Ўзбекистон билан Латвия ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш йўллари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 9 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Латвия ҳукумати вакиллари ва ишбилармонлари делегациясининг ташрифи доирасида Ўзбекистонда бўлиб турган Латвия Республикаси ташқи ишлар вазири Эдгарс Ринкевичс билан учрашув ўтказди.
Учрашув чоғида инвестициялар, савдо, транспорт ва логистика ҳамда бошқа устувор йўналишлардаги икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Латвия корхоналарининг Ўзбекистонда бизнесни ривожлантиришга қизиқиши ортиб бораётгани алоҳида таъкидланди. Масалан, сўнгги беш йил ичида мамлакатда Латвия капитали иштирокидаги корхоналар сони 2 баравар кўпайди. Латвия ишбилармон доираларининг Ўзбекистондаги лойиҳаларни амалга оширишдаги инвестициявий фаолиятини қўллаб-қувватлаш бўйича фаол ҳамкорлик қилишга ўзаро тайёрлик билдирилди.
Савдо ҳамкорлигини кенгайтиришнинг муҳим истиқболлари қайд этилди – Латвия Европа Иттифоқи мамлакатлари орасида Ўзбекистоннинг энг йирик савдо ҳамкорларининг қаторига киради. Сўнгги беш йил ичида икки мамлакат ўртасидаги савдо айланмаси деярли икки баравар кўпайди. Томонлар 2021 йил сентябрь ойида Рига шаҳрида Ўзбекистон савдо уйининг очилишини олқишлади ва бу қадам икки давлат ўртасидаги савдо алоқаларининг чуқурлашишига қўшимча туртки беришига умид билдиришди. Шу нуқтаи назардан, яқин келажакда икки мамлакат ишбилармонлари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш ҳамда инвестициявий ва савдо соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш имкониятларини ўрганиш мақсадида Латвияда қўшма тармоқ кўргазмаси ва бизнес-форум ўтказишга келишиб олинди.
Алоҳида тартибда транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш масалалари кўриб чиқилди. Томонлар транспорт бўйича Ўзбекистон-Латвия Ишчи гуруҳининг 1-йиғилишини жорий йилнинг 7 февралида ўтказилишини олқишлади. Тадбир натижалари бўйича икки мамлакат Транспорт вазирликлари ўртасида ўзаро англашув Протоколи ҳамда Ўзбекистон ва Латвия ўртасида транспорт ва логистика соҳасида амалий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича «Йўл харитаси» имзоланди. Шу нуқтаи назардан, Латвия портларининг логистика инфратузилмасидан фойдаланган ҳолда ўзбек ишлаб чиқарувчиларининг маҳсулотларини Европа Иттифоқи мамлакатларига экспорт қилиш ҳажмини кенгайтириш имкониятлари қайд этилди.
Учрашув иштирокчилари икки томонлама ҳамкорликнинг кенг кўламли йўналишларини белгилаб, иқтисодий, саноат ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Латвия Ҳукуматлараро комиссияси доирасида мулоқотни ривожлантириш долзарблигини таъкидладилар ва жорий йилнинг иккинчи ярмида навбатдаги йиғилишини ўтказиш масаласини муҳокама этдилар.
Шунингдек, рақамли технологиялар, инновация ва стартаплар, ўрмончилик ва экотуризм каби томонларни қизиқтирган бошқа соҳалардаги ҳамкорликнинг жиҳатларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Учрашув якунида муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишларини илгари суриш ҳамда қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга оширишда фаол ҳамкорлик қилиш тўғрисида келишувга эришилди.

Обсуждены пути дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и Латвией
9 февраля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с министром иностранных дел Латвийской Республики Эдгарсом Ринкевичсом, пребывающим в Узбекистане в рамках визита делегации латвийских правительственных и деловых кругов.
В ходе встречи рассмотрены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, в том числе в сферах инвестиций, торговли, транспорта и логистики, а также в других приоритетных направлениях.
Подчеркивался растущий интерес латвийских предприятий к развитию бизнеса в Узбекистане: так, за последние пять лет количество предприятий в стране с участием латвийского капитала выросло в 2 раза. Выражена взаимная готовность к активному взаимодействию по поддержке инвестиционной деятельности латвийских деловых кругов в реализации проектов в Узбекистане.
Отмечены значительные перспективы в расширении торгового сотрудничества – Латвия входит в число наиболее крупных торговых партнеров Узбекистана среди стран Европейского Союза. За последние пять лет товарооборот между двумя странами увеличился почти в два раза. Стороны приветствовали открытие в г.Риге в сентябре 2021 года торгового дома Узбекистана и выразили надежду, что данный шаг придаст дополнительный импульс к углублению торговых взаимоотношений двух стран. В данном ключе была достигнута договоренность о проведении в Латвии в ближайшей перспективе совместной отраслевой выставки и бизнес-форума с целью налаживания прямых связей между предпринимателями двух стран и изучения возможностей для расширения инвестиционного и торгового сотрудничества.
В отдельном порядке были рассмотрены вопросы углубления сотрудничества в транспортно-логистической сфере. Стороны приветствовали проведение 7 февраля текущего года 1-го заседания Узбекско-Латвийской Рабочей группы по транспорту, итогом которого стало подписание Протокола о взаимопонимании между министерствами транспорта двух стран и «Дорожной карты» по развитию практического сотрудничества в сфере транспорта и логистики между Узбекистаном и Латвией. В данном ключе были отмечены возможности для расширения объемов экспорта продукции узбекских производителей в страны ЕС посредством использования логистической инфраструктуры латвийских портов.
Подчеркнув широкий спектр направлений двустороннего сотрудничества участники встречи отметили актуальность развития диалога на платформе Узбекско-Латвийской Межправительственной комиссии по экономическому, промышленному и научно-техническому сотрудничеству и обсудили вопрос проведения очередного ее заседания во второй половине текущего года.
Также в рамках беседы были затронуты аспекты взаимодействия в других направлениях, представляющих взаимный интерес, таких как цифровые технологии, инновации и стартапы, лесное хозяйство и экотуризм.
По итогам встречи достигнута договоренность о взаимном продвижении обсужденных направлений сотрудничества и активном взаимодействии по реализации совместных проектов и инициатив.