Тошкентда Ўзбекистон-Озарбайжон бизнес-форуми бўлиб ўтди
Тошкентда Озарбайжон Республикаси Президентининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи арафасида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси томонидан Озарбайжон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги ҳамда Экспорт ва инвестицияларни рағбатлантириш агентлиги билан ҳамкорликда ташкил қилинган Ўзбекистон-Озарбайжон бизнес-форуми бўлиб ўтди.
Тадбирда вазирлик ва идоралар, тармоқ бирлашмалари раҳбарлари ҳамда Озарбайжон ва Ўзбекистоннинг йирик компанияларининг 100 дан ортиқ вакиллари иштирок этди.
Тадбирни очар экан, делегациялар раҳбарлари – Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков ҳамда Озарбайжон Республикаси иқтисодиёт вазири Микаил Жабборов икки мамлакат ҳукуматлари томонидан кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва биринчи навбатда, Ўзбекистон ва Озарбайжон ишбилармон доиралари ўртасида мустаҳкам тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатишга содиқлигини билдирдилар.
Инвестициялар, саноат ва савдо соҳасида эришилган ютуқларни таъкидлаб, икки мамлакат иқтисодиётларининг ишга солинмаган салоҳияти ҳамда нефть-кимё, кимё, электротехника, тўқимачилик, озиқ-овқат, фармацевтика, заргарлик, автомобилсозлик ва бошқа соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш учун мавжуд шарт-шароитлар қайд этилди.
Икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликнинг изчил диверсификация қилиниши ўзбек ва озарбайжон ишлаб чиқарувчиларига янги қиймат занжирларини яратиш ва биргаликда учинчи мамлакатлар бозорларига чиқиш имконини бериши таъкидланди.
Шунингдек, икки мамлакат ҳудудлари орқали ўзаро ва транзит юк ташишни кўпайтиришни рағбатлантириш бўйича аниқ чора-тадбирлар жорий қилиниши эълон қилинди Бу, ўз навбатида, транспорт ва логистика соҳасида Ўзбекистон-Озарбайжон ҳамкорлигини чуқурлаштиради.
Учрашув якунида делегациялар раҳбарлари ўзаро манфаатли шерикликнинг аниқ йўналишларини ишлаб чиқиш ва қатъий келишувларга эришишни назарда тутган ҳолда Форум иштирокчиларига натижадор ва муваффақиятли иш олиб боришни тиладилар.
Тадбир дастури доирасида “B2B” ва “G2B” тарзида ҳам панель мунозаралари бўлиб ўтди, унда ўзбек ва озарбайжон бизнес вакиллари аниқ лойиҳа таклифлари асосида бизнес ҳамкорлик истиқболларини батафсил муҳокама қилиш имкониятига эга бўлдилар.
Форум якунлари бўйича умумий қиймати 500 миллион доллардан ортиқ қўшма лойиҳалар ва савдо шартномаларини амалга ошириш бўйича қатор битимлар, шунингдек, икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идоралари ўртасида амалий ҳамкорлик тўғрисида 10 та келишув имзоланди.

The Uzbek-Azerbaijani business forum was held in Tashkent
On the eve of the visit of the President of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Uzbekistan, the Uzbek-Azerbaijani business forum was organized by the Ministry of Investment and Foreign Trade and the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan in cooperation with the Ministry of Economy and the Export and Investment Promotion Agency.
The event was attended by heads of ministries and departments, industry associations and more than 100 representatives of major companies in Azerbaijan and Uzbekistan.
The event was attended by heads of ministries and departments, industry associations and more than 100 representatives of major companies in Azerbaijan and Uzbekistan
Emphasizing the achievements in investment, industry and trade, he noted the untapped potential of the two economies and the existing conditions for further development of mutually beneficial cooperation in petrochemical, chemical, electrical, textile, food, pharmaceutical, jewelry, automotive and other fields. was found.
It was noted that the gradual diversification of economic cooperation between the two countries will allow Uzbek and Azerbaijani producers to create new value chains and jointly enter the markets of third countries.
It was also announced that specific measures will be taken to encourage the increase of mutual and transit traffic through the territories of the two countries, which, in turn, will deepen Uzbek-Azerbaijani cooperation in the field of transport and logistics.
At the end of the meeting, the heads of delegations wished the Forum participants fruitful and successful work, with a view to developing specific areas of mutually beneficial partnership and reaching firm agreements.
The program of the event included panel discussions in the form of “B2B” and “G2B”, in which representatives of Uzbek and Azerbaijani businesses had the opportunity to discuss in detail the prospects of business cooperation on the basis of specific project proposals.
The forum resulted in the signing of a number of agreements on the implementation of joint projects and trade agreements worth more than $ 500 million, as well as 10 agreements on practical cooperation between the relevant ministries and departments of the two countries.