Тошкентда “Иннопром. Ўзбекистонда катта саноат ҳафталиги” халқаро саноат кўргазмасининг очилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 5 апрель куни Тошкент шаҳридаги “Ўзэкспомарказ” Миллий кўргазмалар мажмуасида “ИННОПРОМ. Ўзбекистонда катта саноат ҳафталиги” халқаро саноат кўргазмаси ўз ишини бошлади. Ўзбекистонда илк бор ўтказилаётган мазкур кенг кўламли тадбир ташкилотчилари – Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Россия Федерацияси Саноат ва савдо вазирлигидир.
Ўзбекистон, Россия, Франция, Германия, Чехия, Япония, Озарбайжон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Арманистон ва бошқа мамлакатлар ҳукумат ва ишбилармон доиралари делегациялари қатнашаётган ушбу тадбирнинг бошланишигача унда иштирок этиш учун 5 мингдан ортиқ киши рўйхатдан ўтди. Кўргазманинг умумий майдони 12,5 минг квадрат метрни ташкил этиб, унда дунёнинг 20 мамлакатидан 300 дан ортиқ компаниялар қатнашмоқда. Кўргазма дастури доирасида 15 га яқин кенг қамровли тадбирлар ва 200 дан ортиқ бизнес-учрашувлар ташкил этиш режалаштирилган.
Кўргазма мақсадлари – халқаро саноат кооперациясини кучайтириш, илғор технологиялар ва инновацияларга асосланган қўшилган қиймат занжирларини яратиш ҳамда турли мамлакатлардан келган ишбилармон доиралари вакиллари ўртасида узоқ муддатли шериклик муносабатларини ўрнатиш.
Кўргазманинг асосий бўлимлари орасида транспорт ва энергетика, шаҳарлар учун саноат IT-технологиялари, тиббий асбоб-ускуналар ва фармацевтика, металлургия ва полимер материаллар, шунингдек, енгил саноат ҳам бор.
Тадбирнинг биринчи кунида “Жаҳон саноат ишлаб чиқариш соҳаси ўсиш драйверларини аниқламоқда” мавзусида асосий ялпи мажлис бўлиб ўтди, унда иштирокчи давлатлар делегациялари раҳбарлари, йирик хорижий компаниялар, бизнес уюшмалари ва илмий-ишлаб чиқариш бирлашмалари томонидан маърузалар қилинди. Иштирокчилар ўз иқтисодиётлари рақобатбардошлигини ошириш мақсадида уларни технологик ўзгартиришни рағбатлантириш мақсадида кўп томонлама ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилдилар. Шу нуқтаи назардан, халқаро саноат муносабатларини чуқурлаштириш ва саноат, илмий ва технологик ҳамкорликни ривожлантириш бўйича яқин алоқаларнинг аҳамияти ҳамда мазкур жараёнларда хусусий секторнинг фаол иштирокини таъминлаш зарурлиги қайд этилди.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари ўз сўзида Республикада ижтимоий-иқтисодий ривожланиш ва иқтисодиётни эркинлаштиришни жадаллаштириш, тубдан янги инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини яратиш, шунингдек, мамлакат иқтисодиётини жаҳон ҳамжамиятига янада интеграциялашга қаратилган кенг кўламли ишлар олиб борилаётганини алоҳида таъкидлади.
Шунингдек, сўнгги йилларда Ўзбекистонда изчил саноатлаштириш тенденцияси кузатилаётгани қайд этилди – ўтган 4 йил мобайнида республика ЯИМда саноатнинг улуши 26,6% дан 35,5% га, айрим тармоқларда эса саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 10 баробардан зиёд ошди.
Ялпи мажлисда “ўсиш нуқталари” деб аталувчи энг истиқболли тармоқларга алоҳида эътибор қаратилди. Улардан фойдаланиш Евроосиё минтақасида халқаро саноат кооперациясини ривожлантириш ва қўшма саноат корхоналари сонини оширишга сезиларли туртки беради.
Юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқаришга йўналтирилган инновацион ишланмалар асосида юқори технологияли қўшма корхоналар ташкил этишга қаратилган 50 истиқболли инвестиция лойиҳаси тақдимотлари иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотди.
Ялпи мажлис якунида ковиддан кейинги даврда саноатни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари ва истиқболли механизмлари, савдо-иқтисодий алоқаларни тиклаш йўллари, иқтисодий ўсиш драйверлари сифатида саноат инновацияларини жорий этиш имкониятлари, хусусан, Ўзбекистоннинг шериклик ва инвестициялар учун очиқ мамлакат сифатида унинг инвестициявий ва саноат салоҳияти ҳақида конструктив фикр алмашилди.
