Туризм соҳасидаги улкан имкониятлар ва улардан фойдаланиш бўйича вазифалар кўрсатиб ўтилди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 19 сентябрь куни мамлакатимизнинг ички ва ташқи туризм салоҳиятини янада ошириш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Бирёқлама иқтисодиёт барқарор бўлмайди. Шу боис мамлакатимизда иқтисодиётни таркибий ислоҳ қилиб, кенг кўламда ривожлантириш чоралари кўрилмоқда. Хусусан, туризм драйвер соҳалардан бири сифатида белгиланиб, зарур шароитлар яратилмоқда.
Масалан, сайёҳларга виза бериш енгиллаштирилди. Аэропортларда навбатлар ва текширишларга барҳам берилди, яшил йўлаклар қилинди. Валюта айирбошлаш бемалол бўлди. Туризм корхоналари учун ижтимоий солиқ ва айланма солиқ ставкалари 1 фоиз этиб белгиланди, ер солиғи ва мол-мулк солиқ ставкалари 90 фоизга камайтирилди. Меҳмон ўринлари сони 2017 йилга нисбатан 3 баробар кўпайиб, 125 мингтага етди. Меҳмонлар электрон рўйхатдан ўтказиладиган бўлди.
Бу йил туризм пандемиядан кейин қайта тикланяпти. Сентябргача юртимизга келган хорижий туристлар сони 2021 йилга нисбатан 3 бараварга кўпайди. Йил бошидан буён туризм экспорти ҳажми 926 миллион доллар бўлди. Юртимизга келган меҳмонларнинг саёҳати ўртача 4-5 кунгача, сарфлаган маблағи 305 долларгача кўпайди.
Ички сайёҳлар сони ҳам ўтган йилга нисбатан 3,5 бараварга ўсиб, 7,5 миллион нафарни ташкил қилди.
Президентимиз бу соҳага алоҳида эътибор қаратиб, шароит яратаётгани бежиз эмас. Чунки туризмда топилган даромаднинг 30 фоизи одамларнинг қўлига иш ҳақи бўлиб боради. Бошқа тармоқларда бу 10 фоиздан ошмайди. Туризм соҳасида яратилган битта иш ўрни турдош тармоқларда қўшимча иккита иш ўрни пайдо бўлишига туртки беради. Яъни, туризм ҳам аҳоли бандлигини таъминлаш, даромадини кўпайтириш, ҳам хизматлар экспортини оширишда жуда катта манба.
Йиғилишда туризм бўйича ҳудудлардаги ишлар ҳолати таҳлил қилинди. Бу борадаги улкан имкониятлар ва улардан фойдаланиш бўйича вазифалар кўрсатиб ўтилди.
Маълумки, давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Самарқандда “Буюк ипак йўли” халқаро туризм маркази барпо этилди. Яқинда у ерда Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг саммити юқори савияда ўтди. Бу кўп тармоқли марказ таркибида 8 та замонавий меҳмонхона, Конгресс маркази, “Боқий шаҳар” мажмуаси, амфитеатр ва кўплаб бошқа иншоотлар бор. У йилига 2 миллион туристга хизмат кўрсатиши мумкин.
Давлатимиз раҳбари энди бу мажмуага сайёҳларни жалб этиш, элчихоналар ва хорижий компаниялар билан ҳамкорликда “Самарқанд – Янги Ўзбекистоннинг туризм дарвозаси” брендини тарғиб қилиш бўйича кўрсатмалар берди.
Транспорт вазирлигига янгиланган Самарқанд халқаро аэропорти имкониятларидан самарали фойдаланиш, хорижий авиакомпаниялар рейсларига бўлган чекловларни олиб ташлаб, халқаро қатновларни кўпайтириш вазифаси қўйилди.
Шу йил 26 апрель куни ўтказилган йиғилишда шаҳар ва туманларда туризм хизматларини кўпайтириш, бундай лойиҳалар учун 1 триллион сўмлик кредит ресурслари ажратиш чоралари белгиланган эди. Бунинг ижроси таҳлил қилинар экан, вилоятларда сайёҳлар борадиган жойлар камлиги, маблағлар ҳали тадбиркорларга етиб бормагани кўрсатиб ўтилди.
Фарғона вилояти ҳокими 5 та туман ва 3 та шаҳарни қамраб олган “Олтин водий сайёҳлик ҳалқаси”ни ташкил этиш борасидаги ишларни сўзлаб берди. Давлатимиз раҳбари бундай лойиҳаларни бошқа ҳудудларда ҳам амалга ошириш, ташаббускорларни молиявий ва ташкилий қўллаб-қувватлаш зарурлигини таъкидлади.
Шунингдек, сув омборлари, ўрмон хўжалиги ерларини ўрганиб, хавфсиз ерларда туристик зоналар ташкил этиш мумкинлиги қайд этилди. Қорақалпоғистон, Бухоро, Қашқадарё, Навоий, Сурхондарё, Фарғона ва Хоразмнинг чўл ҳудудларида “сафари” туризмини ривожлантириш бўйича таклифлар билдирилди.
