Давлат иштирокидаги корхоналар сони 75 фоизга қисқартирилади
Жорий йил 29 март куни Вазирлар Маҳкамасининг “2021−2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида»ги 166-сон қарори қабул қилинди.
Стратегия қуйидаги асосий йўналишларни ўз ичига олади:
давлат мулкини бошқариш ва хусусийлаштириш бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжатни уларни оптималлаштириш, тизимлаштириш ва унификация қилиш йўли билан тўғридан-тўғри ҳаракат актига бирлаштиришни назарда тутувчи қонунчиликни янада такомиллаштириш;
• устав капиталида давлат улуши 50% ва ундан ортиқ бўлган иқтисодий жамиятларни ва давлат унитар корхоналарини етарли асосларсиз яратилишининг олдини олиш, шунингдек уларга бошқа корхоналарга нисбатан эксклюзив имтиёз ва устунликлар бериш;
* хусусий сектор муваффақиятли ва рақобатбардош бўлган соҳаларда давлат иштирокини чеклаш ва «сотиш ёки тушунтириш» тамойилини кенг жорий этиш. »;
* давлат тасарруфидаги корхоналарнинг бозор шароитларига тўлиқ ўтишини таъминлаш, улар фаолиятида замонавий корпоратив бошқарув услубларини тўлиқ жорий этиш;
ижро этувчи орган фаолиятининг самарадорлигини кўрсаткичлари бўйича ва кузатув кенгашининг фаолиятини корпоратив бошқарув тамойилларининг амалга оширилиш даражасига қараб баҳолаш;
• давлат иштирокидаги корхоналар фаолияти тўғрисидаги маълумотларни ошкор қилиш, корхоналарни бошқаришда шаффофлик ва маълумотларнинг ошкоралигини таъминлаш.
Аввало, стратегиянинг белгиланган нормалари Президентнинг 2020 йил 27 октябрдаги Фармонининг 1 ва 2-сонли иловаларига киритилган йирик компанияларга нисбатан қўлланилади. “Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилишни жадаллаштириш ҳамда давлат активларини хусусийлаштиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-6096 сон қарори
Мақсадли кўрсаткичлар доирасида:
давлат иштирокидаги корхоналар сони 75 фоизга қисқартирилади:
давлат иштирокидаги камида 20 та корхона акциялари бирламчи ва иккиламчи оммавий таклиф этилади;
давлат иштирокидаги корхоналар кузатув кенгаши таркибидаги мустақил аъзолар сони 2025 йилга қадар 30 фоизгача йетказилади.
2022 йил 1 январдан:
– стратегик соҳаларга оид айрим акциядорлик жамиятларини бошқаришда давлат иштирокининг махсус ҳуқуқи (олтин акция) бекор қилинади;
-ижро этувчи орган ва кузатув кенгаши аъзолари ваколатлари 1 йилдан 3 йилгача узайтирилади;
– давлат улуши бўйича давлат иштирокидаги корхоналар кузатув кенгаши аъзолигига номзодларни танлов асосида аниқлаш амалиёти босқичма-босқич жорий этилади.
Шунингдек, стратегияга кўра, давлат иштирокидаги корхоналар раҳбарлиги ва ижро этувчи орган аъзолигига номзодларни Вазирлар Маҳкамаси билан келишиш, давлат хизматчиларининг бир вақтнинг ўзида давлат иштирокидаги корхоналар ижро этувчи органи раҳбари (аъзоси) лавозимларини эгаллаши амалиётлари бекор қилинади.

The number of enterprises with state participation will decrease seventy five percent
By the Resolution of the Cabinet of Ministers dated March 29, 2021 No. 166, the Strategy for Management and Reform of Enterprises with State Participation and targets for its implementation in 2021–2025 were approved.
The strategy includes the following main directions:
• further improvement of legislation, providing for the unification of legal regulations for the management and privatization of state property into an act of direct action by means of their optimization, systematization and unification;
• preventing the creation of business entities and state unitary enterprises with a state share of 50% or more in the authorized capital without sufficient grounds, as well as granting them exclusive privileges and advantages over other enterprises;
• limiting state participation in areas where the private sector is successful and competitive, widespread implementation of the “sell or explain” principle;
• ensuring the complete transition of state-owned enterprises to market conditions, full implementation of modern methods of corporate governance in their activities;
• assessment of the performance of the executive body in terms of performance indicators, and the activities of the supervisory board – depending on the degree of implementation of the principles of corporate governance;
• disclosure of information on the activities of enterprises with state participation, ensuring transparency and disclosure of information in the management of enterprises.
First of all, the established rules of the strategy will be applied to large companies included in Appendices No. 1 and No. 2 of Presidential Decree No. UP-6096 dated October 27, 2020 “On measures to accelerate the reform of enterprises with the participation of the state and the privatization of state assets.”
Within the target indicators of the Strategy:
• the number of enterprises with state participation will be reduced by 75 percent:
• shares of at least 20 enterprises with state participation will be offered in primary and secondary placement;
• The number of independent members on the supervisory boards of enterprises with state participation will reach 30 percent by 2025.
From January 1, 2022:
• the special right of the state to participate in the management of individual joint-stock companies in the strategic industry is abolished;
• the powers of the members of the executive body and the supervisory board are extended from 1 year to 3 years;
• The practice of selecting candidates for members of the supervisory council of enterprises with state participation according to the state share is being introduced step by step.
In accordance with the Strategy, the approval with the Cabinet of Ministers of candidates for the management and members of the executive body of enterprises with the participation of the state, as well as the practice of simultaneously holding the positions of the head (member) of the executive body of enterprises with the participation of the state, is canceled.