Ўзбекистон-Корея: ишбилармон доиралар ўртасидаги ҳамкорлик мустаҳкамланмоқда
Ўзбекистон-Корея бизнес-форумининг тантанали қисмини Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Л.Қудратов очиш давомида, йиғилганлар эътиборини мамлакатларимиз ўртасидаги икки томонлама стратегик ҳамкорликнинг алоҳида даражасига қаратди. Икки мамлакатнинг кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва ишбилармон доиралар ўртасида тўғридан-тўғри мустаҳкам алоқаларни ўрнатишга фаол интилиши таъкидланди. Шу фонда сармоявий, саноат ва савдо кооперациясидаги муваффақиятлар алоҳида таъкидланди.
Тадбир доирасида Корея Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ким Санг Хи ҳамда тегишли идоралар раҳбарларининг ҳам маърузалари тингланди. Мулоқот чоғида икки мамлакат иқтисодиётининг фойдаланилмаган салоҳияти, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, тоғ-кон саноати, электротехника, фармацевтика ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш учун мустаҳкам салоҳият мавжудлиги қайд этилди.
Бизнес вакилларининг ўзаро ҳамкорликка қизиқиши икки мамлакат ишбилармон доиралари вакилларининг форум доирасида B2B ва B2Gформатларида ташкил этилган учрашувларида ҳам ўз ифодасини топди. Юзма-юз очиқ мулоқотда томонлар аниқ лойиҳа таклифлари асосида ишбилармонлик ҳамкорлиги истиқболларини мазмунли муҳокама қилишга муваффақ бўлди.
Корея Республикаси ишбилармон доиралари делегациясининг ташрифи дастури 6-июлга қадар давом этади ва Тошкент ва Сирдарё вилоятларидаги саноат обектларига ташриф буюриш, уларда ишбилармонлик учрашувлари ҳам ўтказилиши режалаштирилган. Ҳудудларнинг иқтисодий салоҳияти билан танишиш якунлари бўйича қўшма корхоналар ташкил этиш бўйича мустаҳкам шартномалар имзоланиши кутилмоқда.

Узбекистан-Корея: укрепляется взаимодействие бизнес-кругов
Открывая торжественную часть Узбекско-Корейского бизнес-форума, первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Л.Кудратов обратил внимание участников на особый уровень двустороннего стратегического сотрудничества между нашими странами. Отмечено активное стремление двух стран к дальнейшему расширению многопланового взаимодействия, налаживанию прочных прямых связей между бизнес-кругами. И на этом фоне подчеркнуты успехи в инвестиционном, промышленном и торговом сотрудничестве.
В рамках мероприятия также были заслушаны выступления чрезвычайного и полномочного посла Республики Корея в Республике Узбекистан Ким Санг Хи, а также руководителей отраслевых ведомств. В спичах отмечался незадействованный потенциал экономик двух стран и солидный потенциал для наращивания взаимодействия в таких сферах как сельское хозяйство, текстильная, горнодобывающая, электротехническая, фармацевтическая промышленности и других отраслях.
Интерес бизнеса к взаимодействию отразили и встречи между представителями деловых кругов двух стран, организованные на полях форума в формате B2B и B2G. В открытом диалоге лицом к лицу стороны смогли предметно обсудить перспективы делового сотрудничества на базе конкретных проектных предложений.
Программа визита делегации деловых кругов Республики Корея продлится до 6 июля и включит посещение индустриальных объектов Ташкентской и Сырдарьинской области, где также пройдут бизнес-встречи. По итогам ознакомления с экономическим потенциалом регионов ожидается подписание солидного пакета соглашений по созданию совместных производств.