“Шўртан газ-кимё мажмуасининг ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш” инвестиция лойиҳаси амалга оширилмоқда
2021-йил 25-декабр куни Ўзбекистон Президенти иштирокида “Шўртан газ-кимё мажмуаси ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш” инвестиция лойиҳаси доирасида GTL заводини ишга тушириш ва қурилиш ишларини бошлашга пойдевор қўйиш маросими бўлиб ўтди. ўтказилди.
Айни пайтда Қашқадарё вилояти Ғузор туманида “Шўртан газ-кимё мажмуаси ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш” инвестиция лойиҳаси жадал суръатларда амалга оширилмоқда.
Лойиҳанинг техник-иқтисодий асоси “ЎзЛИТИнефтгаз” АК ихтисослаштирилган институти томонидан ишлаб чиқилган. Лойиҳанинг тахминий қиймати 1,85 миллиард АҚШ долларини ташкил этади.
Лойиҳа GTL заводида ишлаб чиқарилган 430 минг тонна нафтани қайта ишлаш орқали йилига 280 минг тоннагача юқори суюқликли бимодал полиетилен ва 100 минг тонна полипропилен ишлаб чиқаришни назарда тутади.
Янги завод юқори зичликдаги полиетилен ва полипропиленни пуфлаш ва қолиплаш, қувурлар, плёнкалар ва толалар ишлаб чиқариш, шунингдек, экструзия жараёнлари учун мўлжалланган.
Лойиҳани молиялаштириш учун Россиянинг “Газпромбанк” АЖдан 300 миллион АҚШ доллари миқдорида кредит жалб этилди.
Бундан ташқари, халқаро молия институтлари, кредит агентликлари ва тижорат банкларининг маблағлари давлат кафолатисиз жалб қилинмоқда.
Хусусан, 2021-йил 29-30-сентябрь кунлари бўлиб ўтган Ўзбекистон иқтисодий форуми доирасида Deutsche Bank, LBBW ва Helaba банклари ўртасида молиявий ҳамкорлик бўйича меморандумлар имзоланди. Шу билан бирга, ноябр-декабр ойларида Германиянинг “Euler Hermes”, Голландиянинг “Aradius” ва Италиянинг “SACE” экспорт кредит агентликларига лойиҳа тақдим этилди.
Бундан ташқари, Хитойнинг “SINOSURE”, Саудия Арабистонининг “ICIEC” ва Россиянинг “EXIAR” экспорт-кредит агентликларидан маблағ жалб этиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Мутахассисларни лойиҳалашда Жанубий Кореянинг “Hyundai Engineering” ва “GS Engineering & Construction” компаниялари жалб этилган бўлиб, уларнинг юқори малакали ва тажрибали муҳандислари “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамияти ва Шўртан газ-кимё мажмуасининг етакчи мутахассислари билан ҳамкорликда лойиҳалаш ишларини олиб бормоқда.
Бугунги кунга қадар лойиҳага 387 нафар юқори малакали мутахассислар ЙХҚ пудратчиси сифатида жалб қилинган. Батафсил лойиҳалаш ишлари 52,2 фоизга бажарилган.
Дизайн томонидан 30% 3D (уч ўлчовли) Модел ишлаб чиқилган ва тасдиқланган ва 60% 3D Моделни ишлаб чиқиш давом этмоқда, бу эса ўз навбатида 90% якуний 3D Моделни яратиш учун асос бўлади.
Ҳозирда асосий ускуналар етказиб берувчиларни дастлабки танлаш ишлари давом этмоқда. Жами 374 та асосий технологик асбоб-ускуналардан 144 таси буюртма қилинган.
Лойиҳани муваффақиятли амалга оширишнинг асосий омилларидан бири профессионал кадрлар тайёрлашдир. Айни пайтда Шўртан газ-кимё мажмуаси ҳудудида кадрлар тайёрлаш маркази ташкил этилиб, сараланган ёш мутахассислар, жумладан, нефт-газ тармоғи олий таълим муассасаларининг энг яхши битирувчилари ишлаб чиқариш цехлари ва иншоотларида амалий ва назарий машғулотлардан ўтмоқда. .
Мазкур лойиҳани амалга ошириш натижасида Ўзбекистонда полиетилен ва полипропилен ишлаб чиқариш кўпайтирилиб, сифатли ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришга замин яратилади.

Реализуется инвестиционный проект «Расширение производственных мощностей Шуртанского газохимического комплекса»
25 декабря 2021 года с участием Главы нашего государства состоялись церемонии запуска завода «GTL» и закладки фундамента для начала строительных работ в рамках инвестиционного проекта «Расширение производственных мощностей Шуртанского газохимического комплекса».
В настоящее время ускоренными темпами реализуется инвестиционный проект «Расширение производственных мощностей Шуртанского газохимического комплекса» в Гузарском районе Кашкадарьинской области.
Технико-экономическая основа проекта была разработана специализированным институтом АО «УзЛИТИнефтегаз». Ориентировочная стоимость проекта составляет 1,85 миллиарда долларов США.
Проект предусматривает производство до 280 000 тонн высоколиквидного бимодального полиэтилена и 100 000 тонн полипропилена в год путем переработки 430 тыс. тонн нафты, производимой на заводе «GTL».
Новый завод предназначен для выдувания и литья полиэтилена высокой плотности и полипропилена, производства труб, пленок и волокон, а также процессов экструзии.
Для финансирования проекта был привлечен кредит в размере 300 млн. долларов США от российского АО «Газпромбанк».
Кроме того, осуществляется привлечение средств международных финансовых институтов, кредитных агентств и коммерческих банков без государственных гарантий.
В частности, в рамках узбекского экономического форума, прошедшего 29-30 сентября 2021 года, были подписаны меморандумы о финансовом сотрудничестве между банками «Deutsche Bank», «LBBW» и «Helaba». Вместе с тем, в ноябре-декабре состоялась презентация проекта в экспортно-кредитным агентствам Германии «Euler Hermes», Голландии «Aradius» и Италии «SACE».
Помимо, ведется работа по привлечению финансирования экспортно-кредитных агентств Китая «SINOSURE», Саудовской Аравии «ICIEC» и России «ЭКСАР».
К детальному проектированию привлечены южнокорейские компании «Hyundai Engineering» и «GS Engineering & Construction», а их высококвалифицированные и имеющие большой опыт инженеры совместно с ведущими специалистами АО «Узбекнефтегаз» и Шуртанского газохимического комплекса осуществляют проектные работы.
На сегодняшний день ERS-подрядчиком в проект задействовано 387 высококвалифицированных специалистов. Детальное проектирование выполнено на 52,2 процента.
По проектированию разработана и утверждена 30-процентная 3D (трехмерная) Модель и продолжается разработка 60-процентной 3D-Модели, что, в свою очередь, составляет основу создания 90-процентной итоговой 3D-Модели.
В настоящее время продолжается предварительный отбор поставщиков основного оборудования. Всего было заказано 144 из 374 единиц основного технологического оборудования.
Одним из основных факторов успешной реализации проекта является подготовка профессиональных кадров. В настоящее время на территории Шуртанского газохимического комплекса организован центр подготовки кадров, в производственных цехах и на объектах проходят практическое и теоретическое обучение отобранные молодые специалисты, в том числе лучшие выпускники высших учебных заведений нефтегазовой отрасли.
В результате реализации данного проекта в Узбекистане будут увеличены объемы производства полиэтилена и полипропилена, что создаст основу для производства качественных и экспортоориентированных товаров.