Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 26 сентябрь куни Тошкентда иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Россия Ҳукуматлараро комиссия (ҲК) ҳамраислари – Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ва Россия Федерацияси иқтисодий ривожланиш вазири М.Решетниковнинг учрашуви бўлиб ўтди.
Ўтган йилнинг октябрь ойида Бухоро шаҳрида бўлиб ўтган ҲКнинг 21-йиғилиши баённомасида белгиланган икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий шерикликни чуқурлаштириш чора-тадбирлари бажарилишининг мониторинги кун тартибининг асосий мавзуси бўлди. Мавжуд масалалар атрофлича таҳлил этилиб, тегишли соҳаларда амалий ҳамкорликни янада кучайтиришга оид чора-тадбирлар ишлаб чиқилди. Кичик комиссиялар ўртасида саноат кооперацияси, молия ва банк соҳасидаги муносабатларни чуқурлаштириш, шунингдек, инновация ва рақамли технологиялар, маданият ва туризм бўйича янги кичик комиссияларни ташкил этишга келишилди. Жорий йилнинг кузида Москвада бўлиб ўтиши режалаштирилган ҲКнинг навбатдаги йиғилишига тайёргарлик кўриш юзасидан навбатдаги тадбирлар белгиланди.
Икки томонлама иқтисодий алоқаларни ривожлантириш ҳамда икки мамлакат ишбилармон доиралари ҳамкорлигининг фаоллиги қайд этилди. “Осон бўлмаган шароитларда ҳам ўзаро савдонинг ижобий динамикасини яна бир бор кузатмоқдамиз. Эслатиб ўтаман, пандемияга қарамасдан, Ўзбекистон билан икки томонлама савдо айланмаси 2020 йилда 15,6%га ошди ва бу ишбилармонлик алоқаларининг мустаҳкамлиги ва самарадорлигини кўрсатади. Жорий йилнинг 7 ойи давомида ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 3,8% ўсишни қайд этаяпмиз. Ўзаро савдодаги ижобий динамика бу йил охиригача ҳам сақланиб қолишини кутмоқдамиз”, – деб, қайд этди М.Решетников учрашув давомида.
Ўзбекистон томони ҳам икки давлат ўртасидаги муносабатларнинг юқори даражаси ҳамда эришилган келишувларни ҳаётга татбиқ этиш бўйича асосий вазирлик ва идоралар ўртасидаги яқин ва тезкор ҳамкорликни таъкидлади. “Давлатларимиз раҳбарлари ўртасидаги ўзаро тушуниш ва ишонч даражасининг ниҳоятда юқорилиги сабабли Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги икки томонлама муносабатларни барқарор ривожлантириш ҳамда мустаҳкамлашнинг юқори динамикасини сақлаб қолиш имконини берувчи стратегик шериклик даражаси таъминланмоқда”, деб таъкидлади С.Умурзаков.
2017 ва 2018 йилларда юқори даражадаги ташрифлар якунлари бўйича тасдиқланган қўшма лойиҳаларнинг бугунги ҳолатига алоҳида эътибор қаратилди. Ҳозирги пайтга келиб, уларнинг умумий портфели 15 млрд долларга тенг бўлган 151 та инвестициявий лойиҳани ўз ичига олади. Томонлар келишилган лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш, шунингдек, янги инвестиция лойиҳалари ва савдо битимлари портфелини шакллантириш бўйича ишларни жадаллаштириш юзасидан амалий чоралар кўришга келишиб олдилар. Шу мақсадда, яқин келажакда икки мамлакатнинг тармоқ вазирликлари, ассоциациялари ва бирлашмалари, йирик давлат компаниялари ҳамда ҳудудлар маъмуриятлари раҳбарларидан иборат делегацияларнинг ўзаро ташрифлари ташкил этилади.
Шунингдек, бир қатор икки томонлама тадбирларга жумладан, II-Медиафорум, II-Таълим форуми, II-Минтақалараро ҳамкорлик форуми, ХҲЮКда Ўзбекистон Республикаси Миллий павильонининг расмий очилиш маросими ва “Made in Uzbekistan” тармоқлар кўргазмасига тайёргарликнинг бориши ҳам атрофлича кўриб чиқилди.
Учрашув якунида аниқ чора-тадбирлар, муддатлар ва уларни амалга ошириш механизмларидан иборат икки томонлама ҳамкорликнинг янги устувор йўналишларини белгилаш мақсадида ҲКнинг  кичик комиссиялари ишини фаоллаштиришга келишилди. Ушбу таклифлар Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида 2022-2026 йилларга мўлжалланган савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар ҳамкорлигига доир шакллантирилаётган дастурга асос бўлади.

The discussion on issues of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Russia
On September 26, a meeting of the co-chairs of the Uzbek-Russian Intergovernmental Commission (IGC) on Economic Cooperation – Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov and Minister of Economic Development of the Russian Federation M. Reshetnikov was held in Tashkent.
The agenda was centred around monitoring the implementation of measures to deepen the economic partnership of the two countries, mentioned in the minutes of the 21st meeting of the IGC, held in October last year in Bukhara. A comprehensive analysis of existing issues was carried out and measures were developed for further practical cooperation in relevant areas. An agreement was reached on deepening cooperation of the subcommissions in the field of industrial cooperation, financial and banking spheres, as well as on the creation of new subcommissions on innovation, digital technologies, culture and tourism. Further steps have been determined to prepare for the next meeting of the IGC, which will take place this fall in Moscow.
The intensive nature of the development of bilateral economic ties and interaction of business communities of the two countries were highlighted. “Even in not the most ideal conditions, we still see the positive dynamics of mutual trade. Let me remind you that bilateral trade with Uzbekistan grew by 15.6% in 2020, despite the pandemic, which speaks of the strength and effectiveness of business contacts. For the first 7 months of this year, we record an increase of 3.8% over the same period last year. We hope that the positive dynamics of mutual trade will continue until the end of this year, ” M. Reshetnikov said during the meeting.
The Uzbek side also emphasized the high level of relations between the two countries, as well as close and operational interaction between key ministries and departments on the implementation of the agreements reached. “Thanks to the unprecedented high level of mutual understanding and trust between the leaders of our countries, a level of strategic partnership is ensured, which allows maintaining high dynamics of sustainable development and strengthening of bilateral relations between Uzbekistan and Russia,” S. Umurzakov stressed.
Special attention was paid to the current state of joint projects approved following the results of visits in 2017 and 2018. Currently, the total portfolio includes 151 investment projects worth about $ 15 billion. The parties agreed to take practical measures to accelerate the implementation of agreed projects, as well as to intensify work on the preparation of new investment projects and trade agreements portfolio. For these purposes, in the near future, mutual visits of delegations will be organized, consisting of heads of sectoral ministries, associations and unions, large state companies and regional administrations of the two countries.
The preparation for a number of bilateral events was also substantively reviewed, including the II Media Forum, the II Educational Forum, the II Forum of Interregional Cooperation, the official opening ceremony of the national pavilion of the Republic of Uzbekistan at VDNKh and the industry exhibition “Made in Uzbekistan” …
As a result of the meeting, an agreement was reached to intensify the work of the IGC subcommissions in order to determine new priority areas of bilateral cooperation with specific measures, deadlines and mechanisms for their implementation. These proposals will form the basis for the emerging Program of trade, economic, investment, cultural and humanitarian cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation for 2022-2026.