Сингапурлик инвесторлар Ўзбекистонда қурилиш материаллари ишлаб чиқариш соҳасидаги лойиҳани амалга оширишни режалаштирмоқда
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида “Western International New Building Materials” йирик Сингапур қурилиш компанияси раҳбарияти билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон томонидан инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов ва Савдо-саноат палатаси раиси А.Икрамов иштирок этди.
Ўзбекистонда қурилиш материаллари ишлаб чиқаришда Сингапур компаниясининг инвестициявий фаолиятини йўлга қўйиш истиқболлари муҳокама қилинди. Хусусан, компания ҳозирда клинкер цемент ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича лойиҳани амалга ошириш имкониятлари устида иш олиб бораётгани маълум қилинди.
Ўзбекистон томони ушбу соҳанинг инвестициявий ва саноат салоҳияти ҳақида батафсил маълумот берди. Ўзбекистонда қурилиш материаллари ишлаб чиқаришга иқтисодий ўсиш драйверларидан бири сифатида алоҳида эътибор қаратилаётгани ва шу сабабли Сингапур компанияси ушбу лойиҳани муваффақиятли амалга ошириши учун барча шарт-шароитлар мавжудлиги қайд этилди.
Учрашув якунида томонлар лойиҳани илгари суришни жадаллаштириш ва юзага келаётган масалаларни зудлик билан ҳал этиш мақсадида яқин ҳамкорликни йўлга қўйишга келишиб олдилар.

Сингапурские инвесторы планируют реализовать проект в сфере производства строительных материалов в Узбекистане
В Министерстве инвестиций и внешней торговли проведена встреча с руководством крупной сингапурской строительной компании «Western International New Building Materials».
С узбекской стороны на встрече присутствовали первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Воитов и председатель Торгово-промышленной палаты А.Икрамов.
Обсуждены перспективы налаживания инвестиционной деятельности сингапурской компании в сфере производства строительных материалов Узбекистана. В частности, было озвучено, что компания в настоящий момент прорабатывает возможности реализации проекта по организации производства клинкерного цемента.
Узбекской стороной была представлена подробная информация об инвестиционном и промышленном потенциале данной отрасли. Отмечалось, что в Узбекистане развитию сферы производства строительных материалов, как одного из драйверов экономического роста, уделяется особое внимание, ввиду чего имеются все предпосылки для успешной реализации проекта сингапурской компании.
По итогам встречи стороны договорились о налаживании тесного взаимодействия в целях ускоренного продвижения проекта и оперативного решения возникающих вопросов.