Ўзбекистонда хорижий капитал иштирокидаги корхоналар сони 11 мингтага етди
Давлат статистика қўмитасининг маълумотларига кўра,  2020 йил 1 феврал ҳолатига чет эл капитали иштирокидаги корхоналар сони 11 мингтани ташкил этди.  Ҳисоботда таъкидланганидек,  10,6 мингта ёки 96, 1% корхона фаол.  Ушбу кўрсаткич ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 3 мингтага ёки 37 фоизга ошди.  2020 йил январ ойида республикада чет эл капитали иштирокидаги 255 корхона ташкил этилди.
Эълон қилинган маълумотларга кўра, бундай корхоналарнинг асосий қисми Россия Федерацияси (1864),  Туркия Республикаси (1690),  Хитой Халқ Республикаси (1306),  Қозоғистон (827), Корея (824) ва Қозоғистон Республикасига (766) тўғри келади.
Давлат статистика қўмитаси ҳисоботида мамлакатда МДҲ мамлакатлари билан биргаликда фаолият юритаётган қўшма ва хорижий корхоналар тўғрисидаги статистик маълумотлар келтирилган.  Маълум қилинишича,  мамлакатда 3597 шундай корхона фаолият юритмоқда.  МДҲ мамлакатлари билан корхоналарнинг асосий улуши (жами хорижий капитал иштирокидаги корхоналарга нисбатан) Россия Федерацияси – 17,6%, Қозоғистон – 7,8%, Озарбайжон – 1,7%, Қирғизистон – 1,5% ва Тожикистон – 1,5 %
2019 йил 1 феврал ҳолатига кўра,  Тошкент шаҳрида хорижий капитал иштирокидаги 6253 та фаолият юритувчи корхона (уларнинг умумий миқдоридан 59%) ташкил этади.  Пойтахт билан бир қаторда Тошкент вилоятида чет эл капитали иштирокидаги 1170 та корхона (11%) ва Самарқандда – 516 (4, 9%) фаолият кўрсатадиган тўртта ҳудуд танланади.
Давлат статистика қўмитасининг таъкидлашича,  мавжуд хорижий инвестициялар иштирокидаги корхоналарнинг асосий қисми саноатда – 3758 ва савдо – 2645 та ташкил этади.

Число предприятий с иностранным капиталом в Узбекистане достигло 11 тысяч
По данным Госкомстата, на 1 февраля 2020 года количество предприятий с участием иностранного капитала составило 11 тысяч. В сообщении подчеркнуто, что 10,6 тысяч предприятий, или 96,1 %, являются действующими. Этот показатель, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, увеличился на 3 тысячи, или на 37 %. В январе 2020 года в республике было создано 255 предприятий с участием иностранного капитала.
Как следует из обнародованной информации, основная часть таких предприятий принадлежит Российской Федерации (1864), Турецкой Республике (1690), Китайской Народной Республике (1306), Казахстану (827) и Корее (824) и Республике Казахстан (766).
В сообщении Госкомстата приведена статистика по действующим в республике совместным и иностранным предприятиям со странами СНГ. Сообщается, что в стране действует 3597 таких предприятий. Основную долю предприятий со странами СНГ составляют (в отношении предприятий с общим иностранным капиталом) Российской Федерации составляет 17,6 %, Казахстана — 7,8 %, Азербайджана — 1,7 %, Кыргызстана – 1,5 % и Таджикистана — 1,5 %.
По состоянию на 1 февраля 2019 года на город Ташкент приходится 6253 действующих предприятий с участием иностранного капитала (59 % от их общего числа). В четверку предпочтительных для иностранного капитала регионов входят, помимо столицы, Ташкентская область, где действуют 1170 предприятий с иностранным капиталом (11%) и Самаркандская — 516 (4,9%).
В сообщении Госкомстата подчеркнуто, что основная часть действующих предприятий с участием иностранного капитала приходится на промышленность — 3758 и торговлю -2645.