Аҳоли маблағлари ҳисобидан асосий капиталга ўзлаштирилган инвестициялар
Давлат статистика қўмитасининг маълумотларига кўра, 2021- йилнинг январ-июн ойларида Ўзбекистон Республикаси бўйича жами асосий капиталга ўзлаштирилган инвестициялар таркибида аҳоли маблағлари ҳисобидан ўзлаштирилган инвестициялар улуши 9,0 % ни ташкил этди.
Мазкур кўрсаткич ҳудудлар кесимида кузатилганда, энг юқори улушлар Андижон вилоятида қайд этилди – ҳудуддаги барча молиялаштириш манбалари ҳисобидан асосий капиталга ўзлаштирилган инвестицияларнинг 16,0 % ини ташкил этди.
Шунингдек, Сурхондарё вилоятида 15,9 %, Хоразм вилоятида 15,3 %, Қорақалпоғистон Республикаси ҳамда Бухоро вилоятида 13,8 % инвестициялар аҳоли маблағлари ҳисобидан ўзлаштирилди.

Освоение инвестиции в основной капитал за счет средств населения
В январе-июне 2021 года, по данным Государственного комитета по статистике доля инвестиций за счет средств населения составила 9,0 % от общего объема инвестиций в основной капитал по Республике Узбекистан.
При наблюдении в разрезе регионов наибольшая доля зафиксирована в Андижанской области – 16,0 % от общего объема инвестиций в основной капитал за счет всех источников финансирования.
В месте с тем, доля освоенных инвестиций за счет средств населения в Сурхандарьинской области составила — 15,9 %, в Хорезмской области — 15,3 %, в Республике Каракалпакстан и в Бухарской области — 13,8 %.