Ўзбек тадбиркорлари трансчегаравий онлайн савдо платформаларидан кенгроқ фойдаланиш бўйича тренингда иштирок этишмоқда
Ўзбекистоннинг Хитойдаги элчихонаси, Хитой Савдо ва хизматлар уюшмаси ҳамда Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлиги институти ташаббуси билан ўзбек экспортчи корхона ва ташкилотлари вакилларининг “Трансчегаравий электрон тижорат” мавзусидаги халқаро тренингда иштироки таъминланмоқда, деб хабар бермоқди.
Жорий йилнинг 2 мартидан 19 июлига қадар ҳафтанинг ҳар шанба куни бўлиб ўтаётган тренингларда дунёнинг 100 га яқин давлатидан мингдан ортиқ иштирокчи, шулардан 30 нафар ўзбекистонлик экспортчи тадбиркор қатнашмоқда.
Тренингларда онлайн-савдо бўйича жаҳоннинг етакчи компаниялари вакиллари, мутахассис ва экспертлари бугунги глобаллашиб бораётган электрон тижорат олами янгиликлари, ундаги имкониятлар ва ўзига хос омиллар, электрон савдо платформаларидан фойдаланиш ва юзага келадиган низоларни ҳал этиш бўйича билим ва кўникмалар билан иштирокчиларни таништириб боради.
Жорий йилнинг 7 май куни мазкур тренингларга бағишланган расмий тадбир бўлиб ўтиб, унда ташкилотчилар билан бир қаторда ХХР Давлат кенгаши, Осиё тараққиёт банки, ebay ва Amazon каби йирик электрон тижорат компаниялари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистоннинг Хитойдаги элчихонаси вакиллари тадбир иштирокчиларига мамлакатимизда савдо-иқтисодий йўналишда олиб борилаётган ислоҳотлар, уларнинг бугунги кундаги ижобий натижалари, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича маҳаллий ва хорижий ишбилармонларга яратилаётган шароитлар ҳақида маълумот берди. Иштирокчилар Ўзбекистонда электрон савдони ривожлантириш бўйича олиб борилаётган кенг қамровли ишлар билан таништирилди.
Тадбир якунида бу каби тренинг ва ўқув курсларининг ташкил этилиши соҳага янги кириб келаётган ёш тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ҳамда келажакда давлатлар орасида электрон платформалар орқали кенг савдо қилиш имкониятини яратишга хизмат қилиши таъкидланди.

Узбекские предприниматели участвуют в тренинге по широкому использованию трансграничных онлайн-торговых платформ
При содействии посольства Узбекистана, Китайской Ассоциации торговли и услуг и Института регионального экономического сотрудничества Центральной Азии представители узбекских экспортных предприятий и организаций принимают участие в международном тренинге на тему “Трансграничная электронная коммерция”.
В тренингах, проводимых каждую субботу со 2 марта по 19 июля текущего года, принимают участие более тысячи участников из порядка 100 стран мира, в том числе 30 – узбекские предприниматели.
В ходе тренингов представители, специалисты и эксперты ведущих мировых компаний в области онлайн-торговли ознакомят участников с последними новостями современного глобализирующегося мира электронной коммерции, связанными с ней возможностями и специфическими факторами, а также знаниями и навыками по использованию платформ электронной коммерции и разрешению возникающих конфликтов.
7 мая  состоялось официальное мероприятие, посвященное этим тренингам. В нем приняли участие представители Государственного совета КНР, Азиатского банка развития, таких крупных компаний по электронной коммерции, как ebay и Amazon.
Представители посольства Узбекистана в Китае проинформировали участников мероприятия о проводимых в нашей стране реформах в торгово-экономическом направлении, их нынешних положительных результатах, а также условиях по поддержке предпринимательства, созданных для отечественных и иностранных предпринимателей.
Участники были ознакомлены с широким спектром работ, проводимых для развития электронной коммерции в Узбекистане.
В завершение мероприятия было отмечено, что организация подобных тренингов и учебных курсов способствует оказанию всесторонней поддержки молодым предпринимателям этой отрасли, а также созданию возможностей для широкой торговли между странами через электронные платформы в будущем.