Яна бир салоҳиятли йўналиш – зиёрат туризми. Мамлакатимизда 1 минг 200 дан зиёд зиёратгоҳ бор. Йиғилишда бу имкониятни тўлиқ ишга солиб, йилига камида 1 миллион сайёҳ жалб қилиш мумкинлиги таъкидланди.
Индонезия, Малайзия, Ҳиндистон, Покистон, Бангладеш ва араб мамлакатларидан авиарейсларни кўпайтириш, малакали гидлар тайёрлаш, зиёратгоҳлар шароити ва йўлларини яхшилаш бўйича топшириқлар берилди.
Юртимизда туризмга ихтисослашган 135 та маҳалла бор. Уларнинг аксарияти узоқ ҳудудларда бўлгани учун инфратузилма масаласи долзарб.
Шу боис Президент туризм маҳаллаларида йўл, электр, сув ва интернет муаммосини ҳал этиш бўйича дастур ишлаб чиқишга кўрсатма берди.
Саёҳатлар учун автомобиль йўллари ҳам муҳим. Лекин замона зайли билан автомобиллар сони тобора кўпайиб бормоқда. Масалан, “Тошкент – Самарқанд” йўналишида беш йил олдин суткасига 25 мингта автомобиль юрган бўлса, бугунги кунда бу кўрсаткич 35 мингтага етган. Оқибатда йўлга кетадиган вақт ҳам ортган.
Шунинг учун мамлакатимиз шаҳарлари ўртасида поезд ва самолёт қатновларини кўпайтириш зарурлиги таъкидланди.
Президентимиз туристлар учун қулайликларни кўпайтириш, соҳага оид тартибларни соддалаштириш масалаларига алоҳида тўхталди.
Масалан, бугунги кунда меҳмонхона ташкил этиш учун 97 та талаб бор. Тадбиркорларнинг фикрларини инобатга олиб, бу талабларни халқаро стандартлар асосида соддалаштириш вазифаси қўйилди.
Туристларни ички ишлар идораларида рўйхатга олиш тартибида ҳам ноқулайликлар бор. Хусусан, хориждан келган туристни меҳмонхона 2 кун ичида, қариндошиникида қолганда эса, уйнинг эгаси 3 кун ичида вақтинчалик рўйхатдан ўтказиши керак.
Ички ишлар вазирлигига бу тизимни таҳлил қилиб, ортиқча чекловларни олиб ташлаш бўйича топшириқ берилди. Бунда хорижий туристларни вақтинчалик рўйхатга олиш ўрнига онлайн хабардор қилиш тартибига ўтилади.
Шунингдек, туристик агентларга ҳам лицензия талаби бекор қилиниб, хабардор қилиш тартибини жорий этиш режалаштирилмоқда. Бу орқали қўшимча 1 мингта турагент пайдо бўлишига имконият яратилади.
– Туризм – бу ҳам инвестиция, ҳам экспорт, ҳам янги иш ўринлари ва камбағалликни қисқартириш дегани. Шунинг учун ҳар бир ҳудудда бу соҳага жиддий эътибор қаратиб, кўпроқ сайёҳларни жалб этиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Умуман, келгуси йилда 7 миллион хорижий ва 12 миллион маҳаллий туристларни жалб қилиш, туризм экспортини 2 миллиард долларга етказиш имконияти борлиги таъкидланди. Бу бўйича аниқ йўналишлар кўрсатилиб, ижросига масъуллар белгиланди.

Указаны огромные возможности в сфере туризма, определены задачи по их задействованию
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 19 сентября состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам по дальнейшему увеличению потенциала внутреннего и въездного туризма.
Диверсификация — залог стабильности экономики. Поэтому в нашей стране проводится масштабная работа по структурному преобразованию экономики. В частности, одним из драйверов определена туристическая индустрия, для ее развития создаются необходимые условия.
К примеру, была упрощена выдача виз туристам, устранены очереди и лишние проверки в аэропортах, созданы зеленые коридоры, либерализирован обмен валюты. Ставки социального налога и налога с оборота для предприятий туризма установлены в размере 1 процента, ставки земельного налога и налога на имущество снижены на 90 процентов. Количество мест размещения увеличилось в 3 раза по сравнению с 2017 годом и достигло 125 тысяч. Появилась возможность электронной регистрации гостей.
В этом году туризм восстанавливается после пандемии. К сентябрю текущего года число иностранных туристов, приехавших в нашу страну, увеличилось в три раза по сравнению с 2021 годом. С начала года объем туристического экспорта составил 926 миллионов долларов. Длительность пребывания иностранных туристов увеличилась в среднем до 4-5 дней, а их траты — до 305 долларов.
