UniCredit банк Аустриа Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги соҳасидаги инновациялар учун 8 млн евро миқдорида кредит ажратди.
Австриянинг UniCredit банки Ўзбекистондаги қишлоқ хўжалиги корхоналари учун ёмғирли суғориш технологияси учун 7,9 млн евро имтиёзли кредит ажратди.
Австриянинг энг йирик банки УниCредит Ўзбекистонга 7,9 млн евро миқдорида имтиёзли молиялаштириш (“имтиёзли кредит”) ажратди.
Кредит қишлоқ хўжалиги корхоналарини Австриянинг Bauer Gmbh компаниясининг ёмғирли суғориш учун инновацион технологиялари билан жиҳозлашга йўналтирилади, дейилади хабарда.
Ўзбекистоннинг Австриядаги элчиси Абат Файзуллаев Вена шаҳрида UniCredit  Банк департамент директорлари Марион Кристен ва Рейнхард Пош билан ушбу лойиҳани муҳокама қилиш мақсадида музокаралар ўтказди.
Лойиҳани амалга ошириш бўйича шартнома аввалроқ Ўзбекистон Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Австрия томони ўртасида имзоланган эди. Томонлар Австрия технологиялари трансфери ҳисобига қишлоқ хўжалигини модернизация қилишни молиялаштириш учун имтиёзли кредит линияси очиш бўйича келишувга эришди.
Учрашувда банк-молия соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш, Ўзбекистон иқтисодиётига экспорт ва сармоявий молиялаштириш ҳамда Австрия ҳукуматининг “имтиёзли кредитлари”ни жалб этиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Агентлик маълумотларига кўра, Марион Кристен Австрия молия институтлари томонидан технологиялар ва инновациялар трансфери учун имтиёзли кредит линиялари тақдим этаётган имкониятлар, хусусан, Австрия назорат банки (ОеКБ) билан “имтиёзли кредитлар” бериш бўйича амалга оширилаётган лойиҳаларни алоҳида таъкидлади. Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий лойиҳалар учун минимал ва ҳатто нол фоиз ставкаси белгиланди.
UniCredit бўлими бошлиғи Австрия банкининг Австрия компаниялари иштирокидаги тижорат экспорт кредитларини кўриб чиқишга тайёрлигини эълон қилди, унда Австриядан келиб чиққан товарлар ва хизматлар улуши 50% дан ошади.
Қайд этилишича, халқаро стандартларга мувофиқ, УниCредит лойиҳа қийматининг 85 фоизигача, қолган 15 фоизи импортёрнинг ўз маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади.

UniCredit Bank Austria выделил кредит в €8 млн на инновации в агросекторе Узбекистана
Австрийский банк UniCredit предоставил льготный кредит в 7,9 млн евро на технологии дождевого орошения для агропредприятий Узбекистана.
Крупнейший банк Австрии UniCredit выделил выделил Узбекистану льготное финансирование («софт-лоун») размере 7,9 миллиона евро.
Заём предусмотрено направить на оснащение агропредприятий инновационными технологиями австрийской компании Bauer Gmbh по дождевому орошению, уточняется в сообщении.
Посол Узбекистана в Австрии Абат Файзуллаев провёл в Вене переговоры с директорами департаментов банка UniCredit Марион Кристен и Райнхардом Пошем для обсуждения этого проекта.
Контракт по реализации проекта ранее подписали Министерство сельского хозяйства Узбекистана и австрийская сторона. Стороны достигли договорённости об открытии льготной кредитной линии для финансирования модернизации агросектора за счёт трансфера австрийских технологий.
На встрече обсудили также расширение сотрудничества в банковско-финансовой сфере, привлечения экспортного и инвестиционного финансирования и «софт-лоунов» австрийского правительства в экономику Узбекистана.
Как пишет агентство, Марион Кристен подчеркнула предоставляемые австрийскими финансовыми институтами возможности и льготные кредитные линии для трансфера технологий и инноваций, в частности, отмечены осуществляемые совместно с Австрийским контрольным банком (OeKB) проекты по предоставлению «софт-лоунов» с минимальной и даже нулевой процентной ставкой для социальных проектов, реализуемых в Узбекистане.
Глава департамента UniCredit заявила о готовности австрийского банка рассмотреть коммерческие экспортные кредиты с участием компаний Австрии, в которых доля товаров и услуг австрийского происхождения превышает 50%.
Отмечено, что в соответствии с международными стандартами UniCredit финансирует до 85% стоимости проекта, остальные 15% осуществляются за счёт собственных средств импортёра.