Хитой Халқ Республикаси ва Корея Республикаси билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасидаги вазифалар ижроси муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 24 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳбарлигида 14 октябрда бўлиб ўтган кенгайтирилган видеоконференция давомида Хитой Халқ Республикаси ва Корея Республикаси билан савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий-техник, транспорт ва логистика ҳамда маданий-гуманитар ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича белгиланган вазифалар ижросининг видеоконференция шаклида муҳокамаси бўлиб ўтди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосарлари А.Воитов ва Л.Кудратов раҳбарлигида бўлиб ўтган ушбу муҳокамада вазирликлар, идоралар ва тармоқ бирлашмаларининг биринчи шахслари иштирок этди.
Хитойлик ва кореялик ҳамкорлар билан амалга оширилиши режалаштирилган қўшма лойиҳаларни қайта кўриб чиқиш ва уларни амалга оширишнинг таҳлили амалга оширилди. Ҳозирги вақтда амалга ошириш жадвалидан ортда қолаётган бир қатор лойиҳаларни батафсил кўриб чиқиш ҳам амалга оширилди, ва натижада муаммоларни бартараф этишнинг аниқ муддатлари ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига шахсий жавобгарлик белгиланган ҳолда мавжуд масалаларни ҳал қилиш алгоритмлари ишлаб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари томонидан белгиланган вазифаларни амалга оширишда яқин идоралараро кооперацияни ташкил этиш зарурлиги таъкидланди. Шу муносабат билан тегишли вазирлик ва идораларнинг таркибий бўлинмалари раҳбарларидан иборат махсус ишчи гуруҳини тузиш тўғрисида топшириқ берилди. Мазкур ишчи гуруҳнинг вазифаси хитойлик ва кореялик ҳамкорлар билан лойиҳа ва ташаббусларни имплементация қилишни жадаллаштириш бўйича амалий ишларни олиб бориш бўлади.
Бундай ёндашув Давлат раҳбари томонидан Хитой ва Жанубий Корея билан ҳамкорликнинг белгилаб берилган мақсадли кўрсаткичларига эришишнинг зарур шартидир – 2025 йилга бориб, Хитойдан олиб кирилаётган йиллик инвестициялар ҳажмини 5 млрд долларга, Корея Республикасидан эса 1 млрд долларга етказиш режалаштирилган. Шу билан бирга, 2025 йилга бориб Хитойга амалга ошириладиган йиллик экспорт ҳажми камида 3 млрд долларни, Корея Республикасига эса – камида 800 млн долларни ташкил этиши керак.
Муҳокама якунида мутасадди раҳбарларга барча қўшма лойиҳаларни ўрганиш, уларни жадал, сифатли ва ўз вақтида амалга оширишга қаратилган янгиланган “Йўл хариталарини” тайёрлаш, шунингдек, келгуси йил учун янги истиқболли дастурлар ишлаб чиқиш бўйича қўшимча манзилли топшириқлар берилди. Давлат раҳбарининг топшириқлари сифатли ва ўз вақтида ижро этилишининг самарали мониторингини олиб боришни таъминлаш мақсадида ушбу форматдаги муҳокамалар мунтазам равишда ўтказилади.

Обсужден ход реализации задач по укреплению сотрудничества с КНР и Республикой Корея
24 октября текущего года в формате видеоконференции состоялось обсуждение хода реализации задач по укреплению торгово-экономического, инвестиционного, финансово-технического, транспортно-логистического и культурно-гуманитарного сотрудничества с Китайской Народной Республикой и Республикой Корея, обозначенных в ходе расширенного видеоселекторного совещания под руководством Президента Республики Узбекистан, состоявшегося 14 октября текущего года.
В обсуждении, прошедшем под руководством заместителей министра инвестиций и внешней торговли А.Воитова и Л.Кудратова, приняли участие первые лица министерств, ведомств и отраслевых объединений.
Были проведены пересмотр проектов, намеченных к реализации совместно с китайскими и корейскими партнерами и анализ состояния их реализации. Также был осуществлен детальный разбор ряда проектов, по которым в настоящее время наблюдается отставание от графика реализации, по итогам которого были выработаны алгоритмы решения имеющихся вопросов с указанием конкретных сроков устранения проблем и возложением персональной ответственности на руководителей соответствующих министерств и ведомств.
Была подчеркнута необходимость организации тесной межведомственной кооперации в реализации задач, поставленных Главой государства. В связи с этим, было дано поручение о создании специальной рабочей группы в составе руководителей профильных подразделений соответствующих министерств и ведомств. Задачей данной рабочей группы станет практическая работа по ускорению имплементации проектов и инициатив с китайскими и корейскими партнерами.
Данный подход является необходимым условием для достижения определенных Главой государства целевых показателей сотрудничества с КНР и Южной Кореей – к 2025 году ежегодный объем инвестиций из КНР планируется довести до 5 млрд долларов, а из Республики Корея – до 1 млрд долларов. При этом, объем годового экспорта в КНР к 2025 году должен составить не менее 3 млрд долларов, а в Республику Корея – не менее 800 млн долларов.
По итогам обсуждения ответственным руководителям были даны дополнительные адресные поручения по изучению всех совместных проектов, подготовке обновленных «дорожных карт» по их ускоренной, качественной и своевременной реализации, а также разработке новых перспективных программ на следующий год. В целях обеспечения действенного мониторинга качественного и своевременного исполнения поручений Главы государства, обсуждения в подобном формате будут проводиться на регулярной основе.