Тошкентда Биринчи халқаро фармацевтика форуми очилди
Жорий йилнинг 15 июнь куни “Hyatt Regency Tashkent” меҳмонхонасида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги, шунингдек Хорижий фармацевтика компаниялари ва ишлаб чиқарувчиларининг Ўзбекистон Республикасидаги ваколатхоналари Ассоциацияси томонидан ташкил этилган Биринчи халқаро фармацевтика форуми ўз ишини бошлади.
Форум маҳаллий фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш, фарммаҳсулотларни маҳаллийлаштириш ва экспорт қилиш ҳажмини ошириш, Ўзбекистонда қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун хорижий компанияларни жалб қилишга қаратилган. Тадбир маҳаллий ва хорижий ишлаб чиқарувчилар, соҳани тартибга солувчи органлари, сотувчи ташкилотлар ва фармацевтика бозори мутахассислари ўртасида энг яхши тажриба ва амалиёт, инновацион услуб ва технологиялар алмашинуви учун платформага айланишга мўлжалланган.
Форумнинг очилиш маросимида сўзга чиққан маърузачилар таъкидлашича, сўнгги 5 йил ичида мамлакатимизда мазкур тармоқда қиймати қарийб 500 миллион долларлик 100дан ортиқ инвестиция лойиҳалари ишга туширилди, уларнинг 65 таси хорижий инвесторлар иштирокида ташкил этилган. Бунинг натижасида фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 2,5 баробар, экспорт ҳажми эса қарийб 5 баробар ошди. 7 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилди. Маълум қилинишича, 2026 йилга бориб фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини 3 баробарга ошириш ҳамда Ўзбекистон бозорида маҳаллий дори воситалари улушини 80 фоизга етказиш режалаштирилган.
Маҳаллий фармацевтика саноатини ривожлантиришда кўп йиллик офтейк-шартномалари (олдиндан келишилган шартлар асосида келажакда ишлаб чиқарилиши режалаштирилган маҳсулотларни сотиб олиш шартномаси) асосида кафолатли сотиб олиш тизимини жорий қилиш, эркин иқтисодий ва фармацевтика зоналарини яратиш, фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларини молиявий қўллаб-қуватлашнинг самарали механизмларини жорий этиш, хусусан, клиник синовларини ўтказиш, транспорт харажатларини қоплаш учун миллий фармацевтика корхоналарига субсидиялар ажратиш, хорижий мамлакатларда маҳсулотларни рўйхатдан ўтказиш ва сертификатлаш, шунингдек, GMP (Самарали ишлаб чиқариш амалиёти), GDP (Маҳсулотларни самарали тарқатиш амалиёти) ва GPP (Яхши дорихона амалиёти) халқаро сифат стандартларини ҳаётга татбиқ этиш билан боғлиқ харажатларни қоплаш тенденциялари кўзатилаётганлиги таъкидланди.
Форумда 100 дан ортиқ етакчи маҳаллий ва хорижий фармацевтика компаниялари вакиллари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, хорижий дипломатик ваколатхоналар, шунингдек йирик дорихона тармоқлари ва дистрибьюторлар вакиллари иштирок этмоқда. Тадбир доирасида Ўзбекистон фармацевтика тармоғини ривожлантириш, унинг инвестициявий ва саноат салоҳиятидан самарали фойдаланиш, қўшма корхоналарни ташкил қилиш истиқболлари, шунингдек фармацевтика соҳасида интеллектуал мулкни ҳимоя қилиш чоралари кўриб чиқилади. Шунингдек, иштирокчилар пандемиянинг тармоқ ривожига таъсири ҳамда қовиддан кейинги даврда фармацевтика саноатининг ривожланишидаги тенденцияларини муҳокама қиладилар.
Ҳамкорлар, хорижий бизнес вакиллари ва Форум меҳмонлари эътиборига маҳаллий ва минтақавий бозорларда юқори талабга ҳамда қўшилган қийматга эга бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқаришга қаратилган аниқ инвестициявий таклифлар бўйича тақдимотлар ҳавола этилди.
