Ўзбекистоннинг ташқи савдо айланмаси 37,94 миллиард долларга етди
2021-йилнинг январ-ноябр ойларида Ўзбекистоннинг ташқи савдо айланмаси 37,94 миллиард долларни ташкил этди ва бу 2020-йилнинг шу даврига нисбатан 4,95 миллиард долларга (ўсиш 15,0 фоизга) … Бу ҳақда Ўзбекистон Давлат статистика қўмитаси хабар берди.
ЖСТ умумий ҳажмидан экспорт 15,45 млрд долларни (2020 йилнинг январ-ноябр ойларида 8,9 фоизга ўсиш қайд этилган), импорт эса 22,48 миллиард долларни (ўсиш 19,7 фоиз) ташкил этди.
Натижада ташқи савдо баланси пассив салдо 7,02 миллиард долларни ташкил этди.
Ташқи иқтисодий фаолиятда 20 та йирик ҳамкор давлатлар қаторида тўрт давлат, хусусан, Афғонистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркия билан ҳам фаол ташқи савдо баланси мавжуд. Қолган 16 та давлатда ташқи савдо айланмасининг пассив баланси сақланиб қолган.
Бугунги кунда Ўзбекистон дунёнинг 181 давлати билан савдо алоқаларини амалга ошириб келмоқда. Ташқи савдо айланмасининг энг катта ҳажми ХХР (17,7%), Россия Федерацияси (17,4%), Қозоғистон (9,3%), Туркия (8,0%), Корея Республикаси (4,4%), Қирғизистон (2,2%) билан қайд этилган. ) ва Германия (1,8%).
Республика ташқи савдо айланмаси таркибида салмоқли улуш Тошкент шаҳрига тўғри келади, бу 38,7 фоиз ёки 14,67 миллиард долларни, энг кичик улуш эса 1,0 фоиз ёки 389,7 миллион долларни ташкил этади. Сурхондарё вилояти
МДҲ давлатларининг ташқи савдо айланмасининг улуши 2020-йилнинг шу даврига нисбатан 32,0 фоизга, ташқи савдо айланмасидаги улуши эса 2021-йилнинг январ-ноябр ойларида 36,7 фоизни ташкил этди.
2021-йилнинг январ-ноябр ойларида бошқа давлатларнинг ташқи савдо айланмаси ҳажми 2019-2020-йилларнинг шу даврига нисбатан мос равишда 7,0 фоизга ошиб, умумий ташқи савдо айланмасининг 63,3 фоизини ташкил этди.
Ўзбекистон Республикасининг МДҲ давлатлари билан ташқи савдо айланмаси 13,91 миллиард долларга етди, шундан экспорт ҳажми 4,85 миллиард долларни, импорт ҳажми эса 9,05 миллиард долларни ташкил этди.
МДҲ давлатлари билан ташқи савдо айланмасининг энг катта ҳажми Россия Федерацияси (47,5 фоиз), Қозоғистон (25,4 фоиз) ва Қирғизистон (6,1 фоиз) мамлакатларига тўғри келди.
Ўзбекистон Республикасининг ЕОИИ мамлакатлари билан ташқи савдо айланмаси 11,34 миллиард долларни ташкил этди, шундан экспорт ҳажми 3,7 миллиард долларни, импорт ҳажми эса 7,64 миллиард долларни ташкил этди.
2021-йилнинг январ-ноябр ойларида экспорт қилувчи субектларнинг умумий сони 6282 тани ташкил этиб, олтинсиз экспорт ҳажмини 11,35 миллиард долларга етказди (2020-йилнинг шу даврига нисбатан ўсиш 35,2 фоизни ташкил этди).
Экспорт таркибида 85,1% ни товарлар ташкил этади, улар асосан саноат товарлари (25,6%), озиқ-овқат ва тирик ҳайвонлар (8,0%), кимё ва шунга ўхшаш маҳсулотлар (6,5%)га тўғри келади.
