Ўзбекистон делегацияси ЭСКАТОнинг Транспорт бўйича қўмитасининг ялпи мажлисида иштирок этди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (ИТСВ)  вакиллари Бангкокда ўз ишини бошлаган  Осиё  ва  Тинч океани иқтисодий  ва  ижтимоий  комиссияси  (ЭСКАТО) Транспорт бўйича қўмитасининг видеоконференция воситасидаги ялпи мажлисида иштирок этди.
ИТСВ маълумотига кўра,  ялпи мажлис давомида ЭСКАТОнинг 53 аъзоси ва ассоциатив аъзо бўлган 9 давлат делегациялари минтақавий транспорт тизимларини ривожлантириш ва Осиё-Тинч океани минтақасида транспортнинг барқарор ривожланиши тўғрисидаги Вазирлар декларациясини амалга ошириш учун стратегик аҳамиятга эга бўлган масалаларни кўриб чиқдилар.
2022-2026 йилларга мўлжалланган ЭСКАТО минтақавий дастури доирасида «Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон», «Мозори-Шариф – Кобул – Пешавор», «Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон – Ҳиндистон» халқаро транспорт йўлакларини ривожлантириш лойиҳалари, шунингдек, Ўзбекистонда халқаро юк ташиш хавфсизлигини ошириш бўйича бошланган лойиҳалар кўриб чиқилди.
Маълумот учун: Осиё ва Тинч океани учун Иқтисодий ва ижтимоий комиссияси Таиланднинг Бангкок шаҳрида жойлашган БМТ Иқтисодий ва ижтимоий Кенгашининг бешта минтақавий комиссияларидан биридир. У 1947 йилда Кенгашга аъзо давлатларнинг иқтисодий ҳамкорлигини рағбатлантириш учун ташкил этилган.

Делегация Узбекистана принимает участие в пленарной сессии Комитета по транспорту ЭСКАТО
В открывшейся в Бангкоке в формате видеоконференции пленарной сессии Комитета по транспорту Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) принимают участие представители Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ) Узбекистана.
По информации МИВТ, в ходе пленарной сессии делегации 53 стран-членов и 9 ассоциативных членов ЭСКАТО рассмотрели вопросы, имеющие стратегическое значение для развития регионального транспорта и реализации Министерской декларации об устойчивом развитии транспорта в Азиатско-Тихоокеанском регионе.
В рамках Региональной программы ЭСКАТО на 2022-2026 годы были также рассмотрены проекты по развитию международных транспортных коридоров «Китай – Кыргызстан – Узбекистан», «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», «Узбекистан – Туркменистан – Иран – Индия», а также начатые в Узбекистане проекты по вопросам повышения безопасности международных грузовых перевозок.
Напомним, что ЭСКАТО – одна из пяти региональных комиссий Экономического и социального совета ООН, расположенная в Бангкоке (Таиланд). Она была организована в 1947 году для стимулирования экономического сотрудничества стран-участниц.