Ўзбекистон дивидендларни солиқлардан озод қилди ҳамда IPO ва SPO учун компаниялар рўйхатини тасдиқлади
Ўзбекистонда капитал бозорини ривожлантириш бўйича янги чора-тадбирлар тасдиқланди. Фуқаролар ва чет элликлар дивидендлардан олинадиган даромад солиғидан озод қилинган, хорижий юридик шахслар учун эса ставка 5 фоизгача пасайтирилди. Тегишли қарор президент томонидан имзоланди.
Илгари Ўзбекистон Республикаси резидентлари дивидендларнинг 5 фоизини, хорижий юридик ва жисмоний шахслар эса 10 фоизини тўлаган. Облигациялар бўйича купон тўловларининг янги тартиби ҳам жорий этилмоқда. Улар барча тоифадаги мулкдорлар учун солиқлардан бутунлай озод қилинган. Ушбу чоралар 2022-йил 1-апрелдан 2024-йил охиригача амал қилади.
2022-йил 1-июлдан бошлаб, ташкил этилган биржадан ташқари ауктсионларда битимлар тузишда сотувчи даромад солиғи ва даромад солиғи ўрнига битим суммасининг 0,3 фоизи миқдорида комиссия тўлайди. Айни пайтда Ўзбекистонда бундай ауктсионлар Элсис-Савдо платформасида ўтказилмоқда.
Шу кундан бошлаб, делистинг тўғрисида қарор қабул қилинганда, овоз берувчи актсияларнинг эгалари жамиятдан ўз қимматли қоғозларини сотиб олишни талаб қилишга ҳақли.
2022-йил 1-апрелдан бошлаб маҳаллий эмитентларга андеррайтернинг тавсиясига кўра қимматли қоғозларни “Тошкент” РФБда дастлабки жойлаштирилгандан сўнг хорижий платформаларга олиб чиқиш ҳуқуқи берилди. Икки платформада бир вақтнинг ўзида жойлаштиришга ҳам рухсат берилади. Илгари 2023 йилдан бошлаб чет элдаги қимматли қоғозларни олиб қўйиши керак эди.
Қарор билан ИПО ёки СПО учун компаниялар рўйхати ҳам тасдиқланди. Рўйхатга саккизта ташкилот киради: УзАуто Моторс автоконцерни, UzAuto Motors Powertrain двигател ишлаб чиқарувчиси, “Ўзбекгеофизика” геология-қидирув корхонаси, “Ўзтемирйўлконтейнер” контейнер парки оператори, “Дори-Дармон” улгуржи ва чакана фармацевтика тармоғи, “Ўзбекистон почтаси”, шунингдек, “Универсал  суғурта” компаниялари ўрта ва Алском.

В Узбекистане освободили дивиденды от налогов и утвердили список компаний для IPO и SPO
В Узбекистане утверждены новые меры по развитию ранка капитала. Граждане и иностранцы освобождаются от налога на доход с дивидендов, а для зарубежных юрлиц ставка снижается до 5%. Соответствующее постановление подписал президент.
Ранее резиденты РУз платили с дивидендов 5%, а иностранные юридические и физические лица — 10%. Новый порядок вводится также для купонных выплат по облигациям. Они полностью освобождаются от налогов для всех категорий держателей. Указанные меры будут действовать с 1 апреля 2022 года до конца 2024 года.
С 1 июля 2022 года при совершении сделок на организованных внебиржевых торгах продавцом будет уплачиваться сбор в размере 0,3% от суммы сделки вместо налога на прибыль и налога на доходы. На данный момент в РУз такие торги проходят на платформе Elsis-Savdo.
Начиная с указанной даты, при принятии решения о делистинге владельцы голосующих акций вправе требовать у общества выкупа принадлежащих им бумаг.
С 1 апреля 2022 года локальным эмитентам дано право по рекомендации андеррайтера выводить ценные бумаги на зарубежные площадки после предварительного размещения на РФБ «Тошкент». Допускается также одновременное размещение на двух платформах. Ранее предполагалось выводить бумаги за рубеж с 2023 года.
Постановлением также утвержден список компаний для IPO или SPO. В перечне восемь организаций: автоконцерн UzAuto Motors, производитель двигателей UzAuto Motors Powertrain, предприятие геологоразведки «Узбекгеофизика», оператор контейнерного парка «Узтемирйулконтейнер», оптово-розничная фармсеть «Дори-Дармон», «Узбекистон почтаси», а также страховые компании Universal Sug’urta и Alskom.