Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ж.А. Ходжаевнинг ТДТ иқтисодиёт ва савдо вазирларининг 11-йиғилиши якунларига бағишланган брифингдаги нутқи
Ҳурматли матбуот анжумани иштирокчилари!
Ҳурматли Амреев жаноблари!
Бугун биз Туркий давлатлар ташкилоти иқтисодиёт ва савдо вазирларининг 11-йиғилишини ҳамкасбларим билан Самарқанд шаҳрида жуда самарали ва сермазмун ўтказдик. Кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантиришнинг барча йўналишларини муҳокама қилдик ҳамда иқтисодий ҳамкорликни жадаллаштириш йўлидаги кейинги қадамларни белгилаб олдик.
Савдо, инвестициялар, транспорт ва кўп томонлама алоқалар бўйича ташаббусларни амалга ошириш орқали барча аъзо ва кузатувчи давлатларнинг иқтисодий ривожланишини тезлаштиришга қаратилган биргаликдаги саъй-ҳаракатларимизни давом эттириш йўлида фикр алмашдик.
Хусусан, савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамкорликни яна-да чуқурлаштириш мақсадида, Туркий давлатлар ташкилоти Инвестиция жамғармасини таъсис этиш бўйича Битимни маромига етказиш ва имзоланишини келишиб олдик. Ишонаманки, Инвестиция жамғармасини таъсис этиш кўп қиррали муносабатларимизни ривожланишида янги замин яратади.
Шунингдек, “Савдога кўмаклашиш стратегияси” Туркий давлатлар ташкилоти биринчи саммити доирасида имзоланиши, Ташкилот мамлакатларида савдодаги миқдорий чекловлар ҳамда нотариф чораларни бартараф этилишига кўмаклашади.
Савдо-иқтисодий муносабатларнинг барқарорлигини таъминлаш барчамизни устувор вазифаларимиздан бири ҳисобланади. Бу борада транспорт йўлаклари, божхона-чегара ўтказиш пунктлари ва логистика марказларининг узлуксиз фаолиятини таъминлашда аъзо ва кузатувчи давлатларнинг бирдамлиги ва мавжуд шароитларни яна-да ривожлантириш бўйича аниқ чора тадбирлар ишлаб чиқилиши бўйича келишувларга эришилди.
21 аср инновация ва рақамли технологиялар асридир! Бугунги йиғилишимиз давомида иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳа ва ҳудудларда рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукумат ҳолатини баҳолашни жорий этишимиз ҳамда аниқ чора тадбирларни амалга ошириш борасида ҳамфикр бўлдик ва бу борада саъй-ҳаракатларимизни уйғунлаштириш юзасидан асосий мезонлар ва қадамларни белгилаб олдик.
Ҳамкасбларим билан суҳбатимизнинг бир қисми Туркий давлатлар ташкилоти доирасида 2022-2026 йилларга мўлжалланган Стратегиясини муҳокамасига қаратдик. Сиёсий, савдо-иқтисодий, ижтимоий, маданий ва хавфсизлик соҳаларини ривожлантиришни қамраб олган мазкур ҳужжатни ижросини таъминлаш бўйича аниқ чора-тадбирларни келишиб олдик.
Ҳурматли матбуот конференцияси қатнашчилари!
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳурматли Шавкат Миромонович Мирзиёев томонларидан қатъий қўллаб-қувватланган ва илгари сурилаётган ташаббусларимизни яна бир бор таъкидлаб ўтмоқчиман.
Мамлакатимиз Туркий давлатлар ташкилотининг доимий ва ишончли ҳамкори бўлиб қолади ҳамда ўзаро манфаатли қўшма лойиҳалар ва ташаббусларни қўллаб-қувватлашга ҳамда энг муҳими ҳаётимизга тадбиқ этишга доимо тайёр.
Фурсатдан фойдаланиб, яна бир бор матбуот анжуманининг барча иштирокчиларига мамлакатларимиз ҳамкорлигини яна-да ривожлантириш йўлида улкан натижа ва муваффақиятлар тилаб қоламан ва оммавий ахборот воситаларига, ҳурматли журналистларга ўз миннатдорчилигимни билдираман.

Speech by the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Zh.A. Khodzhaeva at a briefing on the results of the 11th meeting of the Ministers of Economy and Trade of the OTS
Dear participants of the press conference!
Dear Mr. Amreev!
Today, my colleagues and I held the 11th meeting of the Ministers of Economy and Trade of the Organization of Turkic States in Samarkand in a very meaningful and productive way. We discussed all areas of development of multilateral cooperation and identified further steps to accelerate economic cooperation.
We exchanged views on continuing our joint efforts to accelerate the economic development of all participating and observer countries of the Organization through implementing initiatives in the field of trade, investment, transport and, in general, multilateral partnerships.
In particular, to further deepen trade, economic and investment cooperation, we agreed to complete and sign the Agreement on establishing the Investment Fund of the Organization of Turkic States. I believe the creation of the Investment Fund will give a new impetus to developing our multilateral relations.
Also, within the framework of the first summit of the Organization of Turkic States, a “Trade Facilitation Strategy” will be signed, which will help eliminate quantitative and non-tariff restrictions between the countries of the Organization.
Ensuring the stability of trade and economic relations is one of our priority tasks. In this regard, agreements were reached on a unified approach of the UTC member states and observers to ensure the continuous operation of transport corridors, customs-border checkpoints and logistics centres, as well as to develop specific measures to improve the existing conditions further.
The 21st century is the century of innovations and digital technologies! During today’s meeting, we agreed to introduce a system for assessing the state of the digital economy and e-government in the sectors of the economy, the social sphere and regions, and also identified the main criteria and steps to coordinate our efforts in this direction.
Part of our conversation with colleagues was devoted to the discussion of the Strategy for 2022-2026 within the framework of the Organization of Turkic States. We agreed on specific measures to ensure the implementation of this document, which covers the development of the political, trade, economic, social, cultural and security spheres.
I want to emphasize our initiatives, which were firmly supported by the distinguished President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Miromonovich Mirziyoyev.
Our country remains a constant and reliable partner of the Organization of Turkic States and is always ready to support and, most importantly, implement joint projects and initiatives of mutual interest.
Taking this opportunity, I would like to wish all the participants of the press conference fruitful work and success in the further development of cooperation between our countries, as well as express gratitude to the representatives of the media and respected journalists.