Ўзбекистон-ЕИ: устувор йўналишларда ҳамкорликни фаол ривожлантириш йўлида
Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг ташрифи доирасида Брюссель шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Европа комиссияси ижрочи вице-президенти Валдис Домбровскис билан учрашди.
Учрашув чоғида Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги стратегик муносабатларнинг бугунги ҳолати ва уларни янада мустаҳкамлаш истиқболлари муҳокама қилинди.
Асосий йўналишларда икки томонлама муносабатлар жадал ривожланаётгани ва турли даражадаги фаол мулоқот йўлга қўйилгани таъкидланди. Бу ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва кенгайтиришга томонларнинг ниятларини акс эттиради.
Икки томонлама тадбирлар, жумладан, “ЕИ – Марказий Осиё” саммити, “ЕИ – Марказий Осиё” шаклидаги Вазирлар учрашуви ҳамда яқин келажакда Европа Иттифоқи юқори даражадаги вакилларининг Ўзбекистонга ташрифи билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди. Мазкур тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уларнинг кун тартибини амалий мазмун билан тўлдириш бўйича қўшма ишчи гуруҳ тузишга келишилди. Шунингдек, Европа томонига шу йилнинг март ойида бўлиб ўтадиган Тошкент халқаро инвестиция форумида иштирок этиш учун таклифнома топширилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик муҳокама қилинди. 2021 йил якунларига кўра, Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи мамлакатлари ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 3,9 миллиард долларни ташкил этди, шу билан бирга Ўзбекистондан ускуналар, шунингдек тўқимачилик, кимё, чарм-пойабзал саноати маҳсулотлари экспортининг ўсиши кузатилди. Мамлакатнинг Европа Иттифоқидаги энг йирик савдо шериклари Германия, Литва ва Италиядир. Томонлар қўшимча воситалардан фойдаланган ҳолда ўзаро савдо ҳажмини ошириш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш зарурлиги тўғрисида якдил фикр билдирдилар.
Жумладан, 2021 йилда Европа Иттифоқи давлатларига ўзбек товарлари экспорти 30 фоизга ошгани туфайли Европа Иттифоқининг Преференциялар бош тизими (GSP+) бенефициари мақомини олиш орқали Ўзбекистонга тақдим этилаётган имкониятлардан тўлиқ фойдаланиш муҳимлиги қайд этилди. Ўзбекистон томони мамлакатда меҳнатни муҳофаза қилиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш бўйича ташаббусларни биргаликда амалга ошириш, шунингдек, ушбу мақомни олиш жараёнида Ўзбекистон томонидан ратификация қилинган барча 27 халқаро конвенция қоидаларининг талабларини самарали жорий этиш учун Ўзбекистондаги ЕИ делегацияси ва ЕИнинг тегишли институтлари билан яқин ҳамкорликни давом эттиришга содиқлигини билдирди.
Европа Иттифоқи билан Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик (КШҲТБ) тўғрисидаги Битим матнини келишиш бўйича биргаликдаги ишларнинг бориши ўрганилди. Музокаралар жараёнини фаоллаштириш ва яқин вақт ичида Тошкентда музокараларнинг навбатдаги раундини ташкил этиш бўйича келишувга эришилди.
Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо бўлиши билан боғлиқ йўналишларда ҳамкорлик қилиш масалалари муҳокама қилинди. Томонлар икки томонлама музокаралар жараёнини жадаллаштиришга, шунингдек, яқин келажакда Женевада (Швейцария) Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши бўйича ишчи гуруҳининг 5-йиғилишини ташкил қилиш имкониятлари устида иш олиб боришга келишиб олдилар.
Молиявий-техникавий ҳамкорлик масалалари алоҳида тартибда муҳокама қилинди. Томонлар Ўзбекистонда ислоҳотларни илгари суриш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва фуқаролик жамияти ташкилотларини қўллаб-қувватлашга қаратилган муҳим лойиҳаларни амалга ошириш учун Европа Иттифоқидан 83 миллион евро миқдорида грантлар ажратишни назарда тутадиган Ўзбекистон билан 2021-2024 йилларга мўлжалланган ҳамкорликнинг Индикатив дастурини ҳаётга жорий этиш бўйича навбатдаги тадбирларни белгилаб олдилар.
Европа инвестиция банки (ЕИБ) билан ҳамкорлик фаол ривожланаётгани таъкидланди. Айни пайтда Оролбўйи минтақасида иссиқлик ва сув билан таъминлаш, соғлиқни сақлаш, бизнесни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш соҳаларида қатор лойиҳалар кўриб чиқилмоқда.
