Ўзбекистон энг арзон электр энергияси бўйича 10 та давлат қаторига кирди
Ўзбекистон аҳоли учун энг арзон электр энергияси бўйича жаҳон рейтингида еттинчи ўринни эгаллади.Ушбу маълумотлар Британия эксперт портали Cable.co.uk томонидан тақдим этилган. Ресурс мутахассислари 230 мамлакатда электр энергияси нархларини таҳлил қилишди. Маълум бўлишича, энг арзон энергия манбалари Шимолий Африка, Саҳрои Кабир, Жанубий Африка ва собиқ СССРда жойлашган.
Марказий Осиё минтақасида Қирғизистон етакчилик қилмоқда: жаҳон рейтингида 4-ўринда, фуқаролари бир киловатт-соат электр энергияси учун 0,017 доллар тўлайди.
Ўзбекистон Тожикистондан бир қадам олдинда: у 6-ўринда, бир киловатт/соат нархи 0,023 долларни ташкил этади.
Республиканинг ўзида аҳоли учун электр энергияси 0,027 доллар туради. Бу жаҳон рейтингида 16-ўринни эгаллаган Қозоғистондан (0,039 доллар) арзонроқ.
Шу билан бирга, дунёдаги энг қиммат электр энергияси Кариб денгизи, Тинч океанининг олис орол штатларида, шунингдек, Германия ва Сомалида жойлашган: бу штатлар аҳолиси бир киловатт-соат учун 0,30 дан 0,69 долларгача тўлашлари керак.
Айни пайтда Ўзбекистон Республикасида энергетика саноатини кенг кўламли модернизация қилиш ишлари олиб борилмоқда . Аввалроқ Энергетика вазирлиги соҳадаги 10 та йирик лойиҳа ҳақида маълумот берган эди.
Ой бошида мамлакат ҳукумати умумий қуввати 740 мегаватт бўлган 20 дан ортиқ ГEС ва умумий қуввати 5 мегаваттгача бўлган мини-ГEСларни қуриш ниятида эканлигини маълум қилган эди.
Аввалроқ Тошкент вилоятида Пскем ГEСи қурилиши бошланган эди. Унинг қуввати 400 МВт, ишлаб чиқариш қуввати эса йилига 950 миллион кВт/соат электр энергиясини ташкил қилади. Ушбу обектни қуриш учун Россиянинг ВEБ.РФ давлат корпорацияси 75 миллион доллар кредит ажратди. Лойиҳага 788 миллион доллар сарфлаш режалаштирилган.
2030-йилгача Ўзбекистонда Россия технологиялари ёрдамида қуриладиган биринчи атом электр станциясини ишга тушириш режалаштирилган. Мамлакатлар ушбу келишувни 2018-йил сентябрь ойида имзолаган эди.

Uzbekistan entered the top 10 countries with the cheapest electricity
Uzbekistan took seventh place in the world ranking the cheapest electricity for the population. The relevant data is provided by the British expert portal Cable.co.uk.
Resource experts analyzed electricity prices in 230 states. As it turned out, the cheapest energy sources are in North Africa, sub-Saharan Africa, and the former USSR.
In the Central Asian region, Kyrgyzstan is in the lead: it has the 4th place in the world rating, and citizens pay $ 0.017 for one kilowatt-hour of electricity.
Uzbekistan is one step ahead of Tajikistan: it is in 6th place with a price per kilowatt-hour of $ 0.023.
In the republic itself, electricity for the population costs $ 0.027. This is cheaper than Kazakhstan ($ 0.039), which holds16th place in the world ranking.
At the same time, the most expensive electricity in the world is in the Caribbean, remote island states of the Pacific Ocean, as well as in Germany and Somalia: residents of these states have to pay from 0.30 to 0.69 dollars per kilowatt-hour.
At this time, a large-scale modernization of the energy industry is underway in the Republic of Uzbekistan. Earlier, the Ministry of Energy spoke about 10 large-scale projects in the field.
At the beginning of the month, the country’s authorities announced their intention to build over 20 hydroelectric power plants (HPPs) with a total capacity of 740 megawatts and mini-hydro electric power plants with a total capacity of up to 5 megawatts, which do not require the construction of dams.
Earlier, the construction of the Pskem hydroelectric power station began in the Tashkent region. Its capacity will be 400 MW, and its capacity will be 950 million kWh of electricity per year. For the construction of this facility, the Russian state corporation VEB.RF allocated a loan of $ 75 million. It is planned to spend $ 788 million on the project.
By 2030, it is planned to commission the first nuclear power plant in Uzbekistan, which will be built using Russian technologies. The countries signed the corresponding agreement in September 2018.