Тошкентда “Иннопром. Ўзбекистонда катта саноат ҳафталиги” халқаро саноат кўргазмасининг очилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 5 апрель куни Тошкент шаҳридаги “Ўзэкспомарказ” Миллий кўргазмалар мажмуасида “ИННОПРОМ. Ўзбекистонда катта саноат ҳафталиги” халқаро саноат кўргазмаси ўз ишини бошлади. Ўзбекистонда илк бор ўтказилаётган мазкур кенг кўламли тадбир ташкилотчилари – Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Россия Федерацияси Саноат ва савдо вазирлигидир.
Ўзбекистон, Россия, Франция, Германия, Чехия, Япония, Озарбайжон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Арманистон ва бошқа мамлакатлар ҳукумат ва ишбилармон доиралари делегациялари қатнашаётган ушбу тадбирнинг бошланишигача унда иштирок этиш учун 5 мингдан ортиқ киши рўйхатдан ўтди. Кўргазманинг умумий майдони 12,5 минг квадрат метрни ташкил этиб, унда дунёнинг 20 мамлакатидан 300 дан ортиқ компаниялар қатнашмоқда. Кўргазма дастури доирасида 15 га яқин кенг қамровли тадбирлар ва 200 дан ортиқ бизнес-учрашувлар ташкил этиш режалаштирилган.
Кўргазма мақсадлари – халқаро саноат кооперациясини кучайтириш, илғор технологиялар ва инновацияларга асосланган қўшилган қиймат занжирларини яратиш ҳамда турли мамлакатлардан келган ишбилармон доиралари вакиллари ўртасида узоқ муддатли шериклик муносабатларини ўрнатиш.
Кўргазманинг асосий бўлимлари орасида транспорт ва энергетика, шаҳарлар учун саноат IT-технологиялари, тиббий асбоб-ускуналар ва фармацевтика, металлургия ва полимер материаллар, шунингдек, енгил саноат ҳам бор.
Тадбирнинг биринчи кунида “Жаҳон саноат ишлаб чиқариш соҳаси ўсиш драйверларини аниқламоқда” мавзусида асосий ялпи мажлис бўлиб ўтди, унда иштирокчи давлатлар делегациялари раҳбарлари, йирик хорижий компаниялар, бизнес уюшмалари ва илмий-ишлаб чиқариш бирлашмалари томонидан маърузалар қилинди. Иштирокчилар ўз иқтисодиётлари рақобатбардошлигини ошириш мақсадида уларни технологик ўзгартиришни рағбатлантириш мақсадида кўп томонлама ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилдилар. Шу нуқтаи назардан, халқаро саноат муносабатларини чуқурлаштириш ва саноат, илмий ва технологик ҳамкорликни ривожлантириш бўйича яқин алоқаларнинг аҳамияти ҳамда мазкур жараёнларда хусусий секторнинг фаол иштирокини таъминлаш зарурлиги қайд этилди.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари ўз сўзида Республикада ижтимоий-иқтисодий ривожланиш ва иқтисодиётни эркинлаштиришни жадаллаштириш, тубдан янги инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини яратиш, шунингдек, мамлакат иқтисодиётини жаҳон ҳамжамиятига янада интеграциялашга қаратилган кенг кўламли ишлар олиб борилаётганини алоҳида таъкидлади.
Шунингдек, сўнгги йилларда Ўзбекистонда изчил саноатлаштириш тенденцияси кузатилаётгани қайд этилди – ўтган 4 йил мобайнида республика ЯИМда саноатнинг улуши 26,6% дан 35,5% га, айрим тармоқларда эса саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 10 баробардан зиёд ошди.
Ялпи мажлисда “ўсиш нуқталари” деб аталувчи энг истиқболли тармоқларга алоҳида эътибор қаратилди. Улардан фойдаланиш Евроосиё минтақасида халқаро саноат кооперациясини ривожлантириш ва қўшма саноат корхоналари сонини оширишга сезиларли туртки беради.
Юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқаришга йўналтирилган инновацион ишланмалар асосида юқори технологияли қўшма корхоналар ташкил этишга қаратилган 50 истиқболли инвестиция лойиҳаси тақдимотлари иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотди.
Ялпи мажлис якунида ковиддан кейинги даврда саноатни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари ва истиқболли механизмлари, савдо-иқтисодий алоқаларни тиклаш йўллари, иқтисодий ўсиш драйверлари сифатида саноат инновацияларини жорий этиш имкониятлари, хусусан, Ўзбекистоннинг шериклик ва инвестициялар учун очиқ мамлакат сифатида унинг инвестициявий ва саноат салоҳияти ҳақида конструктив фикр алмашилди.
Сессия якунида расмийлар кўргазмани кўздан кечирди. Унда делегациялар раҳбарлари Ўзбекистон, Россия ва бошқа мамлакатларнинг йирик корхоналари томонидан ишлаб чиқарилган маҳсулотлар кўргазма стендлари билан танишиш имконига эга бўлди.