Траст жамғармасининг инсон хавфсизлигини таъминлаш борасидаги фаолияти билан боғлиқ масалаларга ҳам эътибор қаратилди. Жамғарма фаолияти ва ҳудудда ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни амалга оширишда кўрсатилаётган молиявий ёрдам учун Европа томонига миннатдорлик билдирилди. Таъкидлаш жоизки, ҳозирги кунда ЕИ жамғарманинг энг йирик донорлардан бири ҳисобланади.
Учрашув якунида томонлар умумий вазифаларни ҳал этишда икки томонлама шериклик ва яқин ҳамкорликни изчил кенгайтириш ва мустаҳкамлашга ўзаро тайёр эканликларини билдирдилар.

Узбекистан – ЕС: к активному развитию партнерства в приоритетных направлениях
В г. Брюсселе в рамках визита правительственной делегации Узбекистана прошла встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с исполнительным вице-президентом Европейской комиссии Валдисом Домбровскисом.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего укрепления стратегических отношений между Узбекистаном и Европейским Союзом.
Подчеркивался динамичный характер развития двусторонних взаимоотношений в ключевых областях и активный диалог на различных уровнях, что отражает взаимные намерения сторон укреплять и расширять сотрудничество.
Были рассмотрены вопросы, связанные с проведением двусторонних мероприятий, включая саммит «ЕС – Центральная Азия», Министерская конференция «ЕС – Центральная Азия», а также визит представителей ЕС высокого уровня в Узбекистан в ближайшей перспективе. Достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы по подготовке к данным мероприятиям и наполнению практическим содержанием их повестки. Также европейской стороне было передано приглашение принять участие в Ташкентском международном инвестиционном форуме, который состоится в марте текущего года.
Обсужден ход торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. По итогам 2021 года объем товарооборота между Узбекистаном и странами ЕС составил 3,9 млрд долларов, при этом наблюдался рост экспорта из Узбекистана оборудования, а также продукции текстильной, химической и кожевенно-обувной промышленности. Крупнейшими торговыми партнерами страны в ЕС стали Германия, Литва и Италия. Стороны сошлись во мнении о необходимости активизации совместных усилий по наращиванию объемов взаимной торговли посредством задействования дополнительных инструментов.
Так, в частности, отмечена важность полноценного использования возможностей, предоставленных Узбекистану за счет получения им статуса бенефициара Всеобщей системы преференций ЕС («GSP+»), благодаря которым экспорт узбекских товаров в страны ЕС в 2021 году вырос на 30 процентов. Узбекской стороной была выражена приверженность поддержанию тесного взаимодействия с Делегацией ЕС в Узбекистане и соответствующими институтами Евросоюза для совместной реализации инициатив по охране труда и обеспечению прав человека в стране, а также эффективной реализации положений всех 27 международных конвенций, которые были ратифицированы Узбекистаном в процессе получения данного статуса.
Изучен ход совместной работы по согласованию текста Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве с ЕС (СРПС). Достигнута договоренность об интенсификации переговорного процесса и организации в ближайшей перспективе очередного раунда переговоров в г. Ташкенте.
Были обговорены вопросы взаимодействия в вопросах, связанных с вступлением Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО). Стороны договорились ускорить процесс двусторонних переговоров, а также проработать возможности организации в ближайшее время 5-го заседания Рабочей группы по присоединению Узбекистана к ВТО в г. Женева (Швейцария).
В отдельном порядке были обсуждены вопросы финансово-технического сотрудничества. Стороны определили дальнейшие действия по практической реализации Индикативной программы сотрудничества с Узбекистаном на 2021-2024 годы, предусматривающей выделение со стороны ЕС грантов на 83 млн. евро для реализации значимых проектов по продвижению реформ, защите прав человека и поддержке организаций гражданского общества в Узбекистане.
Подчеркнут активный характер развития сотрудничества с Европейским инвестиционным банком (ЕИБ). В настоящее время на рассмотрении находится ряд проектов в сфере тепло- и водоснабжения, здравоохранения, поддержки бизнеса и развития региона Приаралья.
Вопросам, связанным с деятельностью Трастового фонда по обеспечению человеческой безопасности, также было уделено внимание. Европейской стороне была выражена благодарность за оказываемое финансовое содействие деятельности Фонда и реализации социально направленных проектов в регионе. Стоит отметить, что в настоящее время ЕС является одним из крупнейших доноров Фонда.
По итогам встречи стороны выразили взаимную готовность к последовательному расширению и укреплению двустороннего партнерства и тесному взаимодействию по решению общих задач.