Ўзбекистон ва Испания ўртасида инвестициявий ва саноат ҳамкорлиги фаоллашмоқда
Жорий йилнинг 1-март куни “Интернатионал Ҳотел Ташкент” меҳмонхонасида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо ҳамда Испания Саноат, савдо ва туризм вазирликлари ҳамкорлигида ташкил этилган Ўзбекистон-Испания бизнес-форуми бўлиб ўтди.
Форумда Ўзбекистон инвестициялар, саноат ва савдо вазирининг ўринбосари Ойбек Хамраев, Испания саноат, савдо ва туризм вазирининг ўринбосари Шиана Мендез, икки мамлакат вазирликлари, идоралари ва 100 дан ортиқ етакчи компаниялари раҳбарлари иштирок этди.
Сўзга чиққанлар ўз нутқларида Ўзбекистонда амалга оширилаётган валюта бозорини либераллаштириш, солиқлар сонини қисқартириш, эркин иқтисодий зоналар ташкил этиш, Тараққиёт стратегиясини қабул қилиш, маъмурий ислоҳотларни ўтказиш, хусусий мулкни ҳимоя қилиш, саноат сиёсатини юргизиш, тадбиркорликни ривожлантириш ва бошқа ислоҳотлар самарадорлигини таъкидладилар. Ўзбекистон Европа Иттифоқининг ГСП+ Преференциялар тизими бенефициари мақомини олди ва ЖСТга аъзо бўлиш бўйича фаол ҳаракат қилмоқда. Олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар туфайли инвестициявий муҳит яхшиланиб, ташқи савдо ҳажми ошмоқда.
Шу тариқа, ГСП+ бенефисиар мақоми туфайли 2022-йилда Ўзбекистон маҳсулотларининг Европа Иттифоқи бозорига экспорти 50 фоизга, Испания бозорига эса қарийб 2,5 баробарга ошди. Спикерлар ўзаро товар айирбошлашни ривожлантириш учун катта салоҳият мавжудлиги билан бирга, етказиб берилаётган товарлар рўйхатини кенгайтириш ва ҳажмини ошириш мақсадида икки мамлакат ишбилармон доираларини қўшимча қўллаб-қувватлаш зарурлигини қайд этди.
Тадбир давомида Ўзбекистон томони иқтисодиётнинг устувор тармоқларида икки томонлама сармоявий ҳамкорликни кенгайтириш учун икки мамлакатнинг рақобатбардош устуворликларидан фойдаланишни кучайтириш бўйича ташаббуслар билан чиқди. Энг истиқболлилари – автомобилсозлик ва бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш, фармацевтика, тўқимачилик, озиқ-овқат саноати, қишлоқ хўжалиги, аҳолига хизмат кўрсатиш ва инфратузилмани ривожлантириш йўналишларидир. Бундан ташқари, ҳар икки давлат эркин савдо режимларига эга йирик минтақавий бирлашмаларнинг аъзоси бўлиб, бу икки давлат тадбиркорлари ўртасидаги савдо алоқаларини кенгайтириш учун қўшимча шарт-шароитлар яратади.
Форум доирасида делегациялар раҳбарларининг тор доирадаги учрашуви бўлиб ўтди. Томонлар диққат марказида савдо, инвестициявий ҳамкорлик ва саноат кооперациясини ривожлантириш бўйича навбатдаги қўшма қадамлар бўлди. Музокаралар давомида фармацевтика, тўқимачилик, рангли металллар, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, электр жиҳозларини ўзаро етказиб бериш ҳажмини ошириш, савдо уйлари очиш, “Маде ин Узбекистан” ва “Маде ин Спаин” қўшма бизнес-форумлари ва кўргазмаларини ўтказиш орқали фойдаланилмаётган ресурс ва имкониятларни сафарбар этишга келишиб олинди.
Форум якунлари бўйича Ўзбекистоннинг турли ҳудудларида сув хўжалиги ва сув тозалаш иншоотларини қуриш соҳасида, шунингдек, ипакчилик ва қоракўлчиликни ривожлантиришга янги ёндашув ва технологияларни жорий этиш бўйича қатор келишувлар имзоланди. Бундан ташқари, бизнес-форум дастури доирасида Б2Б музокаралари ҳам ўтказилди. Унда тадбиркорлар ва инвесторлар тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш, манфаатлар кесишадиган нуқталарни аниқлаш ҳамда озиқ-овқат, яшил энергия ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш йўналишларида янги истиқболли лойиҳаларни муҳокама қилиш имконига эга бўлди.
Куннинг иккинчи ярмида Ўзбекистон Республикаси ва Испания Қироллиги ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиясининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди, унда икки давлатнинг тегишли вазирлик ва идоралари раҳбарлари иштирок этди. Тадбир якунлари бўйича икки томонлама товар айирбошлашни кенгайтириш, савдо тўсиқларини бартараф этиш, ўзаро кўргазма ва ярмаркалар ташкил қилиш, юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича қўшма корхоналар очиш доирасида келгусида биргаликда амалга ошириладиган чораларни қамраб олган “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқишга келишилди.

Uzbekistan and Spain intensify investment and industrial partnership
On March 1 this year, the International Hotel Tashkent hosted the Uzbek-Spanish business forum, organized by the Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Industry, Trade and Tourism of Spain.
The Forum was attended by Deputy Minister of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan Oybek Khamraev, Deputy Minister of Industry, Trade and Tourism of Spain Xiana Mendez, heads of ministries, departments and over 100 leading companies of both countries.
In their speeches, the speakers noted the effectiveness of the reforms carried out in Uzbekistan. Thanks to the measures taken, the investment climate is improving, and the volume of foreign trade is increasing.
Thanks to the GSP+ beneficiary status, in 2022, the export of Uzbek products to the EU market increased by almost 50% and to the Spanish markets by nearly 2.5 times. At the same time, along with the significant potential for the development of bilateral trade, the need to provide additional support for the two countries’ business circles to expand the list and increase the volume of goods supplied was noted.
During the event, the Uzbek side took initiatives to enhance the use of the competitive advantages of the two countries to expand bilateral investment cooperation in priority sectors of the economy. The most promising areas are the automotive industry and production of components, pharmaceutical, textile, and food industries, agriculture, development of public services and infrastructure. Moreover, both states are members of large regional associations with free trade regimes, which creates additional prerequisites for expanding trade ties between entrepreneurs of the two countries.
The commitment to use the available opportunities to increase the volume of bilateral trade by increasing the volume of mutual supplies of pharmaceuticals, textiles, non-ferrous metals, agricultural products, electrical equipment, the opening of trading houses, holding joint business forums and “Made in Uzbekistan” and “Made in Spain” exhibitions were emphasized.
As a result of the forum, agreements were signed in the areas of water resources management and the construction of hydrotreating facilities in different regions of Uzbekistan, and the introduction of new approaches and technologies for developing sericulture and karakul breeding.
Within the framework of the business forum program, B2B negotiations were also held, during which entrepreneurs and investors had the opportunity to find points of intersection of interests and discuss new promising projects in the food sector, green energy and production of construction materials.
In the afternoon, the first meeting of the Intergovernmental Commission between the Republic of Uzbekistan and the Kingdom of Spain on trade and economic cooperation was held, which was attended by the heads of relevant ministries and departments of the two countries. Among the key agreements is developing a roadmap for implementing further joint measures within the framework of expanding bilateral trade, removing trade barriers, organizing joint exhibitions and fairs, and opening joint ventures to produce high-value-added goods.