Бундан ташқари, бизнес дастури доирасида “Ўзбекистон – Россия: саноат соҳасидаги мулоқот” Ҳудудлараро форумини ўтказиш режалаштирилган бўлиб, унда Ўзбекистон ва Россия ҳудудий маъмуриятлари, ҳудудий Савдо-саноат палаталари ва компаниялари раҳбарлари ҳудудлараро инвестициявий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қиладилар, истиқболли инвестиция лойиҳаларини тақдим этадилар ва хорижий инвесторлар билан тажриба алмашадилар.
6 ва 7 апрель кунлари иштирокчи мамлакатларнинг бизнес ва таълим доиралари иштирокида “Рақамли ишлаб чиқариш”, “Машинасозликда қўшма лойиҳалар”, “Ўзбекистонда халқаро ишлаб чиқариш лойиҳаларини молиялаштириш”, “Шаҳарлар учун технологиялар”, “Энергетикада инновациялар”, “Коронавирус пандемияси оқибатларини бартараф этиш контекстида ЕОИИ фармацевтика бозорини ривожлантириш” махсус сессиялар, мавзули давра суҳбатлари ва учрашувлар ташкил қилинади.

В Ташкенте состоялось открытие международной промышленной выставки “Иннопром. Большая промышленная неделя в Узбекистане”
5 апреля текущего года в г.Ташкенте в конгрессно-выставочном комплексе НВК «Узэкспоцентр» стартовала Международная промышленная выставка «ИННОПРОМ. Большая промышленная неделя в Узбекистане». Организаторами масштабного мероприятия, которое впервые проводится в Узбекистане, являются Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Министерство промышленности и торговли Российской Федерации.
Цели выставки – наращивание международной промышленной кооперации, создание цепочек добавленной стоимости на основе передовых технологий и инноваций, а также выстраивание долгосрочного партнёрства между представителями бизнеса разных стран.
В числе ключевых разделов выставки – транспортное и энергетическое машиностроение, промышленные IT-технологии для городов, медицинская техника и фармацевтика, металлургия и полимерные материалы, а также легкая промышленность.
В рамках первого дня мероприятия была проведена главная пленарная сессия на тему «Мировое промышленное производство – в поисках драйверов роста», в ходе которой состоялись выступления глав страновых делегаций, крупных зарубежных компаний, бизнес-ассоциаций и научно-производственных объединений. Участники обсудили перспективы многостороннего сотрудничества в целях стимулирования технологической трансформации экономик для повышения их конкурентоспособности. В данном ключе была отмечена актуальность тесного взаимодействия по углублению международных производственных связей и развитию промышленной, научной и технологической кооперации с активным участием в данных процессах частного сектора.
В ходе выступления главой узбекской делегации была подчеркнута проводимая в Республике масштабная работа, направленная на ускоренное социально-экономическое развитие и либерализацию экономики, создание принципиально нового инвестиционного климата и деловой среды, а также дальнейшую интеграцию экономики страны в мировое сообщество.
Также было отмечено, что в последние годы в Узбекистане наблюдается тенденция последовательной индустриализации – за последние 4 года доля промышленности в ВВП Республики увеличилась с 26,6% до 35,5%, причем в отдельных отраслях объемы промышленного производства выросли более чем в 10 раз.
Особое внимание в ходе пленарной сессии было уделено наиболее перспективным отраслям – так называемым «точкам роста», задействование которых позволило бы придать существенный импульс развитию международной промышленной кооперации и увеличить количество совместных промышленных предприятий в регионе евразийского континента.
Пристальный интерес вызвали презентации 50 перспективных инвестиционных проектов, нацеленных на создание высокотехнологичных совместных производств на основе инновационных разработок, ориентированных на выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью.
По итогам пленарной сессии состоялся конструктивный обмен мнениями о первоочередных задачах и перспективных механизмах промышленного развития в постковидный период, путях восстановления торгово-экономических связей, возможностях внедрения промышленных инноваций в качестве драйверов экономического роста и, в частности, об инвестиционном и промышленном потенциале Узбекистана, как страны, открытой для партнерства и инвестиций.
По завершению сессии состоялся обход выставки официальными лицами, в ходе которого главы делегаций получили возможность ознакомиться с выставочными стендами, продукцией, производимой крупнейшими предприятиями Узбекистана, России и других стран.
Далее в рамках деловой программы запланировано проведение Межрегионального форума «Узбекистан – Россия: промышленный диалог», в ходе которого главы региональных администраций Узбекистана и России, региональных торгово-промышленных палат и компаний, обсудят актуальные вопросы межрегионального инвестиционного, торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества, представят перспективные инвестиционные проекты и поделятся опытом работы с зарубежными инвесторами.
6 и 7 апреля, на платформе выставки с участием деловых и образовательных кругов стран-участниц будут организованы специализированные сессии на актуальные темы: «Цифровое производство», «Совместные проекты в машиностроении», «Финансирование международных производственных проектов в Узбекистане», «Технологии для городов», «Инновации в энергетике», «Развитие фармацевтического рынка ЕАЭС в условиях ликвидации последствий пандемии коронавирусной инфекции», тематические круглые столы и заседания экспертных групп.