ВЭБ.РФ Ўзбекистон иқтисодиётида 8 млрд.долларлик лойиҳалар билан иштирок этмоқчи
ВЭБ.РФ – давлат тараққиёт корпорацияси Ўзбекистон билан амалдаги лойиҳаларда фаол ҳамкорликни давом эттириш, шунингдек, қарийб 8 млрд.АҚШ долларилик янги шерикликни ривожлантириш истагида.
Бу ҳақда корпорация раҳбари Игорь Шувалов таъкидлади.
“Биз Ўзбекистон билан фаол ҳамкорлик қилмоқдамиз. Металлургия соҳасида корхоналаримиз бор, Тошкент метроси эҳтиёжлари учун ҳаракатланувчи таркибни етказиб берамиз. Биз газ-транспорт тизимини модернизациялаш ва конларни ишлаб чиқиш бўйича келишув имзоладик. Қарийб 8 млрд.долларлик лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилмоқда”, – деди Шувалов, Федерация Кенгашидаги нутқида.
Тошкентда апрель ойида бўлиб ўтган “ИННОПРОМ” кўргазмаси доирасида ВЭБ, Газпромбанк ва Surhan Gas Chemical Operating Company “Мустақилликнинг 25-йиллиги” газ конини ишлаб чиқишни молиялаштиришнинг индикатив базавий шартларини имзоладилар.
Келишувларнинг умумий қиймати 900 млн.долларни ташкил этади.
РФ Ўзбекистоннинг йирик инвестициявий шерикларидан бири ҳисобланади. Ҳозирги вақтда Россиянинг компаниялари томонидан республикамиз иқтисодиётига 10 млрд. доллардан ортиқ сармоя киритилган.
2020 йил якунига кўра, Ўзбекистоннинг йирик инвестициявий шериклари рўйҳатида Россия умумий ташқи савдо айланмасидаги 15,5% улуши билан иккинчи ўринни эгалламоқда (биринчи ўринда Хитой).

State Development Corporation “VEB.RF” intends to be present in the economy of Uzbekistan with projects worth $ 8 billion
“VEB.RF”  intends to continue active cooperation with Uzbekistan in existing projects, as well as develop a new partnership, the total cost of which is estimated at $ 8 billion.
This was stated by the head of the state corporation Igor Shuvalov, RIA Novosti reports.
“We are actively cooperating with Uzbekistan. We already have a metallurgical enterprise, supply rolling stock for the needs of the Tashkent metro, signed an agreement on the modernization of the gas transportation system, on the development of the field. We see projects worth $ 8 billion,” Shuvalov said, speaking at the Federation Council.
In April, within the framework of the Innoprom exhibition in Tashkent, VEB, Gazprombank and Surhan Gas Chemical Operating Company signed basic indicative terms for financing the development of the 25 Years of Independence gas field.
The total amount of the signed agreements amounted to $ 900 million.
The Russian Federation, meanwhile, remains one of the largest investment partners of Uzbekistan – to date, Russian companies have already invested over $ 10 billion in the republic’s economy.
At the end of 2020, Russia took the second line in the list of the largest partners of Uzbekistan (the first place belongs to China) with a share of 15.5% in its total foreign trade turnover.