Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ж.А. Ходжаевнинг ТДТ иқтисодиёт ва савдо вазирларининг 11-йиғилиши якунларига бағишланган брифингдаги нутқи
Ҳурматли матбуот анжумани иштирокчилари!
Ҳурматли Амреев жаноблари!
Бугун биз Туркий давлатлар ташкилоти иқтисодиёт ва савдо вазирларининг 11-йиғилишини ҳамкасбларим билан Самарқанд шаҳрида жуда самарали ва сермазмун ўтказдик. Кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантиришнинг барча йўналишларини муҳокама қилдик ҳамда иқтисодий ҳамкорликни жадаллаштириш йўлидаги кейинги қадамларни белгилаб олдик.
Савдо, инвестициялар, транспорт ва кўп томонлама алоқалар бўйича ташаббусларни амалга ошириш орқали барча аъзо ва кузатувчи давлатларнинг иқтисодий ривожланишини тезлаштиришга қаратилган биргаликдаги саъй-ҳаракатларимизни давом эттириш йўлида фикр алмашдик.
Хусусан, савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамкорликни яна-да чуқурлаштириш мақсадида, Туркий давлатлар ташкилоти Инвестиция жамғармасини таъсис этиш бўйича Битимни маромига етказиш ва имзоланишини келишиб олдик. Ишонаманки, Инвестиция жамғармасини таъсис этиш кўп қиррали муносабатларимизни ривожланишида янги замин яратади.
Шунингдек, “Савдога кўмаклашиш стратегияси” Туркий давлатлар ташкилоти биринчи саммити доирасида имзоланиши, Ташкилот мамлакатларида савдодаги миқдорий чекловлар ҳамда нотариф чораларни бартараф этилишига кўмаклашади.
Савдо-иқтисодий муносабатларнинг барқарорлигини таъминлаш барчамизни устувор вазифаларимиздан бири ҳисобланади. Бу борада транспорт йўлаклари, божхона-чегара ўтказиш пунктлари ва логистика марказларининг узлуксиз фаолиятини таъминлашда аъзо ва кузатувчи давлатларнинг бирдамлиги ва мавжуд шароитларни яна-да ривожлантириш бўйича аниқ чора тадбирлар ишлаб чиқилиши бўйича келишувларга эришилди.
21 аср инновация ва рақамли технологиялар асридир! Бугунги йиғилишимиз давомида иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳа ва ҳудудларда рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукумат ҳолатини баҳолашни жорий этишимиз ҳамда аниқ чора тадбирларни амалга ошириш борасида ҳамфикр бўлдик ва бу борада саъй-ҳаракатларимизни уйғунлаштириш юзасидан асосий мезонлар ва қадамларни белгилаб олдик.
Ҳамкасбларим билан суҳбатимизнинг бир қисми Туркий давлатлар ташкилоти доирасида 2022-2026 йилларга мўлжалланган Стратегиясини муҳокамасига қаратдик. Сиёсий, савдо-иқтисодий, ижтимоий, маданий ва хавфсизлик соҳаларини ривожлантиришни қамраб олган мазкур ҳужжатни ижросини таъминлаш бўйича аниқ чора-тадбирларни келишиб олдик.
Ҳурматли матбуот конференцияси қатнашчилари!
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳурматли Шавкат Миромонович Мирзиёев томонларидан қатъий қўллаб-қувватланган ва илгари сурилаётган ташаббусларимизни яна бир бор таъкидлаб ўтмоқчиман.
Мамлакатимиз Туркий давлатлар ташкилотининг доимий ва ишончли ҳамкори бўлиб қолади ҳамда ўзаро манфаатли қўшма лойиҳалар ва ташаббусларни қўллаб-қувватлашга ҳамда энг муҳими ҳаётимизга тадбиқ этишга доимо тайёр.
Фурсатдан фойдаланиб, яна бир бор матбуот анжуманининг барча иштирокчиларига мамлакатларимиз ҳамкорлигини яна-да ривожлантириш йўлида улкан натижа ва муваффақиятлар тилаб қоламан ва оммавий ахборот воситаларига, ҳурматли журналистларга ўз миннатдорчилигимни билдираман.

Выступление заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ж.А. Ходжаева на брифинге по итогам 11-го совещания министров экономики и торговли ОТГ
Уважаемые участники пресс-конференции!
Уважаемый господин Амреев!
Сегодня мы с коллегами весьма содержательно и результативно провели 11-ю встречу министров экономики и торговли Организации тюркских государств в городе Самарканде. Мы обсудили все направления развития многостороннего сотрудничества и определили дальнейшие шаги по ускорению экономического взаимодействия.
Мы обменялись мнениями о том, как продолжить наши совместные усилия по ускорению экономического развития всех стран-участниц и наблюдателей Организации за счет реализации инициатив в сфере торговли, инвестиций, транспорта и, в целом, многосторонних партнёрских отношений.
В частности, в целях дальнейшего углубления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества мы договорились завершить и подписать Соглашение о создании Инвестиционного фонда Организации тюркских государств. Считаю, что создание Инвестиционного фонда придаст новый импульс развитии наших многосторонних отношений.
Также в рамках первого саммита Организации тюркских государств будет подписана «Стратегия содействия торговле», которая поможет устранить количественные и нетарифные ограничения в торговле между странами Организации.
Обеспечение стабильности торгово-экономических отношений является одной из наших приоритетных задач. В связи с этим достигнуты договоренности о едином подходе государств-членов и наблюдателей ОТГ к обеспечению непрерывного функционирования транспортных коридоров, таможенно-пограничных пунктов пропуска и логистических центров, а также к выработке конкретных мер по дальнейшему улучшению имеющихся условий.
21 век – век инноваций и цифровых технологий! В ходе сегодняшней встречи мы договорились о внедрении системы оценки состояния цифровой экономики и электронного правительства в отраслях экономики, социальной сфере и регионах, а также определили основные критерии и шаги по координации наших усилий в этом направлении.
Часть нашей беседы с коллегами была посвящена обсуждению Стратегии на 2022-2026 годы в рамках Организации тюркских государств. Мы договорились о конкретных мерах по обеспечению реализации этого документа, который охватывает развитие политической, торгово-экономической, социальной, культурной сфер и сферы безопасности.
Хочу еще раз подчеркнуть наши инициативы, которые твердо поддержал уважаемый Президент Республики Узбекистан Шавкат Миромонович Мирзиёев.
Наша страна остается постоянным и надежным партнером Организации тюркских государств и всегда готова поддержать и, самое главное, воплотить в жизнь совместные проекты и инициативы, представляющие взаимный интерес.
Пользуясь случаем, хочу еще раз пожелать всем участникам пресс-конференции результативной работы и успехов в дальнейшем развитии сотрудничества между нашими странами, а также выразить благодарность представителям средств массовой информации и уважаемым журналистам.