Ўзбекистон ташқи ишлар вазири БМТ Бош котибининг ўринбосарини қабул қилди
Жорий йилнинг 5 декабр куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Владимир Норов Бирлашган миллатлар ташкилоти Бош котибининг ўринбосари, Бмтнинг Женевадаги ваколатхонаси Бош директори Татьяна Валоваяни қабул қилди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Владимир Норов Ўзбекистон БМТ ва унинг институтлари билан ҳар томонлама ва ўзаро манфаатли ҳамкорликка катта еътибор қаратаётганини таъкидлади.
Таъкидландики, бугун мамлакатимиз БМТ ishida фаол иштирок етиб, долзарб глобал ва минтақавий муаммоларни ҳал етиш бўйича муҳим халқаро ташаббусларни илгари сурмоқда.
БМТ Бош котибининг ўринбосари Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги, биринчи навбатда, БМТ доирасидаги фаоллиги ортиб бораётгани, шунингдек, мамлакат раҳбариятининг глобал ва минтақавий ташаббуслари жаҳон ҳамжамияти томонидан кенг қўллаб-қувватланаётганини таъкидлади.
Учрашувда халқаро ва минтақавий кун тартибининг долзарб жиҳатлари бўйича муносабатларни ҳар томонлама ривожлантириш, инсон ҳуқуқлари, гендер тенглиги ва ёшларни қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинди.
Музокарада Орол денгизи екологик ҳалокати оқибатларини юмшатиш шароитида минтақавий хавфсизликни таъминлаш, иқлим ўзгаришига қарши курашиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилишга алоҳида еътибор қаратилди.

Глава МИД Узбекистана принял заместителя Генерального секретаря ООН
5 декабря 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял заместителя Генерального секретаря Организации Объединённых Наций, Генерального директора Отделения ООН в г.Женеве Татьяну Валовую.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и ООН.
Владимир Норов подчеркнул, что Узбекистан уделяет огромное внимание всестороннему и взаимовыгодному сотрудничеству с ООН и ее институтами.
Констатирован тот факт, что сегодня наша страна активно участвует в работе ООН, выдвигает важные международные инициативы по решению актуальных глобальных и региональных вопросов.
Заместитель Генерального секретаря ООН особо подчеркнула возрастающую активность Узбекистана на международной арене, прежде всего в рамках ООН, а также широкую поддержку мировым сообществом глобальных и региональных инициатив Руководства страны.
На встрече рассмотрены вопросы всестороннего развития отношений по актуальным аспектам международной и региональной повестки, обеспечения прав человека, гендерного равенства, поддержки молодежи.
Отдельное внимание в ходе переговоров уделено обеспечению региональной безопасности, борьбе с изменением климата и защите окружающей среды в контексте смягчения последствий экологической катастрофы Аральского моря.