Бошқа хорижий давлатларга экспорт ҳажмининг камайиши ҳисобига МДҲ мамлакатларига экспорт улуши ортиб, унинг умумий ҳажмидаги улуши 31,4 фоизни ташкил этди.
2019-2020 йилларга нисбатан 2021 йилнинг январ-ноябр ойларида ташқи савдода маҳсулот ва хизматлар экспорти бўйича Хитой, Россия Федерацияси, Туркия, Қозоғистон, Қирғизистон, Афғонистон ва Тожикистон каби давлатлар бизнинг асосий ҳамкорларимиз бўлди. Уларнинг умумий экспорт ҳажмидаги улуши 55,2 фоизга етди.
Республика экспорти таркибида салмоқли улуш Тошкент шаҳрига тўғри келди, яъни 22,7 фоиз ёки 3,5 миллиард доллар, энг кичик улуш эса 1,2 фоиз ёки 179,6 миллион доллар миқдорида Жиззах вилоятида қайд этилди. .
Мева-сабзавот маҳсулотлари экспорти ҳажми 1392,6 минг тоннани ташкил этди ва қиймат ифодасида 863,1 миллион доллардан ошди (2020-йилнинг шу даврига нисбатан пасайиш суръати мос равишда 7,8 фоизни ташкил этди). Шундан келиб чиқиб, 353,2 миллион долларлик 726,3 минг тонна сабзавот, 263,4 миллион долларлик 301,3 минг тонна мева ва резаворлар экспорт қилинди.
2021 йилнинг январ-ноябр ойларида мева-сабзавот маҳсулотларининг умумий экспортдаги улуши 5,6 фоизни ташкил этди.
Мева-сабзавот маҳсулотларининг асосий экспорт бозорлари Россия Федерацияси, Қозоғистон, Қирғизистон ва ХХРдир.
2021-йилнинг январ-ноябр ойлари натижаларига кўра, мева-сабзавот маҳсулотлари экспортининг қиймати бўйича энг катта ҳажми Россия Федерациясига тўғри келади (мева-сабзавот маҳсулотлари умумий ҳажмининг 31,5 фоизи), бу Хитойга экспорт ҳажмидан 3,2 фоизга кўпдир. марта.
2021-йилнинг январ-ноябр ойлари якунларига кўра, 2,65 миллиард долларлик тўқимачилик маҳсулотлари экспорти амалга оширилиб, умумий экспорт ҳажмининг 17,1 фоизини ташкил этди ва 2020-йилнинг январ-ноябрига нисбатан 56,6 фоизга ўсди. .
Тўқимачилик маҳсулотлари экспорти таркибида асосий улушни пахтадан калава калава (55,5%), шунингдек, тайёр трикотаж ва тикувчилик буюмлари (22,0%) эгаллайди. 2021-йилнинг январ-ноябр ойларида дунёнинг 64 давлатига 506 турдан ортиқ тўқимачилик маҳсулотлари экспорт қилинди.
Тўқимачилик маҳсулотлари экспортининг энг катта улуши Россия Федерацияси (820,2 млн. доллар – 31,0%) ва Хитой (609,3 млн. доллар – 23,0%)га тўғри келади.
2021-йилнинг январ-ноябр ойларида хизматлар экспорти ҳажми 2,3 миллиард долларни ёки умумий савдо экспорти ҳажмининг 14,9 фоизини ташкил этди ва 2020 йилнинг шу даврига нисбатан 26,5 фоизга ўсди.
Транспорт хизматлари (69,0%), саёҳат (туризм) (15,4%), телекоммуникация, компютер ва ахборотлаштириш хизматлари (7,0%) ва бошқа тадбиркорлик хизматлари (4,5%) хизматлар экспортининг асосий улушини ташкил этади.