Увеличилось и число внутренних туристов — в 3,5 раза по сравнению с прошлым годом —  и достигло 7,5 миллиона человек.
Неспроста Президентом уделяется особое внимание этому направлению. Потому что 30 процентов доходов отрасли идут людям в виде заработной платы. В промышленности или других отраслях этот показатель не превышает 10 процентов. Одно рабочее место, созданное в сфере туризма, создает два дополнительных рабочих места в смежных отраслях. То есть туризм является важным ресурсом для обеспечения занятости, увеличения доходов и экспорта услуг.
На совещании проанализировано состояние туризма в регионах. Показаны огромные возможности для этого и задачи по их использованию.
Как известно, по инициативе главы нашего государства в Самарканде был создан Международный туристический центр «Великий шелковый путь». Недавно в нем на высоком организационном уровне прошел саммит Шанхайской организации сотрудничества. Этот многофункциональный центр включает в себя 8 современных отелей, конгресс-холл, комплекс «Вечный город», амфитеатр и многие другие объекты. Он способен обслуживать 2 миллионов туристов в год. Также был реконструирован Самаркандский международный аэропорт.
Глава государства дал указания по привлечению туристов в этот комплекс, продвижению бренда «Самарканд – туристические ворота Нового Узбекистана» в сотрудничестве с посольствами и иностранными компаниями.
Перед Министерством транспорта поставлена задача эффективно использовать возможности модернизированного Самаркандского международного аэропорта, снять ограничения на полеты иностранных авиакомпаний, увеличить количество международных рейсов.
На совещании, состоявшемся 26 апреля текущего года, были определены меры по увеличению объема туристических услуг в городах и районах, выделению 1 триллиона сумов кредитных ресурсов на отраслевые проекты. Анализируя исполнение этих задач, глава государства указал на недостаточность мест туристического посещения в регионах и финансирования проектов предпринимателей.
Хоким Ферганской области доложил о работе по созданию туристического кольца «Золотая долина», охватывающего 5 районов и 3 города. Президент подчеркнул необходимость реализации подобных проектов в других регионах, оказания финансовой и организационной поддержки их инициаторам.
Также отмечены возможности для создания туристических зон в безопасных районах у водоемов и на землях лесного фонда. Выдвинуты предложения по развитию сафари-туризма в степных районах Каракалпакстана, Бухарской, Кашкадарьинской, Навоийской, Сурхандарьинской, Ферганской и Хорезмской областей.
Еще одно перспективное направление – паломнический туризм. В нашей стране насчитывается более 1,2 тысячи святынь. На совещании отмечалось, что полностью задействовав эту возможность, можно привлекать не менее 1 миллиона туристов в год.
Даны поручения по увеличению рейсов из Индонезии, Малайзии, Индии, Пакистана, Бангладеш и арабских стран, подготовке квалифицированных гидов, улучшению условий и дорог в местах паломничества.
В нашей стране 135 махаллей определены как туристические. Поскольку большинство из них находится в отдаленных районах, остро стоит вопрос инфраструктуры.
Поэтому Президент поручил разработать программу для решения проблем с дорогами, электро- и водоснабжением, доступом к интернету в туристических махаллях.
Для путешествий важна автодорожная инфраструктура. Но с течением времени количество автомобилей увеличивается. Например, пять лет назад по маршруту «Ташкент-Самарканд» проезжало 25 тысяч автомобилей, а сегодня эта цифра достигла 35 тысяч. Соответственно увеличилось и время в пути.
В связи с этим подчеркнута необходимость увеличения частоты железнодорожного и воздушного сообщения между городами нашей страны.
Президент акцентировал внимание на вопросах расширения удобств для туристов и упрощения правил деятельности субъектов отрасли.
Например, сегодня существует 97 требований для открытия гостиницы. С учетом мнений предпринимателей поставлена ​​задача упростить данные требования на основе международных стандартов.
Есть неудобства и в порядке регистрации туристов в органах внутренних дел. В частности, иностранный турист должен быть временно зарегистрирован гостиницей в течение 2 дней, а в случае проживания у родственников, в течение 3 дней.
Перед Министерством внутренних дел поставлена ​​задача проанализировать эту систему и отменить чрезмерные ограничения. Вместо временной регистрации иностранных туристов будет использоваться онлайн-уведомление.
Также планируется отменить требование лицензирования деятельности турагентов с введением уведомительного порядка. Это создаст возможность для появления еще тысячи туристических агентов.
— Туризм означает инвестиции, экспорт, новые рабочие места и сокращение бедности. Поэтому необходимо в каждом регионе уделить серьезное внимание данному направлению и привлечь больше туристов, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В целом указано, что имеются все возможности для привлечения в следующем году 7 миллионов иностранных и 12 миллионов внутренних туристов, увеличения экспорта туруслуг до 2 миллиардов долларов. В связи с этим были обозначены конкретные направления работы и определены ответственные за их реализацию.