Ўзбекистон-Қирғизистон: савдо-иқтисодий ва транспорт ҳамкорлигини кенгайтириш йўлида
Жорий йилнинг 3 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков ва Қирғизистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Э.Асрандиев ўртасида видеоконференция шаклида музокаралар бўлиб ўтди.
Музокаралар чоғида икки мамлакат ўртасидаги инвестиция, савдо ва транспорт-логистика соҳаларида шерикликни кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди ва ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг аниқ мақсадлари белгиланди.
Инвестиция шериклигини фаоллаштириш ва саноат кооперациясини кенгайтириш бўйича келгусидаги чоралар тўғрисида конструктив фикр алмашилиб, натижасида томонлар Ўзбекистон Республикаси билан Қирғизистон Республикаси ўртасида саноат кооперацияси соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича “Йўл харитаси”ни биргаликда ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш ҳамда амалга оширилишини бошлашга келишиб олдилар.
Томонлар савдо соҳасида тўхталиб, савдо айланмаси ўсишининг ижобий динамикасини қайд этдилар: сўнгги уч йилда савдо айланмаси қарийб беш баравар ўсиб, 2019 йилда 818,4 млн долларни ташкил этди. Ушбу йўналишда яқин вақтларда ўзаро савдо ҳажмини 1 млрд долларга етказиш мақсадида пандемиянинг салбий таъсирини бартараф этиш бўйича биргаликда чоралар кўриш тўғрисида келишувга эришилди.
Шунингдек, музокаралар давомида савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Қирғизистон Ҳукуматлараро комиссиясининг навбатдаги йиғилишини ўтказиш билан боғлиқ бир қатор масалалар ишлаб чиқилди.
Транспорт соҳасида ўзаро ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Ўтган йил якунлари бўйича икки мамлакат ўртасидаги темир йўл орқали юк ташиш ҳажми 10,7 фоизга ўсиб, 1,47 млн тоннани, автомобиль юк ташиш ҳажми эса 38,2 фоизга ўсиб, 1,49 млн тоннани ташкил этганлиги қайд этилди. Томонлар юк ташишга сарфланадиган вақтнинг сезиларли даражада камайишига ва ташувчиларнинг транспорт харажатларини оптималлаштиришга имкон яратган “Андижон – Ўш – Иркештам – Қашғар” участкасида автотранспорт воситаларидан фойдаланган ҳолда “Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” йўлаги бўйлаб мультимодаль юк ташишлари ишга туширилганлигини мамнуният билан таъкидладилар.
Ушбу йўналишдаги мавжуд салоҳиятни ҳисобга олган ҳолда, чегара назорат пунктларидаги йўлларнинг ўтказиш имкониятларини кенгайтириш ва йўловчилар, транспорт воситалари ва юкларнинг транзити учун шароитларни яхшилаш, жумладан, божхона, санитария, транспорт ва чегара назорати жараёнларини рақамлаштириш орқали биргаликда чораларни амалга ошириш истиқболлари қайд этилди. Шу нуқтаи назардан, комбинациялашган юк ташишларни ташкил этиш мақсадида қўшма логистика хабларини яратиш имкониятлари муҳокама қилинди.

Узбекистан – Кыргызстан: курс на расширение торгово-экономического и транспортного сотрудничества
3 сентября текущего года в формате видеоконференции состоялись переговоры между заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаковым и вице-премьер-министром Кыргызской Республики Э.Асрандиевым.
В ходе переговоров были рассмотрены перспективы расширения инвестиционного, торгового и транспортно-логистического партнерства двух государств и обозначены конкретные цели взаимовыгодного сотрудничества.
Состоялся конструктивный обмен мнениями о дальнейших мерах по активизации инвестиционного сотрудничества и углублению промышленной кооперации, по итогам которого стороны пришли к договоренности совместно разработать и утвердить «Дорожную карту» по расширению и углублению сотрудничества между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой в сфере промышленной кооперации и приступить к её практической реализации.
Затронув сферу торговли, стороны отметили положительную динамику роста товарооборота: за последние три года товарооборот вырос почти в пять раз, составив в 2019 году 818,4 млн долларов. В данном ключе была достигнута договоренность о принятии скоординированных мер по преодолению негативного воздействия пандемии с целью доведения объемов взаимной торговли до 1 млрд долларов в ближайшее время.
Также в ходе переговоров был проработан ряд вопросов, связанных с проведением очередного заседания Узбекско-Кыргызской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
Отдельное внимание было уделено вопросам взаимодействия в сфере транспорта. Отмечено, что по итогам прошлого года объемы железнодорожных грузоперевозок между двумя странами выросли на 10,7% и составили 1,47 млн тонн, а автомобильных – выросли на 38,2% и составили 1,49 млн тонн. Стороны приветствовали запуск мультимодальных перевозок по коридору «Узбекистан – Кыргызстан – Китай» с использованием автотранспорта на участке «Андижан – Ош – Иркештам – Кашгар», позволивший достичь существенного сокращения грузов и оптимизации транспортных затрат перевозчиков.
С учетом имеющегося потенциала в данном направлении, была отмечена перспективность реализации совместных мер по расширению пропускной способности дорог на приграничных контрольно-пропускных пунктах и улучшению условий для транзита пассажиров, транспортных средств и грузов, в том числе путем цифровизации процессов таможенного, санитарного, транспортного и пограничного контроля. В данном ключе также будут изучены возможности для создания совместных логистических хабов в целях организации комбинированных грузовых перевозок.