2021-йилда Ўзбекистонга қайси давлатлар ва қанча сармоя киритилди
Стратегик ривожланиш агентлиги раҳбари ўринбосари Алексей Сим 2021-йил учун инвестиция статистикасини келтирди. Суҳбатдош бу маълумотларни «Иқтисодий шарҳ» нашрига берган интервюсида айтиб ўтди.
Ўтган йил якунларига кўра, Ўзбекистонга 11,1 миллиард доллар хорижий инвестициялар ўзлаштирилди, бу йиллик прогнознинг 113 фоизини ташкил этади. Асосий капиталга йўналтирилган инвестициялар 9,8 миллиард долларни ташкил этиб, 2020-йилга нисбатан 110 фоизга ўсганини кўрсатди .
9 миллиард доллар тўғридан -тўғри хорижий инвестициялар ва кредитлар ўзлаштирилди, бу прогнозга нисбатан 117 фоизни ташкил этди. Бу ерда асосий капиталга йўналтирилган инвестициялар 2020-йилга нисбатан 124 фоиз ўсиш суръати билан 8,2 миллиард долларга етди .
Халқаро молия институтлари ва хорижий давлат молия ташкилотлари томонидан мамлакатимизга 2,1 миллиард доллар ажратилди , бу эса йиллик прогноз 100 фоизга бажарилганлигини англатади .
Тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитлар ҳисобидан саноат корхоналари томонидан 3,8 миллиард доллар ( прогнозга нисбатан 103 фоиз) ўзлаштирилди. Минтақавий лойиҳалар бўйича бу кўрсаткич 5,2 миллиард долларга етди ёки прогнознинг 130 фоизини ташкил этди.
Инвестициялар ҳажми бўйича етакчи тармоқлар энергетика, металлургия, кимё саноати , электротехника, ахборот технологиялари, қурилиш, фармацевтика, енгил саноат, қишлоқ хўжалиги ва бошқалардир.
Ўзбекистон иқтисодиётига жами 50 дан ортиқ давлат сармоя киритади. Энг сармоядор давлатлар бешлигига қуйидагилар киради:

Какие страны и сколько инвестировали в Узбекистан в 2021 году
Замглавы Агентства стратегического развития Алексей Сим привёл статистику по инвестициям за 2021 год. Собеседник поделился данными в интервью изданию «Экономическое обозрение».
По итогам прошлого года Узбекистан освоил $11,1 млрд иностранных инвестиций — это 113% от годового прогноза. Инвестиции в основной капитал составили $9,8 млрд, продемонстрировав темп роста в 110% по отношению к показателям 2020 года.
На $9 млрд освоены прямые иностранные инвестиции и кредиты, что составляет 117% к прогнозу. Здесь вложения в основной капитал достигли $8,2 млрд с темпом к показателю 2020 года — 124%.
Международные финансовые институты и иностранные правительственные финансовые организации выделили стране $2,1 млрд, что означает выполнение годового прогноза на 100%.
Отраслевые компании за счёт прямых иностранных инвестиций и кредитов смогли освоить $3,8 млрд (103% к прогнозу). По региональным проектам этот показатель достиг $5,2 млрд, или 130% к прогнозу.
Секторы, лидирующие по объёму инвестиций, — энергетика, металлургия, химпром, производство электротехники, IT, строительство, фармацевтика, легкая промышленность, сельское хозяйство и др.
Всего в экономику Узбекистана инвестируют более 50 стран. Пятёрка ведущих стран-инвесторов выглядит следующим образом: