Ўзбекистон дивидендларни солиқлардан озод қилди ҳамда IPO ва SPO учун компаниялар рўйхатини тасдиқлади
Ўзбекистонда капитал бозорини ривожлантириш бўйича янги чора-тадбирлар тасдиқланди. Фуқаролар ва чет элликлар дивидендлардан олинадиган даромад солиғидан озод қилинган, хорижий юридик шахслар учун эса ставка 5 фоизгача пасайтирилди. Тегишли қарор президент томонидан имзоланди.
Илгари Ўзбекистон Республикаси резидентлари дивидендларнинг 5 фоизини, хорижий юридик ва жисмоний шахслар эса 10 фоизини тўлаган. Облигациялар бўйича купон тўловларининг янги тартиби ҳам жорий этилмоқда. Улар барча тоифадаги мулкдорлар учун солиқлардан бутунлай озод қилинган. Ушбу чоралар 2022-йил 1-апрелдан 2024-йил охиригача амал қилади.
2022-йил 1-июлдан бошлаб, ташкил этилган биржадан ташқари ауктсионларда битимлар тузишда сотувчи даромад солиғи ва даромад солиғи ўрнига битим суммасининг 0,3 фоизи миқдорида комиссия тўлайди. Айни пайтда Ўзбекистонда бундай ауктсионлар Элсис-Савдо платформасида ўтказилмоқда.
Шу кундан бошлаб, делистинг тўғрисида қарор қабул қилинганда, овоз берувчи актсияларнинг эгалари жамиятдан ўз қимматли қоғозларини сотиб олишни талаб қилишга ҳақли.
2022-йил 1-апрелдан бошлаб маҳаллий эмитентларга андеррайтернинг тавсиясига кўра қимматли қоғозларни “Тошкент” РФБда дастлабки жойлаштирилгандан сўнг хорижий платформаларга олиб чиқиш ҳуқуқи берилди. Икки платформада бир вақтнинг ўзида жойлаштиришга ҳам рухсат берилади. Илгари 2023 йилдан бошлаб чет элдаги қимматли қоғозларни олиб қўйиши керак эди.
Қарор билан ИПО ёки СПО учун компаниялар рўйхати ҳам тасдиқланди. Рўйхатга саккизта ташкилот киради: УзАуто Моторс автоконцерни, UzAuto Motors Powertrain двигател ишлаб чиқарувчиси, “Ўзбекгеофизика” геология-қидирув корхонаси, “Ўзтемирйўлконтейнер” контейнер парки оператори, “Дори-Дармон” улгуржи ва чакана фармацевтика тармоғи, “Ўзбекистон почтаси”, шунингдек, “Универсал  суғурта” компаниялари ўрта ва Алском.

Uzbekistan exempts dividends from taxes and approves list of companies for IPO and SPO
Uzbekistan has approved new measures to develop the capital market. Citizens and foreigners are exempt from tax on income from dividends, and for foreign legal entities, the rate is reduced to 5%. The corresponding resolution was signed by the president.
Previously, residents of the Republic of Uzbekistan paid 5% of dividends, and foreign legal entities and individuals – 10%. A new procedure is also being introduced for coupon payments on bonds. They are completely exempt from taxes for all categories of holders. These measures will be in effect from April 1, 2022 until the end of 2024.
From July 1, 2022, when making transactions at organized OTC auctions, the seller will pay a fee of 0.3% of the transaction amount instead of income tax and income tax. At the moment, in Uzbekistan, such auctions are held on the Elsis-Savdo platform.
Starting from this date, when making a decision on delisting, the owners of voting shares have the right to demand from the company the redemption of their securities.
Since April 1, 2022, local issuers have been given the right, upon the recommendation of the underwriter, to withdraw securities to foreign platforms after preliminary placement on the RSE “Toshkent”. Simultaneous placement on two platforms is also allowed. Previously, it was supposed to withdraw securities abroad from 2023.
The resolution also approved the list of companies for IPO or SPO. The list includes eight organizations: the UzAuto Motors auto concern, the UzAuto Motors Powertrain engine manufacturer, the Uzbekgeofizika geological exploration enterprise, the Uztemiryulconteiner container fleet operator, the Dori-Darmon wholesale and retail pharmaceutical network, Uzbekistan Pochtasi, as well as Universal Sug’ insurance companies. urta and Alskom.