Mareven Food Holdings Ltd. билан учрашув
6 июнь куни Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги директори Улуғбек Қосимхўжаев “Mareven Food Central” МЧЖ Бош директори До Суан Хоанг ва “Mareven Food Tyan-Shan” компанияси Бош директори Бернард Вавржин билан учрашди. Маревен компаниялар гуруҳи ўз маҳсулотларини дунёнинг 20 дан ортиқ давлатига экспорт қилади.
Учрашувда компания вакиллари Ўзбекистонда умумий қиймати 40 млн АҚШ долларлик инвестиция лойиҳасини амалга ошириш режалари ҳақида маълумот беришди. Биринчи босқичда кенг ассортиментдаги озиқ-овқат маҳсулотларини (жумладан, Роллтон, Биг Бон, Сунбел ва бошқалар брендлари) ишлаб чиқариш ва тарқатиш ҳамда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш учун 20 млн АҚШ доллар сарфлаб, логистика ва ишлаб чиқариш мажмуасини қуриш режалаштирилган. Кейинги босқичларда барча мавжуд ва янги турдаги маҳсулотлар (макарон, ичимликлар, соуслар, булёнлар, пюрелар, зираворлар ва бошқа пазандачилик маҳсулотлари) билан ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва жами инвестициялар ҳажмини 40 млн АҚШ долларга етказиш режалаштирилган.
Лойиҳанинг амалга оширилиши нафақат Ўзбекистон бозорининг ички эҳтиёжларини, балки экспорт бозорларини ҳам маҳсулот билан таъминлаш имконини беради.

Встреча с Mareven Food Holdings Ltd.
6 июня состоялась встреча директора Агентства по привлечению иностранных инвестиций Улугбека Касымходжаева с генеральным директором ООО «Mareven Food Central» До Суан Хоангом и генеральным директором компании «Mareven Food Tian-Shan» Бернардом Вавржиным. Группа компаний Mareven экспортирует свою продукцию более чем в 20 стран мира.
В ходе встречи представители компании проинформировали о планах по реализации в Узбекистане инвестиционного проекта стоимостью 40 миллионов долларов. На первом этапе планируется строительство логистическо-производственного комплекса по производству и дистрибьюции широкой линейки продуктов питания (включая бренды Rollton, Big Bon, Sunbel и др.) и переработке сельскохозяйственной продукции за счет около 20 миллионов долларов.
На следующих этапах планируется расширение производственных мощностей за счет добавления всех существующих и новых видов продукции (макаронные изделия, напитки, соусы, бульоны, пюре, специи и другие кулинарные изделия) и увеличение общего объема инвестиций до 40 млн долларов.
Реализация проекта позволит обеспечить продукцией не только внутренние потребности узбекского рынка, но и экспортные рынки.