Ўзбекистон-Корея: ишбилармон доиралар ўртасидаги ҳамкорлик мустаҳкамланмоқда
Ўзбекистон-Корея бизнес-форумининг тантанали қисмини Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Л.Қудратов очиш давомида, йиғилганлар эътиборини мамлакатларимиз ўртасидаги икки томонлама стратегик ҳамкорликнинг алоҳида даражасига қаратди. Икки мамлакатнинг кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва ишбилармон доиралар ўртасида тўғридан-тўғри мустаҳкам алоқаларни ўрнатишга фаол интилиши таъкидланди. Шу фонда сармоявий, саноат ва савдо кооперациясидаги муваффақиятлар алоҳида таъкидланди.
Тадбир доирасида Корея Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ким Санг Хи ҳамда тегишли идоралар раҳбарларининг ҳам маърузалари тингланди. Мулоқот чоғида икки мамлакат иқтисодиётининг фойдаланилмаган салоҳияти, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, тоғ-кон саноати, электротехника, фармацевтика ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш учун мустаҳкам салоҳият мавжудлиги қайд этилди.
Бизнес вакилларининг ўзаро ҳамкорликка қизиқиши икки мамлакат ишбилармон доиралари вакилларининг форум доирасида B2B ва B2Gформатларида ташкил этилган учрашувларида ҳам ўз ифодасини топди. Юзма-юз очиқ мулоқотда томонлар аниқ лойиҳа таклифлари асосида ишбилармонлик ҳамкорлиги истиқболларини мазмунли муҳокама қилишга муваффақ бўлди.
Корея Республикаси ишбилармон доиралари делегациясининг ташрифи дастури 6-июлга қадар давом этади ва Тошкент ва Сирдарё вилоятларидаги саноат обектларига ташриф буюриш, уларда ишбилармонлик учрашувлари ҳам ўтказилиши режалаштирилган. Ҳудудларнинг иқтисодий салоҳияти билан танишиш якунлари бўйича қўшма корхоналар ташкил этиш бўйича мустаҳкам шартномалар имзоланиши кутилмоқда.

On 4 July, Tashkent hosted the Uzbek-Korean business forum, which was attended by representatives of ministries and departments and business circles of the two countries. In particular, Korean business was represented by such companies as KAKAO Group, Somang Global, Hanshin Engineering & Construction, Posco International, HYUNDAI Construction, DRB Group, Dae Woo Construction, ERA KOREA Co.Ltd, etc.
Opening the solemn part of the Uzbek-Korean business forum, First Deputy Minister of Investments and Foreign Trade L. Kudratov drew the attention of the participants to the special level of bilateral strategic cooperation between our countries. The active desire of the two countries to further expand multifaceted cooperation and establish strong direct ties between business circles was noted. And against this background, the successes in investment, industrial and trade cooperation were emphasized.
As part of the event, speeches were also heard by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea to the Republic of Uzbekistan Kim Sang-hee, as well as the heads of relevant departments. The speeches noted the untapped potential of the economies of the two countries and a solid potential for building up cooperation in such areas as agriculture, textile, mining, electrical engineering, pharmaceutical industries and other industries.
The interest business in interaction was also reflected in the meetings between representatives of the business circles of the two countries, organized on the sidelines of the forum in the B2B and B2G formats. In an open dialogue face to face, the parties were able to substantively discuss the prospects for business cooperation based on specific project proposals.
The program of the visit of the delegation of business circles of the Republic of Korea will last until 6 July and will include visits to industrial facilities in Tashkent and Syrdarya regions, where business meetings will also be held. Based on the results of familiarization with the economic potential of the regions, a solid package of agreements on the creation of joint ventures is expected to be signed.