали узбекистанский рынок — обзор
За последние годы начали свою деятельность в Узбекистане ряд всемирно известных компаний. О том, какие бренды и в каких сферах уже работают или планируют войти на рынок читайте в  обзоре.
Сфера связи и интернет
За один только 2020 год официально зарегистрировались в качестве налогоплательщиков НДС 20 интернет-компаний, в том числе: Netflix, Google Commerce, Google Ireland, Google Voice, Apple Distribution International, Samsung Electronics, Сleverbridge, Xsolla, Activision Blizzard International.
За два месяца 2021 года к ним примкнули еще три: Vaskiani Ventures Limited (Кипр), Google Cloud EMEA Limited (Ирландия) и Spotify AB (Швеция). В ближайшее время в Ташкенте ожидается открытие офиса Apple.
Российские «ЮэСэМ Телеком» (USM Telecom) и МегаФон совместно с партнерами из Узбекистана создают совместное предприятие в сфере услуг связи Digital Holding. Агентство по управлению государственными активами Узбекистана передает в собственность СП долю в размере 100% уставного капитала Ucell. Российская сторона инвестирует в Digital Holding 100 млн долларов, а также дочерние предприятия USM — CRPT Turon и ICS Holding Uzbekistan.
В мае прошлого года на рынок Узбекистана вышла российская компания Selectel (облачные технологии), планирующая инвестировать до миллиона долларов США в течение трех лет.
По мнению зарубежных экспертов, преимуществами Узбекистана является наличие дешевой рабочей силы, образование, а также менталитет, акцентированный на трудовой, практической дисциплине.
Бренды одежды и обуви
Осенью прошлого года стало известно о достижении договоренности с компанией Nike World Headquarters. Крупнейший в мире производитель спортивной одежды владеет брендами Nike, Converse и Jordan. В Узбекистане планируется изготовление 3 млн пар обуви в год на базе предприятия SinoInternational в Андижанской области. Выпуск продукции будет налажен на условиях аутсорсинга.
С ADIDAS GROUP по результатам переговоров о выпуске обуви бренда ADIDAS в Узбекистане Ассоциация кожевенно-обувных и пушно-меховых предприятий «Узчармсаноат» заключила соглашение с немецким спортивным гигантом. В Андижанской области на заводе ООО СП SinoInternational на условиях аутсорсинга планируется выпускать 3 миллиона пар кроссовок под всемирно известным брендом.
Испанский INDITEX – ритейлер с брендами Massimo Dutti, Zara, Pull & Bear, Bershka и др. также выразила готовность к сотрудничеству по поставкам в свои сети качественной швейно-трикотажной и махровой продукции из Узбекистана.
Авторынок
Volkswagen Group начала продажи автомобиля Volkswagen Caddy, также осенью 2020 года в Узбекистане стартовали продажи Škoda Kodiaq. Кроме того, состоялся старт продаж китайского автомобильного бренда Haval (внедорожники и кроссоверы).
Розничная торговля и гостиничный бизнес
Компания Majid Al Futtaim (ОАЭ) открыла в рамках франшизы бренда Carrefour первый супермаркет в Ташкенте и планирует расширять свою сеть.