Шу билан бирга, бошқа хизматлар (4,1%), мос равишда, молиявий хизматлар (1,1%), суғурта ва пенсия хизматлари (1,1%), қурилиш хизматлари (0,6%) ва ҳоказолар ҳиссасига тўғри келади.
Ҳисобот даврида импорт 22,48 миллиард долларни ташкил этди (2020-йилнинг январ-ноябрига нисбатан ўсиш суръатларининг ўсиши 19,7 фоизни ташкил этди). Унинг таркибида асосий улушни машина ва транспорт ускуналари (32,8%), саноат товарлари (18,5%), шунингдек, кимё ва шунга ўхшаш маҳсулотлар (14,5%) эгаллайди.
Товарлар импорти динамикаси таҳлили ҳам шуни кўрсатдики, 2021-йилнинг январ-ноябр ойларида 2020-йилнинг шу даврига нисбатан товар импорти ҳажми 3,19 миллиард долларга ошиб, 20,94 миллиард долларни, хизматлар импорти эса АҚШ долларига етган. 1,54 млрд.
2021 йилнинг январ-ноябр ойларида МДҲ давлатларидан импорт қилинган маҳсулотларнинг улуши 2020 йилнинг шу даврига нисбатан 3,9 фоизга, ташқи савдо айланмасидаги улуши эса 40,3 фоизни ташкил этди.
Умуман олганда, 2021-йилнинг январ-ноябр ойларида Ўзбекистон Республикасига дунёнинг 155 та давлатидан товар ва хизматлар импорт қилинди. Импортнинг учдан бир қисми Россия Федерацияси, Хитой, Қозоғистон, Корея Республикаси, Туркия, Германия, Туркманистон каби йирик ҳамкор давлатлардан.
Республика импорти таркибида салмоқли улуш Тошкент шаҳрига тўғри келади, бу 49,7 фоиз ёки 11,16 миллиард долларни, энг кам улуш эса Сурхондарёда – 0,8 фоиз ёки 185,5 миллион долларни ташкил этади.
2021-йилнинг январ-ноябр ойларида хизматлар импорти ҳажми 1,54 миллиард долларни ёки унинг умумий ҳажмининг 6,9 фоизини ташкил этди ва 2020-йилнинг шу даврига нисбатан 48,2 фоизга ўсди. Хизматлар импортининг асосий қисмини саёҳат (туризм – 50,1%), транспорт хизматлари (11,6%), бошқа тадбиркорлик хизматлари (10,6%), телекоммуникация, компютер ва ахборотлаштириш хизматлари (8,0%) ташкил этади.
Бундан ташқари, хизматлар импортининг 19,8 фоизи бошқа хизматлар ҳиссасига тўғри келди, шу жумладан қурилиш хизматларининг юқори улуши (7,7 фоиз), интеллектуал мулк объэктларидан фойдаланганлик учун тўловлар (4,4 фоиз), техник хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш хизматлари (3, 5 фоиз), ва бошқалар.
2021-йилнинг январ-ноябр ойлари охирида импорт таркибида машина ва транспорт ускуналари ҳажми 7,37 миллиард долларга етди ва 2020-йилнинг шу даврига нисбатан 4,3 фоизга, умуман олганда, умумий ҳажмдаги улушига ўсди. импортнинг 32,8% ни ташкил этди …
Машина ва транспорт ускуналари импорти 304,8 миллион долларга ошди.Мамлакатга ушбу товарлар етказиб беришнинг асосий қисми ХХР – 2,45 миллиард доллар (33,3 фоиз), Корея Республикаси – 1,1 миллиард доллар (15,0 фоиз) ва Россияга тўғри келади. Федерация – 763,2 млн доллар (10,4%).
2021-йилнинг январ-ноябр ойларида импорт таркибида саноат маҳсулотлари ҳажми 4,16 миллиард долларга етди ва 2020-йилнинг шу даврига нисбатан 29,2 фоизга ўсди, умуман олганда импортнинг умумий ҳажмидаги улуши 18,5 фоизни ташкил этди. .