Сессия якунида расмийлар кўргазмани кўздан кечирди. Унда делегациялар раҳбарлари Ўзбекистон, Россия ва бошқа мамлакатларнинг йирик корхоналари томонидан ишлаб чиқарилган маҳсулотлар кўргазма стендлари билан танишиш имконига эга бўлди.
Бундан ташқари, бизнес дастури доирасида “Ўзбекистон – Россия: саноат соҳасидаги мулоқот” Ҳудудлараро форумини ўтказиш режалаштирилган бўлиб, унда Ўзбекистон ва Россия ҳудудий маъмуриятлари, ҳудудий Савдо-саноат палаталари ва компаниялари раҳбарлари ҳудудлараро инвестициявий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қиладилар, истиқболли инвестиция лойиҳаларини тақдим этадилар ва хорижий инвесторлар билан тажриба алмашадилар.
6 ва 7 апрель кунлари иштирокчи мамлакатларнинг бизнес ва таълим доиралари иштирокида “Рақамли ишлаб чиқариш”, “Машинасозликда қўшма лойиҳалар”, “Ўзбекистонда халқаро ишлаб чиқариш лойиҳаларини молиялаштириш”, “Шаҳарлар учун технологиялар”, “Энергетикада инновациялар”, “Коронавирус пандемияси оқибатларини бартараф этиш контекстида ЕОИИ фармацевтика бозорини ривожлантириш” махсус сессиялар, мавзули давра суҳбатлари ва учрашувлар ташкил қилинади.

The opening of the international industrial exhibition “Innoprom. Big Industrial Week in Uzbekistan “
On April 5 of this year, the International Industrial Exhibition “INNOPROM. Big Industrial Week in Uzbekistan ”. The organizers of the large-scale event, which is being held for the first time in Uzbekistan, are the Ministry of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation.
The objectives of the exhibition are to build up international industrial cooperation, create value chains based on advanced technologies and innovations, as well as build long-term partnerships between business representatives from different countries.
Among the key sections of the exhibition are transport and power engineering, industrial IT technologies for cities, medical technology and pharmaceuticals, metallurgy and polymer materials, as well as light industry.
As part of the first day of the event, the main plenary session was held on the topic “World industrial production – in search of growth drivers”, during which the heads of country delegations, large foreign companies, business associations and research and production associations made speeches. The participants discussed the prospects for multilateral cooperation in order to stimulate the technological transformation of economies to increase their competitiveness. In this vein, the urgency of close interaction to deepen international production ties and the development of industrial, scientific and technological cooperation with the active participation of the private sector in these processes was noted.
During the speech, the head of the Uzbek delegation emphasized the large-scale work carried out in the Republic aimed at accelerated socio-economic development and liberalization of the economy, the creation of a fundamentally new investment climate and business environment, as well as further integration of the country’s economy into the world community.
It was also noted that in recent years, there has been a tendency of consistent industrialization in Uzbekistan – over the past 4 years, the share of industry in the Republic’s GDP increased from 26.6% to 35.5%, and in some sectors the volume of industrial production increased more than 10 times.
During the plenary session, special attention was paid to the most promising industries – the so-called “growth points”, the use of which would give a significant impetus to the development of international industrial cooperation and increase the number of joint industrial enterprises in the region of the Eurasian continent.
The presentation of 50 promising investment projects aimed at creating high-tech joint ventures based on innovative developments focused on the production of products with high added value aroused keen interest.
Following the results of the plenary session, a constructive exchange of views took place on the priority tasks and promising mechanisms of industrial development in the post-period, ways to restore trade and economic ties, the possibilities of introducing industrial innovations as drivers of economic growth and, in particular, on the investment and industrial potential of Uzbekistan as a country. open to partnership and investment.
At the end of the session, a tour of the exhibition by officials took place, during which the heads of delegations had the opportunity to get acquainted with the exhibition stands, products manufactured by the largest enterprises of Uzbekistan, Russia and other countries.
Further, within the framework of the business program, it is planned to hold the Interregional Forum “Uzbekistan – Russia: Industrial Dialogue”, during which the heads of the regional administrations of Uzbekistan and Russia, regional chambers of commerce and industry and companies will discuss topical issues of interregional investment, trade, economic, cultural and humanitarian cooperation , will present promising investment projects and share their experience of working with foreign investors.
On April 6 and 7, on the platform of the exhibition, with the participation of business and educational circles of the participating countries, specialized sessions will be organized on topical topics: “Digital production”, “Joint projects in mechanical engineering”, “Financing of international production projects in Uzbekistan”, “Technologies for cities “,” Innovations in the Energy Industry “,” Development of the EAEU Pharmaceutical Market in the Context of Elimination of the Consequences of the Coronavirus Pandemic “, thematic round tables and meetings of expert groups.