Ўзбекистон йирик инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича энг яхши таклифни танлаш бўйича Маъмурий регламентни тасдиқлади
Ҳукумат қарори (21.09.2021 й. 592 -сон) билан йирик инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича энг яхши таклифни танлаш бўйича Маъмурий регламент тасдиқланди.
Маъмурий регламентга кўра, йирик инвестиция лойиҳасинтнг қиймати камида 10 миллион АҚШ доллари бўлиши белгиланди.
Лойиҳани амалга ошириш бўйича энг яхши таклифлар ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш бўйича ҳукумат комиссияси томонидан танлаб олинади.
Лойиҳанинг доирасида:
– қишлоқ хўжалиги эрларида – эрдан фақат қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқариши учун фойдаланиш мумкин;
– қишлоқ хўжалигига тегишли бўлмаган эрларда – қонун билан тақиқланмаган ҳар қандай фаолият ташкил этиш мумкин.
Якка тартибдаги уй -жой ва кўп қаватли уйлар қурилиши билан боғлиқ лойиҳалар йирик инвестиция лойиҳалари ҳисобланмайди ва ҳисобга олинмайди.
Танланган эрга бўлган ҳуқуқнинг бозор қийматидан паст бўлган йирик инвестиция лойиҳаси бўйича таклифлар кўриб чиқилмайди.
«ЕРEЛEКТРОН» ААТ орқали кадастр агентлигининг Давлат кадастр палатаси томонидан бўш эр участкаси тўғрисидаги ҳужжатлар йиғиндиси тайёрланмоқда.
Ариза берувчи йирик инвестиция лойиҳасини амалга ошириш учун аризани фақат CСУ ва ЭПИГУ орқали юборади.
Марказий давлат университети орқали ариза топширилганда, БРВнинг 1 баравари миқдорида (270 минг сўм) йиғим олинади.
ЭПИГУ орқали мурожаат қилишда бу миқдор 243 минг сўмни ташкил этади.
Ишчи орган (Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги) аризалар ва ҳужжатларни 3 иш куни ичида кўриб чиқади.
Агар камчиликлар аниқланмаса, лойиҳа Ҳукумат комиссиясига тақдим этилади ва 10 иш куни ичида консептуал тарзда кўриб чиқилади.
Агар лойиҳа мақсадга мувофиқ деб топилса, Давлат кадастр палатасига бепул эр участкасини белгилаш учун сўров юборилади.
Давлат кадастр палатаси сўров олинган кундан бошлаб 20 иш куни мобайнида эр участкаси бўйича ҳужжатларнинг умумий ҳажмини электрон шаклда тайёрлайди ва уни ваколатли ташкилотлар билан мувофиқлаштиради.
Катта инвестиция лойиҳаси бўйича муқобил таклифлар ишчи органнинг расмий сайтида эълон қилинган кундан бошлаб 60 кун ичида қабул қилинади.

В Узбекистане утвержден Административный регламент отбора наилучшего предложения для реализации крупного инвестиционного проекта
Постановлением Правительства (№592 от 21.09.2021 г.) утвержден Административный регламент отбора наилучшего предложения для реализации крупного инвестиционного проекта.
Согласно Административному регламенту, под крупным инвестиционным проектом понимается инвестиционный проект стоимостью не менее 10 миллионов долларов США.
Лучшие предложения для реализации проекта будут отобраны Правительственной комиссией по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования.
В рамках проекта:
— на землях сельскохозяйственного назначения – возможно использование земли только для сельскохозяйственного производства;
— на землях несельскохозяйственного назначения-возможна любая деятельность, не запрещенная законодательством.
Проекты, предусматривающие строительство индивидуального жилья и многоквартирных домов, не считаются крупными инвестиционными проектами и не рассматриваются.
Предложения по крупному инвестиционному проекту стоимостью менее рыночной стоимости права на выбранную землю не рассматриваются.
Сводный том документов по пустующему земельному участку подготавливается Государственной кадастровой палатой Кадастрового агентства через ААТ «YERELEKTRON».
Заявитель подает заявку на реализацию крупного инвестиционного проекта только через ЦГУ и ЕПИГУ.
При подаче заявления через ЦГУ взимается сбор в размере 1-кратной суммы БРВ (270 тысяч сумов).
При обращении через ЕПИГУ эта сумма составляет 243 тысячи сумов.
Рабочий орган (Министерство инвестиций и внешней торговли) рассматривает заявки и документы в течение 3 рабочих дней.
Если недостатки не будут выявлены, проект будет представлен в Правительственную комиссию и концептуально рассмотрен в течение 10 рабочих дней.
В случае признания проекта целесообразным, в Государственную кадастровую палату направляется запрос на определение свободного земельного участка.
Государственная кадастровая палата в течение 20 рабочих дней со дня поступления запроса готовит в электронной форме сводный том документов по земельному участку и согласовывает его с уполномоченными организациями.
Альтернативные предложения по крупному инвестиционному проекту принимаются в течение 60 дней с момента публикации на официальном сайте рабочего органа.