Республикамиз вилоятларининг саноат салоҳияти ўрганилди
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида вазирнинг биринчи ўринбосари Нозимжон Холмуродов бошчилигида тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари, маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирокида видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда ҳудудларнинг саноат салоҳиятини ривожлантириш бўйича мавжуд имкониятлар ва янги захиралардан фойдаланиш чора-тадбирлари, саноатнинг турли тармоқларидаги ишлаб чиқариш корхоналарини ўрганиш жараёнида аниқланган муаммолар ва 2023-йилга мўлжалланган ҳудудий инвестисия дастурларини шакллантириш масалалари муҳокама қилинди.
Тижорат банклари ва вилоятлар масъул раҳбарлари, шунингдек, мамлакатимиз ҳудудларидаги саноат корхоналари фаолиятини ўрганиш натижалари бўйича республика ишчи гуруҳлари раҳбарларининг ҳисоботлари танқидий руҳда тингланди. Ишчи гуруҳлар томонидан 45 мингдан ортиқ саноат корхонаси фаолияти ўрганилиб, уларнинг 5 мингтасида турли муаммолар аниқланди ҳамда уларни тезкор ҳал этиш бўйича манзилли “Йўл хариталари” ишлаб чиқилди. Хусусан, 1700 та корхона кредит маблағларини олишда, 1300 та корхона тегишли инфратузилмавий коммуникацияларига уланишда муаммоларга дуч келди.
Йиғилиш якунлари бўйича тегишли раҳбарларга “Йўл хариталари”ни ўз вақтида амалга ошириш ва ҳар бир ҳудуд салоҳиятидан келиб чиқиб, қўшимча истиқболли инвестисия лойиҳаларини ишлаб чиқиш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

Изучен промышленный потенциал регионов страны
В Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан под руководством первого заместителя министра Нозимжона Холмуродова состоялось видеоселекторное совещание, в котором приняли участие руководители отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти.
В ходе совещания обсуждены меры по задействованию имеющихся возможностей и новых резервов для развития промышленного потенциала регионов, проблемы, выявленные в ходе изучения промышленных предприятий различных отраслей и вопросы формирования региональных инвестиционных программ на 2023 год.
В критическом ключе были заслушаны доклады ответственных руководителей коммерческих банков и регионов, а также руководителей республиканских рабочих групп, в том числе, о результатах проведённого изучения деятельности промышленных предприятий в регионах страны. Рабочими группами изучена деятельность более 45 тыс. промышленных предприятий, в 5 тыс. из которых выявлены различные проблемы, для оперативного решения которых были разработаны адресные «Дорожные карты». В частности, 1700 предприятий столкнулись с проблемами при получении кредитных средств, 1300 – с подключением к соответствующим инфраструктурным коммуникациям.
По итогам совещания соответствующим руководителям были даны конкретные поручения по своевременной реализации «Дорожных карт» и проработке дополнительных перспективных инвестиционных проектов исходя из потенциала каждого региона.