USAIDнинг XI Марказий Осиё Савдо Форуми ўз ишини бошлади
Бугун АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) ўн биринчи Марказий Осиё Савдо Форумини бошлади. Ҳар йили ўтказиладиган ушбу халқаро тадбир Марказий Осиёда ва ундан ташқарида минтақавий савдо ва алоқаларини тарғиб қилишга қаратилган бўлиб, унда минтақада COVID-19 пандемиясидан кейинги тикланиш ва чидамлилик масалаларига урғу берилади. Беш кун давом этадиган виртуал форумда дунёнинг турли бурчакларидан, жумладан, Марказий Осиё ва АҚШдан 80 та таниқли маърузачилар иштирок этади ва уларга 42 мамлакатдан 3500 иштирокчилар қўшилади.
Анжуманнинг бу йилги мавзуси «Минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш орқали пандемиядан кейинги тикланиш» бўлиб, унда бизнес ва саноат раҳбарлари, ҳукумат вакиллари, сиёсатчилар ва мавзу бўйича мутахассислар минтақа ва ундан ташқаридаги савдо-сотиқ тенденциялари, COVID-19 шароитида савдо ва туризмни тиклаш, Марказий Осиёда сув хавфсизлиги, минтақада қайта тикланадиган энергия манбаларига сармоя киритиш имкониятлари ва бошқа қизиқарли мавзуларни муҳокама қилишади.
Қозоғистондаги АҚШ Элчисининг ўринбосари Жуди Куо хоним ўзининг табрик сўзида шундай деди: «2011 йилда Бишкекда бўлиб ўтган биринчи Марказий Осиё савдо форуми ҳамкорлик, фикр алмашиш ва халқаро савдо фаровонлик гарови деган ишонч асосида ташкил этилган. Биз мамнуният билан таъкидлаймизки, минтақа мамлакатлари президентлари ўзаро манфаатли минтақавий ҳамкорлик ҳақидаги фикрни қўллаб-қувватлайдилар, бу эса бугунги қийинчиликларни енгишнинг энг яхши усулидир».
Бу йилги форум АҚШ ва Марказий Осиёнинг бешта мамлакати ўртасидаги ҳамкорликнинг 30 йиллиги арафасида бўлиб ўтмоқда. Ушбу давр мобайнида Қўшма Штатлар минтақада тинчлик ва хавфсизлик, демократик ислоҳотлар, иқтисодий ўсиш ва инсонпарварлик эҳтиёжларини қўллаб-қувватлаш учун 9 миллиард доллардан зиёд ёрдам кўрсатди. Икки томонлама муносабатлар ва ҳамкорликнинг минтақавий стратегиялари орқали бу саъй-ҳаракатлар минтақа иқтисодиётининг рақобатбардош бўлишига ёрдам берди, диверсификацияланган иқтисодий ўсишни рағбатлантирди ва бутун минтақада фаровонликни оширди.
Марказий Осиё Савдо Форуми USAIDнинг Рақобатбардошлик, савдо ва иш ўринларини яратиш лойиҳаси қуйидаги ташкилотлар билан ҳамкорликда ташкил қилмоқда: CEРТ Академияси, Қироллик логистика ва транспорт институти (Chartered Institute of Logistics and Transport), Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ), Глобал совуқлик занжири альянси (Global Cold Chain Alliance), Халқаро молия корпорацияси (IFC), Халқаро савдо маркази (ITC), Халқаро автомобил транспорти иттифоқи (IRU), Next Generation Central Asia (Логистика ва транспорт соҳасидаги ёш мутахассислар жамияти), KAZFOAM (Қозоғистон органик қишлоқ хўжалик ҳаракатлари федерацияси), QazTrade, Туркманистон логистика ассоциацияси, Логистика ва транспортда аёллар  ҳамжамияти (Women in Logistics and Transport), Жаҳон банки гуруҳи, шунингдек, Asia Hikes, Ashgabat.In, Discover Kyrgyzstan, Ekolog.uz, Kazakhstan Press Club, Kapital.kz, Kazakh Traveler International, Kazakh Tourism, Profit.kz, Steppe, Travel Tajikistan, Uzbekistan Travel ва WideOyster медиа ташкилотлари.
Сўнгги ўн йил ичида ушбу Форум орқали USAID минтақада барқарор иқтисодий ўсишни рағбатлантириш ва тезлаштириш учун кенгроқ минтақавий ҳамкорликни қўллаб-қувватлашга кўмаклашди. У савдо ва фаровонликни чеклайдиган тўсиқларни аниқлаш, фикр ва ечимлар алмашиш, муносабатлар ўрнатиш ва бизнес юритиш учун 30 дан ортиқ мамлакатдан 10 мингдан ортиқ иштирокчиларни бирлаштирди.

oday, the U.S. Agency for International Development (USAID) launched the eleventh annual Central Asia Trade Forum, an international event promoting regional trade and connectivity across Central Asia and beyond focused on post-COVID recovery and resilience in the region. This five-day virtual event includes over 80 distinguished speakers from around the world including Central Asia and the United States and 3,500 participants representing 42 countries.
This year’s forum, Post-COVID Recovery Through Better Connectivity, links business and industry leaders, government officials, policy makers, and subject matter experts across the region and beyond to discuss post-COVID trends in trade, reviving trade and tourism amid COVID-19, and sustainable water solutions and renewable energy investment opportunities in Central Asia, among other exciting topics.
In her opening remarks, the U.S. Embassy in Kazakhstan Deputy Chief of Mission, Judy Kuo, noted, “When the first Central Asia Trade Forum was organized in Bishkek in 2011, it was born from the belief that cooperation, idea-sharing, and international trade are key foundations for growth and prosperity. We are happy to see that the presidents of the region’s nations at recent meetings have endorsed the view that mutually beneficial regional cooperation is the best way to overcome today’s challenges.”
This forum also coincides with 30 years of cooperation between the United States and the five countries of Central Asia. Over the past three decades, the United States has provided over $9 billion in direct assistance to support peace and security, democratic reform, economic growth, and humanitarian needs. Through bilateral relationships and regional strategies for cooperation and collaboration, these efforts have helped regional economies become more competitive, spurred diversified economic growth, and enhanced prosperity across the region.
USAID’s Competitiveness, Trade and Jobs activity is organizing the Central Asia Trade Forum in partnership with CERT Academy, Chartered Institute of Logistics and Transport, GIZ, Global Cold Chain Alliance, IFC, International Finance Corporation, ITC, IRU, Next Generation Central Asia, KAZFOAM, QazTrade, Turkmen Logistics Association, Women in Logistics and Transport, World Bank Group, as well as media representing Asia Hikes, Ashgabat.In, Discover Kyrgyzstan, Ekolog.uz, Kazakhstan Press Club, Kapital.kz, Kazakh Traveler International, Kazakh Tourism, Profit.kz, Steppe, Travel Tajikistan, Uzbekistan Travel, and WideOyster.
Over the past decade, through the Forum, USAID has advocated for greater regional cooperation and collaboration to stimulate and accelerate sustainable economic growth in the region. It has brought together more than 10,000 participants from more than 30 countries to identify ongoing challenges limiting trade and prosperity, to exchange ideas and solutions, to build relationships, and to conduct business.