Европа Иттифоқи Фарғона вилоятида мини ГEС қурилиши учун 1 миллион евро ажратади
“Ўзбекгидроэнерго” акциядорлик жамияти ва Hydro4U консорциуми янги ГEС учун ускуналар харид қилиш учун Европа Иттифоқидан 1 миллион евро олади.
Томонлар тегишли келишувни 21 июн куни Hydro4U кичик электр станциясини қуриш лойиҳаси иштирокчиларининг йиллик йиғилишида имзоладилар. Гап Фарғона вилоятининг Шохимардон қишлоғи яқинида 2,2 МВт қувватга эга бўлган лойиҳалаштирилган кичик ГEС ҳақида бормоқда.
Электр станцияси 2023 йилда ишга туширилгач, ҳар йили 12,8 миллион кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқаради. Лойиҳа 7 минг аҳоли истиқомат қиладиган 2100 та хонадонни энергия билан таъминлаш, шунингдек, қўшимча ишлаб чиқариш қувватларини таъминлаш имконини беради.
Лойиҳани амалга ошириш 2 миллион еврога баҳоланмоқда. Уларнинг ярми ЕИ томонидан технологик асбоб-ускуналар сотиб олиш учун грант шаклида ажратилади. Яна 12 миллиард сўм Ўзбекистон томони томонидан тақдим этилади.
Шунингдек, “Ўзбекгидроэнерго” АЖ Австриянинг “Global Hydro” компанияси билан микро ГEСлар учун механизмлар етказиб беришга келишиб олди. Қайд этилишича, блок-модулли тизимларни ўрнатиш қурилиш харажатларини тахминан 500 минг еврога камайтиради.
Hydro4U консорциуми Марказий Осиё мамлакатларини кичик гидроенергетика соҳасида замонавий Европа технологиялари билан таъминлайди. Лойиҳа иши ЕС Horizon -2020 дастури томонидан молиялаштирилади ва уни амалга оширишда 8 мамлакатдан 13 та ташкилот ва компания иштирок этмоқда.

Евросоюз даст на строительство мини-ГЭС в Ферганской области 1 млн евро
«Узбекгидроэнерго» и консорциум Hydro4U получат от Евросоюза 1 млн евро на приобретение оборудования для новой ГЭС.
Стороны подписали соответствующее соглашение 21 июня, на ежегодном собрании участников проекта по строительству малых электростанций Hydro4U. Речь идёт о проектируемой малой ГЭС мощностью 2,2 МВт под селом Шахимардан Ферганской области.
Электростанция после запуска в 2023 году ежегодно будет вырабатывать 12,8 млн кВт ч электроэнергии. Проект обеспечит энергией 2100 домохозяйств, в которых проживает 7 тысяч человек, а также предоставит дополнительные мощности для производства.
Реализация проекта оценивается в 2 млн евро. Из них половину выделит ЕС в виде гранта на закупку технологического оборудования. Ещё 12 млрд сумов предоставит узбекистанская сторона.
«Узбекгидроэнерго» также договорилась о поставке механизмов для микро-ГЭС с австрийской компанией Global Hydro. Отмечается, что установка блок-модульных систем позволит сократить расходы на строительство примерно на 500 тысяч евро.
Консорциум Hydro4U предоставляет странам Центральной Азии современные европейские технологии в сфере гидроэнергетики малой мощности. Работа проекта финансируется по программе ЕС Horizon 2020, а в его реализации участвуют 13 организаций и компаний из 8 стран.