Ўзбекистон ва Испания ўртасида инвестициявий ва саноат ҳамкорлиги фаоллашмоқда
Жорий йилнинг 1-март куни “Интернатионал Ҳотел Ташкент” меҳмонхонасида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо ҳамда Испания Саноат, савдо ва туризм вазирликлари ҳамкорлигида ташкил этилган Ўзбекистон-Испания бизнес-форуми бўлиб ўтди.
Форумда Ўзбекистон инвестициялар, саноат ва савдо вазирининг ўринбосари Ойбек Хамраев, Испания саноат, савдо ва туризм вазирининг ўринбосари Шиана Мендез, икки мамлакат вазирликлари, идоралари ва 100 дан ортиқ етакчи компаниялари раҳбарлари иштирок этди.
Сўзга чиққанлар ўз нутқларида Ўзбекистонда амалга оширилаётган валюта бозорини либераллаштириш, солиқлар сонини қисқартириш, эркин иқтисодий зоналар ташкил этиш, Тараққиёт стратегиясини қабул қилиш, маъмурий ислоҳотларни ўтказиш, хусусий мулкни ҳимоя қилиш, саноат сиёсатини юргизиш, тадбиркорликни ривожлантириш ва бошқа ислоҳотлар самарадорлигини таъкидладилар. Ўзбекистон Европа Иттифоқининг ГСП+ Преференциялар тизими бенефициари мақомини олди ва ЖСТга аъзо бўлиш бўйича фаол ҳаракат қилмоқда. Олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар туфайли инвестициявий муҳит яхшиланиб, ташқи савдо ҳажми ошмоқда.
Шу тариқа, ГСП+ бенефисиар мақоми туфайли 2022-йилда Ўзбекистон маҳсулотларининг Европа Иттифоқи бозорига экспорти 50 фоизга, Испания бозорига эса қарийб 2,5 баробарга ошди. Спикерлар ўзаро товар айирбошлашни ривожлантириш учун катта салоҳият мавжудлиги билан бирга, етказиб берилаётган товарлар рўйхатини кенгайтириш ва ҳажмини ошириш мақсадида икки мамлакат ишбилармон доираларини қўшимча қўллаб-қувватлаш зарурлигини қайд этди.
Тадбир давомида Ўзбекистон томони иқтисодиётнинг устувор тармоқларида икки томонлама сармоявий ҳамкорликни кенгайтириш учун икки мамлакатнинг рақобатбардош устуворликларидан фойдаланишни кучайтириш бўйича ташаббуслар билан чиқди. Энг истиқболлилари – автомобилсозлик ва бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш, фармацевтика, тўқимачилик, озиқ-овқат саноати, қишлоқ хўжалиги, аҳолига хизмат кўрсатиш ва инфратузилмани ривожлантириш йўналишларидир. Бундан ташқари, ҳар икки давлат эркин савдо режимларига эга йирик минтақавий бирлашмаларнинг аъзоси бўлиб, бу икки давлат тадбиркорлари ўртасидаги савдо алоқаларини кенгайтириш учун қўшимча шарт-шароитлар яратади.
Форум доирасида делегациялар раҳбарларининг тор доирадаги учрашуви бўлиб ўтди. Томонлар диққат марказида савдо, инвестициявий ҳамкорлик ва саноат кооперациясини ривожлантириш бўйича навбатдаги қўшма қадамлар бўлди. Музокаралар давомида фармацевтика, тўқимачилик, рангли металллар, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, электр жиҳозларини ўзаро етказиб бериш ҳажмини ошириш, савдо уйлари очиш, “Маде ин Узбекистан” ва “Маде ин Спаин” қўшма бизнес-форумлари ва кўргазмаларини ўтказиш орқали фойдаланилмаётган ресурс ва имкониятларни сафарбар этишга келишиб олинди.
Форум якунлари бўйича Ўзбекистоннинг турли ҳудудларида сув хўжалиги ва сув тозалаш иншоотларини қуриш соҳасида, шунингдек, ипакчилик ва қоракўлчиликни ривожлантиришга янги ёндашув ва технологияларни жорий этиш бўйича қатор келишувлар имзоланди. Бундан ташқари, бизнес-форум дастури доирасида Б2Б музокаралари ҳам ўтказилди. Унда тадбиркорлар ва инвесторлар тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш, манфаатлар кесишадиган нуқталарни аниқлаш ҳамда озиқ-овқат, яшил энергия ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш йўналишларида янги истиқболли лойиҳаларни муҳокама қилиш имконига эга бўлди.