Саноат товарларининг асосий импорти қуйма темир ва пўлат (1,81 млрд. доллар), металл буюмлар (511,0 млн. доллар), норуда қазилмаларидан тайёрланган маҳсулотлар (343,0 млн. доллар), тўқимачилик калавалари, газламалар, тайёр маҳсулотлар (345, 4 млн. доллар), ва бошқалар.

In January-November 2021, Uzbekistan’s foreign trade turnover reached US$37.94 billion, which, compared to the same period in 2020, increased by US$4.95 billion (an increase of 15.0%). This was reported by the State Statistics Committee of Uzbekistan.
Of the total volume of the foreign trade turnover, exports amounted to US$15.45 billion (an increase of 8.9% was noted by January-November 2020), and imports – US$22.48 billion (an increase of 19.7%)
As a result, the foreign trade balance amounted to a passive balance of US$7.02 billion.
Among the 20 large partner countries in foreign economic activity, there is also an active foreign trade balance with four countries, in particular with such as Afghanistan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkey. A passive balance of foreign trade turnover remains with the remaining 16 countries.
Today, Uzbekistan carries out trade relations with 181 countries of the world. The largest volume of foreign trade turnover was recorded with the PRC (17.7%), the Russian Federation (17.4%), Kazakhstan (9.3%), Turkey (8.0%), the Republic of Korea (4.4%), Kyrgyzstan (2.2%) and Germany (1.8%).
In the structure of the foreign trade turnover of the republic, a significant share is noted in Tashkent, which is 38.7%, or US$14.67 billion, and the smallest share is recorded at 1.0%, or US$389.7 million, which is noted in Surkhandarya region
The share of foreign trade turnover of the CIS countries, compared to the same period in 2020, increased by 32.0% and their share in foreign trade turnover, in January-November 2021, amounted to 36.7%.
The volume of foreign trade turnover of other states in January-November 2021, compared to the same period of 2019-2020, respectively increased by 7.0% and amounted to 63.3% of the total foreign trade turnover.
The foreign trade turnover of the Republic of Uzbekistan with the CIS countries reached US$13.91 billion, of which the volume of exports amounted to US$4.85 billion, and the volume of imports – US$9.05 billion.
The largest volume of foreign trade turnover with the CIS countries was recorded with the Russian Federation (47.5%), Kazakhstan (25.4%) and Kyrgyzstan (6.1%).
The foreign trade turnover of the Republic of Uzbekistan with the EAEU countries made up US$11.34 billion, of which the volume of exports amounted to US$3.7 billion, and the volume of imports – US$7.64 billion.
In January-November 2021, the total number of exporting entities amounted to 6,282, which brought the volume of exports without gold to US$11.35 billion (an increase compared to the same period in 2020 was 35.2%).
In the structure of exports, 85.1% are goods, which mainly fall on industrial goods (25.6%), food products and live animals (8.0%), chemicals and similar products (6.5%).
Due to a decrease in exports to other foreign countries, the share of exports to the CIS countries increased and their share in its total volume amounted to 31.4%.
Compared to 2019-2020, our main partners in the export of goods and services in foreign trade in January-November 2021 were countries such as China, the Russian Federation, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Afghanistan and Tajikistan. Their share in the total export volume reached 55.2%.
In the structure of the republic’s exports, a significant share was noted in the city of Tashkent, which is 22.7%, or US$3.5 billion, and the smallest share was recorded at the level of 1.2%, or US$179.6 million in Jizzakh region.
The volume of exports of fruit and vegetable products amounted to 1,392.6 thousand tons and, in value terms, exceeded US$863.1 million (the rate of decline, compared to the same period in 2020, respectively, amounted to 7.8%). Based on this, 726.3 thousand tons of vegetables were exported for US$353.2 million, as well as 301.3 thousand tons of fruits and berries for US$263.4 million.
