The Wall Street Journal халқаро инвесторлар орасида сўмдаги ўзбек облигацияларига бўлган талабни келтириб чиқарган сабабларни айтиб ўтди
Декабр ойи бошида Ўзбекистон 2 триллион сўмга тенг уч йиллик облигацияларни йилига 14,5 фоиз ставкадан сотди. Бу 555 миллион долларига тенг 10 йиллик облигациялар билан бирга йилига 3,7 фоизда амалга оширилди. Облигациялар халқаро инвесторлар орасида юқори талабни келтириб чиқарди, деб ёзади The Wall Street Journal.
Жумладан, JP Morgan иқтисодчиси Стефан Вайлер сўмдаги ўзбек облигацияларига қизиқиш пайдо бўлишининг бир неча сабабларини айтиб ўтди.
“Аксарият халқаро инвесторлар учун янги ва номаълум бўлган валюта учун сўмдаги облигацияларга талабнинг юқорилиги ноодатий ҳолдир. Ғоя шундан иборатки, у ерда маҳаллий валюта бозорини очишга ёрдам беришдир. Аммо бу битимлар бозорлар етарлича қизғин бўлгандагина амалга оширилади”,– дейди Вайлер.
Dealogic маълумотларига кўра, ривожланаётган бозорлар ҳукуматлари ва компаниялари бу йил халқаро облигациялар бозорларида рекорд миқдоридаги –ҳукуматлар учун 250 миллиард доллар ва компаниялар учун 260 миллиард доллардан ортиқ маблағларни қўлга киритдилар. Булар асосан доллар ёки евро каби валюталардир. Аммо ҳукуматлар декабр ойининг ўрталарига қадар йилига қарийб 30 миллиард долларни ташкил этадиган маҳаллий валютадаги рекорд мабағларни олди. У ўзбек битими билан бир қаторда Чили песоси, Доминикан песоси, Хорватия кунаси ва Саудия Арабистони риалидаги йирик битимларни ўз ичига олган.
Жорий йил бошида Covid инқирози келтириб чиқарган жаҳон бозоридаги нотекислик пайтида капиталнинг кучли чиқишидан кейин, сармоядорларнинг ривожланаётган бозорларга “иштаҳаси” сўнгги ҳафталарда қайтди. Capital Economics маълумотларига кўра ривожланаётган бозорлардаги облигациялар ва акцияларнинг ойлик оқими, жумладан Индонезия, Ҳиндистон, Жанубий Корея, Таиланд ва Мексикани декабр ойи бошида қарийб 30 миллиард долларни ташкил этган етти йиллик энг юқори кўрсаткичга эришди. Март ойининг охирида жаҳон бозоридаги соф чиқиш деярли 50 миллиард долларга етди.
Кўплаб ривожланаётган бозорларда анча юқори фойда ва молиявий назорат туфайли инвесторларнинг қизиқиши ортиб бормоқда.
“Бозор иқтисодиёти шаклланаётган кўплаб ривожланаётган мамлакатлар, айниқса, Осиёда, илгаригидек, тикланиш лидерлари бўлади. Аммо уларнинг саноат ва экспорт хусусияти эмас, балки вирусни назорат остида ушлаб туришлари ҳам муҳим», – дейди Capital Economics ривожланаётган бозорлар бўйича бош иқтисодчиси Уилям Жексон.
Қайд этилишича, март ва апрел ойларида Covid-19 бозорларни забт этган вақтда ривожланаётган бозорлар ўзларининг кескин тебранишлари билан танилган ва улар энг кўп зарар кўрганлар қаторига кирган.
Pictet Asset Management компаниясининг ривожланаётган бозорлар маҳаллий валютадаги қарз мажбуриятлари бўйича бўлими раҳбари Алпер Готсернинг сўзларига кўра, бу бозорлар аслида ҳаддан ташқари қизиб кетмайди. Булардан бири сифатида шуни мисол қилиш мумкинки, кўпгина мамлакатларда узоқ муддатли облигациялар қисқа муддатли облигацияларга қараганда кўпроқ даромад келтиради ва шу билан улар инфляциядан юқори ставкаларни таклиф қилишади.
Унинг сўзларига кўра, кўплаб ривожланаётган бозорларда қаттиқ ва маҳаллий валютадаги облигацияларнинг хорижий улуши сўнгги ўн йилдаги энг паст даражага яқинлашмоқда.

В The Wall Street Journal назвали причины, почему узбекские облигации в сумах вызвали спрос среди международных инвесторов
В начале декабря Узбекистан продал трехлетние облигации на 2 трлн сумов под 14,5% годовых. Продажа осуществлялась вместе с 10-летними облигациями на сумму $555 млн под 3,7% годовых. Облигации вызвали высокий спрос среди международных инвесторов, пишет The Wall Street Journal.
В частности, экономист из JP Morgan Стефан Вайлер назвал несколько причин, почему узбекские облигации в сумах вызвали интерес.
«Высокий спрос на сумовые облигации был необычным для валюты, которая является новой и относительно неизвестной большинству международных инвесторов. Идея состоит в том, чтобы помочь открыть там рынок местной валюты, но эти сделки проходят только тогда, когда рынки достаточно горячи», — считает Вайлер.
По данным Dealogic, правительства и компании развивающихся рынков в этом году приобрели рекордные суммы на международных рынках облигаций, в общей сложности почти $250 млрд для правительств и более $260 млрд для компаний. В основном это твердые валюты, такие как доллар или евро. Но правительства также взяли рекордные суммы в местных валютах, в общей сложности почти $30 млрд в год вплоть до середины декабря. Наряду с узбекской сделкой, она включала крупные сделки с чилийским песо, доминиканским песо, хорватской куной и саудовским риалом.
«Аппетит» инвесторов к развивающимся рынкам вернулся в последние недели после сильного оттока капитала во время потрясений на мировом рынке, вызванных кризисом Covid в начале этого года. По данным Capital Economics, ежемесячный чистый приток в облигации и акции на развивающихся рынках, включая Индонезию, Индию, Южную Корею, Таиланд и Мексику, достиг семилетнего максимума в размере почти $30 млрд в начале декабря. Чистый отток на мировом рынке достиг почти 50 миллиардов долларов в конце марта.
Интерес инвесторов растет из-за более высокой доходности и контроля финансов на многих развивающихся рынках.
«Многие страны с формирующейся рыночной экономикой, особенно в Азии, по-прежнему будут лидерами восстановления. Но важны не столько их промышленный и экспортный характер, сколько то, что они держат вирус под контролем», — сказал Уильям Джексон, главный экономист по развивающимся рынкам Capital Economics.
Отмечается, что развивающиеся рынки известны своими резкими колебаниями и были одними из наиболее пострадавших, когда Covid-19 поразил рынки в марте и апреле.
Альпер Гоцер, глава отдела долговых обязательств в местной валюте на развивающихся рынках в Pictet Asset Management, утверждает, что эти рынки на самом деле не перегреваются. Одним из указывающих на это признаков является то, что во многих странах доходность по долгосрочным облигациям выше, чем по краткосрочным, и одновременно с этим они предлагают ставки, превышающие уровень инфляции.
По его словам, на многих развивающихся рынках доля иностранного владения облигациями в твердой и местной валюте близка к самому низкому уровню почти за десятилетие.