Ўзбекистон ва ЕИ кўп қиррали ҳамкорлик доирасида мулоқотни ривожлантириш ниятида
24 август куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича Махсус вакили Тери Ҳакалани қабул қилди.
Томонлар Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги сиёсий ва дипломатик, савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий-техник, транспорт ва логистика, маданий-гуманитар муносабатларнинг бугунги ҳолати ва уларни ривожлантириш истиқболларини, шунингдек, Афғонистонда кузатилаётган вазиятни ҳисобга олган ҳолда минтақавий ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар.
Мамлакатимизда демократик институтларини ривожлантириш, иқтисодиётни либераллаштириш ва ҳуқуқий муҳитни мустаҳкамлашда салмоқли натижаларга эришилгани таъкидланди. Ҳамкорликнинг асосий йўналишлари бўйича мулоқотни давом эттиришга ўзаро тайёрлик билдирилди. ЕИ махсус вакили Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёнида Ўзбекистонга амалий ёрдам кўрсатишга содиқлигини тасдиқлади ҳамда Ўзбекистон билан ЕИ ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим лойиҳаси юзасидан келишишнинг қисқа муддатларда якунланишига ишонч билдирди.
Шунингдек, томонлар ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида ковиддан кейинги даврда Ўзбекистон ва ЕИга аъзо давлатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажмини, шу жумладан, “GSP+” Преференциялар бош тизими имкониятларидан фойдаланиш орқали кўпайтириш ҳамда маданий-гуманитар соҳадаги қўшма дастурларни амалга оширишни белгиладилар.
Учрашув натижасида кўриб чиқилган барча йўналишларда яқин ҳамкорликни давом эттириш бўйича келишувга эришилди.

Uzbekistan and the EU intend to develop dialogue within the framework of multifaceted cooperation
On 24 August, Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov received the Special Representative of the European Union for Central Asia Terhi Hakala.
The parties discussed the current state and prospects for the development of political and diplomatic, trade and economic, investment, financial and technical, transport, logistics and cultural and humanitarian cooperation between Uzbekistan and the EU, as well as issues of regional interaction in the context of the development of the situation in Afghanistan.
It was noted that the country has achieved significant results in the development of democratic institutions of civil society, economic liberalization and strengthening of the legal environment. Mutual readiness to continue the dialogue on key areas of interaction was voiced. The EU Special Representative reaffirmed her commitment to further providing practical assistance to Uzbekistan in the process of joining the World Trade Organization, and expressed her commitment to the early completion of the agreement on the draft Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between Uzbekistan and the EU.
The parties also identified an increase in trade between Uzbekistan and the EU member states in the post-period period as priority areas of cooperation, including through the use of the opportunities of the General System of Preferences “GSP +”, and the implementation of joint programs in the cultural and humanitarian sphere.
As a result of the meeting, an agreement was reached to continue close cooperation in all the areas discussed.