Маълумот учун: ҳозирги кунда Ўзбекистонда 221 фармацевтика ишлаб чиқариш корхонаси фаолият кўрсатмоқда, 140 дорихона дори – дармон ишлаб чиқаришга, 616 ташкилот – фармацевтика маҳсулотларини улгуржи сотишга ҳамда 15790 дорихона ва уларнинг филиаллари дори-дармон ва тиббий маҳсулотларнинг чакана савдосига ихтисослашган. 2021 йилда маҳаллий корхоналар томонидан 3,8 триллион сўмлик фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқарилди, ишлаб чиқариш ҳажми эса 2020 йилга нисбатан 20 фоизга ошди.
Форум 15 ва 16 июнь кунлари ўз ишини давом эттиради. 17 июнь куни Самарқанд шаҳрида Савдо-саноат палатаси ва Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан атоқли ўзбек олими Абу Али ибн Синонинг меросини акс эттирувчи «Avicenna Heritage» деб номланган доривор ўсимликлар маҳсулотларининг Биринчи халқаро кўргазмаси ташкил этилади.

The First International Pharmaceutical Forum has opened in Tashkent
The First International Pharmaceutical Forum organized by the Ministry of Investment and Foreign Trade, the Pharmaceutical Industry Development Agency, as well as the Association of Representative Offices of Foreign Pharmaceutical Companies and Manufacturers in the Republic of Uzbekistan kicked off at the Hyatt Regency Tashkent on 15 June.
The forum is aimed at supporting local manufacturers of pharmaceutical products, increasing the volume of localization and export of pharmaceutical products, attracting foreign companies to implement joint investment projects in Uzbekistan. The event is designed to become a platform for the exchange of best practices and practices, innovative methods and technologies between local and foreign manufacturers, industry regulators, retailers and pharmaceutical market professionals.
Speaking at the opening ceremony of the forum, speakers noted that over the past 5 years, more than 100 investment projects worth about $ 500 million have been launched in the country, 65 of which were organized with the participation of foreign investors. As a result, the volume of pharmaceutical production increased 2.5 times, and the volume of exports increased almost 5 times. More than 7,000 new jobs have been created. It is planned to triple the volume of pharmaceutical production by 2026 and increase the share of local medicines in the Uzbek market to 80%.
Introduce a system of guaranteed procurement in the development of the local pharmaceutical industry on the basis of long-term off-site contracts (contracts for the purchase of future products on pre-agreed terms), the creation of free economic and pharmaceutical zones, the introduction of effective mechanisms for financial support of pharmaceutical manufacturers , in particular, conducting clinical trials, allocating subsidies to national pharmaceutical companies to cover transportation costs, registration and certification of products in foreign countries, as well as GMP (Effective Production Practice), GDP (Effective Product Distribution Practice) and GPP (Good Pharmacy Practice) international quality It was noted that there are trends in the recovery of costs associated with the implementation of the standards.
The forum is attended by more than 100 representatives of leading domestic and foreign pharmaceutical companies, heads of relevant ministries and departments, foreign diplomatic missions, as well as representatives of major pharmacy chains and distributors. The event will consider the development of the pharmaceutical industry of Uzbekistan, the effective use of its investment and industrial potential, the prospects for the establishment of joint ventures, as well as measures to protect intellectual property in the pharmaceutical industry. Participants will also discuss the impact of the pandemic on industry development and trends in the development of the pharmaceutical industry in the post-crisis period.
Presentations on specific investment proposals aimed at the production of high-demand and value-added products in local and regional markets were presented to partners, representatives of foreign businesses and guests of the Forum.
For information: currently there are 221 pharmaceutical companies in Uzbekistan, 140 pharmacies specialize in the production of medicines, 616 organizations – wholesale of pharmaceutical products and 15,790 pharmacies and their branches specialize in the retail sale of medicines and medical products. In 2021, local enterprises produced pharmaceutical products worth 3.8 trillion soums, and production increased by 20% compared to 2020.
The forum will continue on June 15 and 16. On June 17, Samarkand will host the First International Exhibition of Medicinal Plant Products “Avicenna Heritage”, which reflects the legacy of the famous Uzbek scientist Abu Ali ibn Sino, by the Chamber of Commerce and Industry and the Ministry of Agriculture.