Ўзбекистон ва Россия қўшма «Агроекспресс» лойиҳасини ишга тушади
Лойиҳа доирасида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари тезлатилган совутгичли контейнер поездларида мамлакатлар ўртасида ташилади.
Россия Федерацияси Иқтисодий ривожланиш вазири ўринбосари Дмитрий Волвач рус-ўзбек «Агроекспресс» лойиҳаси ишлаб чиқилаётганини ва яқин келажакда амалга оширилишини маълум қилди.
– Ҳужжат Ўзбекистон томони томонидан якунланмоқда. Логистика коридорини ишга тушириш лойиҳасининг амалга оширилиши қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг ўзаро этказиб берилишини изчил ошириш имконини беради. Келгусида маҳсулот етказиб берадиган контейнер поездларини йўлга қўйиш режалаштирилган, дейилади хабарда.
Шунингдек, божхона ва назорат хизматларининг ўзаро таъсири, тарифлар ва лойиҳа учун ҳаракатланувчи таркибни шакллантиришнинг техник шартларини мувофиқлаштиришни назарда тутадиган чора -тадбирлар режаси ишлаб чиқилди.
Иқтисодий ривожланиш вазирлиги матбуот хизматининг хабар беришича, Россия Озарбайжон билан биргаликда шунга ўхшаш лойиҳани ишга тушириш устида ишламоқда.
Бундан ташқари, Ўзбекистоннинг Жиззах вилоятида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг улгуржи ва логистика марказининг қурилиши бошланди, бу ҳам этказиб бериш ҳажмини оширишга ҳисса қўшади, – деди НАРК президенти Сергей Лисовский.
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, жорий йилнинг биринчи ярмида мамлакатимиз Россияга 113,7 миллион АҚШ долларига сабзавот ва мева экспорт қилган .

Узбекистан и Россия запустят совместный проект «Агроэкспресс»
В рамках проекта сельхозпродукция будет перевозиться между странами в ускоренных рефрижераторных контейнерных поездах.
Заместитель министра экономического развития РФ Дмитрий Вольвач сообщил, что российско-узбекский проект «Агроэкспресс» находится в стадии разработки и будет реализован в ближайшее время.
– Документ дорабатывается узбекской стороной. Реализация проекта запуска логистического коридора позволит стабильно увеличивать взаимные поставки сельхозпродукции. В будущем планируется ввести контейнерные поезда, которые будут доставлять продукцию, – говорится в сообщении.
Также разработан план действий, который предусматривает согласование технических условий взаимодействия таможенных и контрольных служб, тарифы и формирование подвижного состава для проекта.
Как сообщает пресс-служба Минэкономразвития, Россия вместе с Азербайджаном работает над запуском аналогичного проекта.
Кроме того, в Джизакской области Узбекистана начато строительство оптово-логистического центра сельхозпродукции, что также будет способствовать увеличению объемов поставок, – сказал президент НАОРЦ Сергей Лисовский.
По данным Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике, в первом полугодии текущего года наша страна экспортировала в Россию овощей и фруктов на 113,7 миллиона долларов США.