Куннинг иккинчи ярмида Ўзбекистон Республикаси ва Испания Қироллиги ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиясининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди, унда икки давлатнинг тегишли вазирлик ва идоралари раҳбарлари иштирок этди. Тадбир якунлари бўйича икки томонлама товар айирбошлашни кенгайтириш, савдо тўсиқларини бартараф этиш, ўзаро кўргазма ва ярмаркалар ташкил қилиш, юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича қўшма корхоналар очиш доирасида келгусида биргаликда амалга ошириладиган чораларни қамраб олган “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқишга келишилди.

Узбекистан и Испания интенсифицируют инвестиционное и промышленное партнерство
1 марта текущего года в гостинице International Hotel Tashkent состоялся узбекско-испанский бизнес-форум, организованный Агентством по привлечению иностранных инвестиций совместно с Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и Министерством промышленности, торговли и туризма Испании.
В работе Форума приняли участие заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Ойбек Хамраев, заместитель министра промышленности, торговли и туризма Испании Шиана Мендес, руководители министерств, ведомств и свыше 100 ведущих компаний обеих стран.
В своём выступлении спикерами была отмечена эффективность реформ, проводимых в Узбекистане, в том числе, либерализации валютного рынка, сокращения количества налогов, создания СЭЗ, принятия Стратегии развития, проведения административной реформы, надежной защиты частной собственности, реализации промышленной политики, развития предпринимательства и других. Узбекистан получил статус бенефициара Всеобщей системы преференций GSP+ ЕС, ведётся активная работа по вступлению в ВТО. Благодаря принятым мерам улучшается инвестиционный климат, увеличиваются объёмы внешней торговли.
Так, благодаря статусу бенефициара GSP+ в 2022 году экспорт узбекской продукции на рынок ЕС увеличился почти на 50%, а на рынки Испании – почти в 2,5 раза. При этом, наряду со значительным потенциалом развития двустороннего торгового оборота, отмечена необходимость предоставления дополнительной поддержки для деловых кругов двух стран с целью расширения перечня и увеличения объёмов поставляемых товаров.
В ходе мероприятия узбекская сторона выступила с инициативами по активизации использования конкурентных преимуществ двух стран для расширения двустороннего инвестиционного сотрудничества в приоритетных отраслях экономики. Наиболее перспективными названы автомобильная промышленность и производство комплектующих, фармацевтическая, текстильная, пищевая промышленность, сельское хозяйство, сфера развития государственных услуг и инфраструктурное развитие. Более того, оба государства являются участниками крупных региональных объединений с режимами свободной торговли, что создаёт дополнительные предпосылки для расширения торговых связей между предпринимателями двух стран.
На полях Форума главы делегаций провели встречу в узком составе. В центре внимания сторон – очередные совместные шаги по развитию торговли, инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации. Стороны договорились мобилизовать неиспользованные ресурсы и возможности, в том числе, за счёт увеличения объёмов взаимных поставок фармацевтических препаратов, текстиля, цветных металлов, сельхозпродукции, электрического оборудования, открытия торговых домов, проведения совместных бизнес-форумов и выставок «Made in Uzbekistan» и «Made in Spain».
По итогам форума подписан ряд соглашений в сферах управления водными ресурсами и строительству гидроочистных сооружений в разных регионах Узбекистана и внедрении новых подходов и технологий для развития шелководства и каракулеводства. Кроме того, в рамках программы бизнес-форума также состоялись B2B переговоры, в ходе которых предприниматели и инвесторы смогли наладить прямые связи, найти точки пересечения интересов и обсудить новые перспективные проекты в продовольственном секторе, сфере «зеленой энергетики» и производстве строительных материалов.
Во второй половине дня состоялось первое заседание Межправительственной комиссии между Республикой Узбекистан и Королевством Испания по торгово-экономическому сотрудничеству, в котором приняли участие руководители профильных министерств и ведомств двух стран. Среди ключевых договорённостей — разработка «Дорожной карты» по реализации дальнейших совместных мер в рамках расширения двусторонней торговли, устранения торговых барьеров, организации взаимных выставок и ярмарок, открытию совместных предприятий по выпуску товаров с высокой добавленной стоимостью.