“Ўзбекнефтгаз”: Импорт ҳажми қисқартирилиб, маҳаллий ишлаб чиқарувчилар билан алоқалар кенгайтирилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 21 августдаги ПҚ-4812-сонли қарори ижроси доирасида “Ўзбекнефтгаз” АЖ тизимида саноат қувватларининг узлуксиз ишлашини таъминлаш, маҳаллий маҳсулотларни ишлаб чиқариш ҳажмлари ва турларини кўпайтириш, тармоқлараро кооперация алоқалари ва харидлар тизимида маҳаллий ишлаб чиқарувчилар иштирокини кенгайтириш ҳамда импортга бўлган эҳтиёжни босқичма-босқич камайтириш йўналишида самарали ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг январь-март ойларида “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг Маҳаллийлаштириш дастурининг 7 та лойиҳа доирасида 295,5 млрд сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилган бўлиб, режа 147 фоизга бажарилди.
Шунингдек, “Ўзбекнефтгаз” АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев ташаббуси билан тизим корхоналари эҳтиёжлари учун илгари импортдан келтирилган маҳсулотларни ишлаб чиқариш бўйича маҳаллий тадбиркорлик субъектлари билан мутлақо янгича усулда ҳамкорлик алоқалари йўлга қўйилди. Айнан шу ишларнинг натижасида жорий йилда “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг импортни қисқартириш дастури доирасида 47,5 млн доллар эквивалентидаги (режага нисбатан 122,3 фоиз) импортни қисқартиришга эришилди.
Жумладан, 25,5 млн доллар (режага нисбатан 147 фоиз) маҳаллийлаштириш дастурида ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг илгари импортдан харид қилинган қисми бўйича ва 21,6 млн доллар (101,7 фоиз) кооперация алоқаларини кенгайтириш ҳисобига тўғри келади.
Шунингдек, “Ўзбекнефтгаз” АЖ тизимида “тармоқ-ҳудуд” принципи асосида бевосита ишлаб чиқарувчи ва сотиб олувчи ўртасида энг қисқа фурсатларда, ўртада бирор-бир воситачиларсиз алоқаларни йўлга қўйиш масаласига жиддий эътибор берилмоқда. Бунда республика ягона электрон кооперация портали, жамиятнинг расмий веб-сайтида харидлар, маҳаллийлаштириш ва кооперация алоқаларига бағишланган бўлимлар, шунингдек бошқа харид порталлари асосида ҳамкорлик жараёнлари ташкил этилмоқда.
Бунинг натижасида, 2022 йилнинг январь-март ойларида электрон кооперация портали орқали “Ўзбекнефтгаз” АЖ умумий қиймати 206,8 млрд сўмлик 472 та шартномалар имзолаган бўлиб, бунда республиканинг барча вилоятлари, Қорақалпоғистон Республикаси ва Тошкент шаҳри бўйича жами 100 га яқин маҳаллий ишлаб чиқарувчилар қамраб олинган.
Ҳозирда “Ўзбекнефтгаз” АЖ тизимида маҳаллийлаштириш, кооперация алоқаларини ривожлантириш йўналишларида олиб борилаётган ишлар суръати кучайтирилиб, манзилли ишлар амалга оширилиб келмоқда.

Uzbekneftegaz: Import volumes are decreasing, relations with domestic producers are expanding
As part of the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 21, 2020, No. PP-4812, effective work is being carried out in the system of Uzbekneftegaz JSC to ensure the uninterrupted operation of industrial facilities, increase the volume and range of domestic production, expand the participation of domestic producers in intersectoral cooperative ties and the system purchases, as well as a gradual reduction in the need for imports.
In particular, in January-March of this year, within the framework of 7 projects of the Uzbekneftegaz localization program, products worth 295.5 billion soums were produced, and the plan was fulfilled by 147%.
Also, at the initiative of the Chairman of the Board of JSC “Uzbekneftegaz” Mekhriddin Abdullayev, a completely new form of cooperation has been established with local enterprises for the production of previously imported products for the needs of the enterprises of the system. As a result of this work, this year, within the framework of the import reduction program of Uzbekneftegaz JSC, a reduction in imports is the equivalent of $47.5 million (122.3% of the plan) was achieved.
In particular, 25.5 million dollars (147% of the plan) falls on the previously purchased imported part of the products produced under the localization program, and 21.6 million dollars (101.7% a) – for the expansion of cooperation ties.
In addition, the system of Uzbekneftegaz JSC pays special attention to the issue of establishing links on the principle of “Industry-territory” between the direct producer and the buyer in the shortest possible time, without any intermediaries between them.
At the same time, cooperation processes are organized on the basis of the Single Portal of Electronic Cooperation of the Republic, in the sections on procurement, localization and cooperation relations, on the official website of the society, as well as other procurement portals.
As a result, in January-March 2022, through the electronic cooperation portal, Uzbekneftegaz JSC signed 472 contracts totalling 206.8 billion soums, covering about 100 domestic producers in all regions of the republic, the Republic of Karakalpakstan and the city of Tashkent.
At present, the pace of work on localization, and the development of cooperative ties is being activated in the system of Uzbekneftegaz JSC, and targeted work is being carried out.