Ўзбекистонда бир нечта компаниялар автомобиллар ишлаб чиқаришни бошлайди
Ўзбекистонда «UzAuto Motors» ҳамда яна етита компания томонидан турли русумдаги янги автомобиллар ишлаб чиқарилиши кўзда тутилмоқда. Бу ҳақда Президентнинг 2021-2023 йилларга мўлжалланган Инвестиция дастурида сўз боради.
«Navoi-Motors» ХК (пикап, кичик юк машиналари, минивен, йўл танламас, электромобиль, тракторлар) – 2020-2021 йилларга мўлжалланган Австрия компанияси билан ҳамкорликдаги, хорижий инвестициянинг умумий қиймати 12 млн доллар миқдоридаги лойиҳа;
«Манас авто-саноат» МЧЖ (юк машиналари) – 2021 йилда ишга туширилиши кутилаётган Туркия компанияси билан ҳамкорликдаги, хорижий инвестициянинг умумий қиймати 8 млн доллар бўлган лойиҳа;
Namangan Shangan Motors компанияси БAA компанияси билан ҳамкорликда йўловчи ташийдиган автомобилларни ишлаб чиқаришни ва йиғишни режалаштирмоқда.ADM Jizzakh» МЧЖ Корея эксимбанки иштирокида (Lada, Kia, Renault)автомобилларини ишлаб чиқаришни йўлга қўйишни режалаштирмоқда
Auto Motors Asia» МЧЖ Хитойлик шериклар China Dong Feng Motor Industry ва Нebei Changan Automile.билан (кроссоверлар, юк автомашиналари, микроавтобуслар) ишга туширилиши кутилмоқда
Abbos-Eco Agro Хитой компанияси билан ҳамкорликда йенгил автомобиллар, микроавтобуслар ва мини-юк машиналари ишлаб чиқаришни йўлга қўйишни режалаштирмоқда.
Нyundai Motor Uz Namangan с Нyundai Motors ва Evergreen Motors (Корея) билан биргаликда Наманган вилоятида йилига тижорат юк машиналарини ишлаб чиқаришни режалаштирмоқда.

В Узбекистане несколько компаний начнут производить автомобили
В Узбекистане несколько компаний планируют наладить производство автомобилей. Об этом говорится в инвестиционной программе на 2021−2023 годы, утвержденной постановлением президента от 28 декабря.
Компания Navoi-Motors планирует наладить в Карманинском районе производство пикапов, мини-грузовиков, минивэнов, внедорожников и электромобилей, а также тракторов в сотрудничестве с австрийской компанией Parsalpine Management Gmbн (стоимость проекта — 12 млн.долл.).
Компания Manas Avto-sanoat планирует выпуск грузовых автомобилей в Туракурганском районе в сотрудничестве с турецкой компанией Manas Savunma AS (стоимость проекта — 8 млн.долл.).
Компания Namangan Shangan Motors планирует производство и сборку легковых автомобилей совместно с компанией ОАЭ.
Компания ADM-Jizzakh планирует наладить производство автомобилей LADA,Kia и Renault. Иностранным партнером компании указан Эксимбанк Кореи.
Компания Auto Motors Asia готовится освоить производство кроссоверов, грузовиков и микроавтобусов в сотрудничестве с китайскими партнерами China Dong Feng Motor Industry и Нebei Changan Automile.
Компания Abbos-Eco Agro планирует наладить производство легковых автомобилей, минивэнов и мини-грузовиков в сотрудничестве с китайской компанией.
Компания Нyundai Motor Uz Namangan планирует производство коммерческих грузовиков в год в Наманганской области совместно с Нyundai Motors и Evergreen Motors (Корея).