In January-November 2021, the share of fruits and vegetables in total exports amounted to 5.6%.
The main export markets for fruit and vegetable products are in the Russian Federation, Kazakhstan, Kyrgyzstan and the PRC.
According to the results of January-November 2021, the largest volume in value terms of exports of fruits and vegetables falls on the Russian Federation (31.5% of the total volume of fruits and vegetables), which exceeds the volume of exports to China by 3.2 times.
According to the results of January-November 2021, the export of textile products was carried out in the amount of US$2.65 billion, which amounted to 17.1% of the total export volume and, compared to January-November 2020, it increased by 56.6%.
In the structure of export of textile products, the main share is taken by cotton yarn (55.5%), as well as finished knitwear and garments (22.0%). In January-November 2021, more than 506 types of textile products were exported to 64 countries of the world.
The largest share of textile exports falls on the Russian Federation (US$820.2 million – 31.0%) and China (US$609.3 million – 23.0%).
The volume of exports of services in January-November 2021 amounted to US$2.3 billion, or 14.9% of the total volume of trade exports and increased, compared to the same period in 2020, by 26.5%.
Transport services (69.0%), travel (tourism) (15.4%), telecommunications, computer and information services (7.0%), and other business services (4.5%) account for the lion’s share of the export of services.
At the same time, other services (4.1%), respectively, account for the largest share of financial services (1.1%), insurance and pension services (1.1%), construction services (0.6%), etc.
During the reporting period, imports amounted to US$22.48 billion (an increase in growth rates compared to January-November 2020 amounted to 19.7%). The main share in its structure is occupied by machinery and transport equipment (32.8%), industrial goods (18.5%), as well as chemicals and similar products (14.5%).
An analysis of the dynamics of imports of goods also showed that in January-November 2021, compared to the same period in 2020, the volume of imports of goods increased by US$3.19 billion and amounted to US$20.94 billion, and imports of services reached US$1.54 billion.
The share of imports from the CIS countries, compared to the same period in 2020, increased by 3.9% and their share in foreign trade turnover, in January-November 2021, amounted to 40.3%.
In general, in January-November 2021, goods and services from 155 countries were imported to the Republic of Uzbekistan. A third of imports are from such large partner countries as the Russian Federation, China, Kazakhstan, the Republic of Korea, Turkey, Germany and Turkmenistan.
In the structure of imports of the republic, a significant share is noted in the city of Tashkent, which is 49.7%, or US$11.16 billion, and the smallest share is recorded in Surkhandarya – 0.8%, or US$185.5 million.
The volume of imports of services in January-November 2021 amounted to US$1.54 billion, or 6.9% of its total volume, and increased by 48.2% compared to the same period in 2020. Travel (tourism – 50.1%), transport services (11.6%), other business services (10.6%), telecommunications, computer and information services (8.0%) account for the bulk of imports of services.
In addition, other services accounted for 19.8% of total imports of services, including a high share of construction services (7.7%), fees for the use of intellectual property (4.4%), maintenance and repair services (3.5%), etc.
At the end of January-November 2021, in the structure of imports, the volume of machinery and transport equipment reached US$7.37 billion and increased, compared to the same period in 2020, by 4.3%, in general, the share in the total volume of imports amounted to 32.8%.
Imports of machinery and transport equipment increased by US$304.8 million. Most of the supply of these goods to the country falls on the PRC – US$2.45 billion (33.3%), the Republic of Korea – US$1.1 billion (15.0%) and the Russian Federation – m763.2 million (10.4%).
In January-November 2021, the volume of industrial goods in the structure of imports reached US$4.16 billion and increased, compared to the same period in 2020, by 29.2%, in general, the share in the total volume of imports was 18.5%.
The main imports of industrial goods are cast iron and steel (US$1.81 billion), metal products (US$511.0 million), products from nonmetallic minerals (US$343.0 million), textile yarn, fabrics, finished products (US$345.4 million), etc.